Dla przedsiębiorcy
Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) to aż 99,8% wszystkich firm w Polsce. Mają one strategiczne znaczenie dla nowoczesnej gospodarki. Jednym z głównych celów Polityki jest rozwój tego sektora przez otwarcie dla MŚP rynku zamówień publicznych, którego roczna wartość wynosi blisko 200 mld złotych.
Ten cel będziemy realizować przez:
Obowiązkowe uwzględnianie przez zamawiających potrzeb MŚP
Potrzeb takich jak: częściowe płatności i zaliczki czy dzielenie zamówienia na części. Dotyczy to w szczególności zamówień na: urządzenia medyczne, usługi informatyczne i powiązane, meble (włącznie z biurowymi), sprzęt transportowy i produkty pomocnicze dla transportu, usługi naprawcze i konserwacyjne, usługi odbioru ścieków, usuwania odpadów, czyszczenia/sprzątania i usługi ekologiczne, roboty budowlane, usługi rolnicze, maszyny przemysłowe oraz konstrukcje i materiały budowlane.
Usuwanie barier związanych z wielkością zamówienia
Polityka zakupowa państwa zakłada podział zamówienia na części możliwe do wykonania przez MŚP.
Zawieranie umów ramowych
Duże zamówienia są zwykle udzielane w całości jednemu wykonawcy. Zamawiający powinni korzystać z możliwości zawarcia umowy ramowej z kilkoma wykonawcami, jeśli uzasadnia to rodzaj i charakter zamówienia lub potrzeby zakupowe. To ułatwi start w przetargu małym i średnim przedsiębiorcom.
Zapewnienie wykonawcom wystarczającej ilości czasu na przygotowanie się do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia
Dłuższy czas na przygotowanie ofert, potrzebnych załączników czy harmonogramów.
Stawianie wykonawcom wymagań proporcjonalnych do przedmiotu zamówienia i proporcjonalnych wymagań finansowych
Udzielanie zamówień na podstawie oferty najkorzystniejszej ekonomicznie
Wyraża się to m.in. w stosowaniu pozacenowych kryteriów oceny ofert. Polityka umożliwi wykonawcom w większym zakresie przedstawianie rozwiązań ukierunkowanych na jakość zamawianego produktu lub usługi. To pozwoli zamawiającym uwzględnić wybór oferty najkorzystniejszej ekonomicznie, która nie musi być najtańsza, ale przedstawia najlepszy stosunek jakości do ceny lub kosztu.
Wsparcie MŚP w udziale w zamówieniach organizacji międzynarodowych.
Stosowanie rozwiązań sprzyjających równomiernemu rozłożeniu ciężaru finansowania zamówienia
Zaliczki i częściowe płatności oraz skracaniu terminów płatności za zrealizowane zamówienie
Certyfikacja
Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad mechanizmem certyfikacji wykonawców w zamówieniach publicznych.
Certyfikacja polega na ograniczeniu formalności związanych z udziałem w zamówieniach publicznych, a w efekcie ułatwieniu MŚP działania na tym rynku. Wprowadzenie tego mechanizmu umożliwi wykonawcom zdobycie certyfikatu, który będzie służył weryfikacji ich sytuacji i potencjału. Wykonawca będzie mógł posługiwać się certyfikatem na potrzeby wielu różnych postępowań, bez potrzeby każdorazowego gromadzenia i składania wielu dokumentów.