Dobre praktyki
Ministerstwo wspiera działania 5 miast: Łodzi, Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Rzeszowa oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, zaangażowanych w realizację projektu NEEST (ang. NetZero Emission and Environmentally Sustainable Territories), realizowanego w ramach Misji 100 neutralnych dla klimatu i inteligentnych miast do 2030 r.
Jak osiągnąć neutralność klimatyczną w sektorze budowlanym i mieszkalnictwie?
Na to pytanie starają się odpowiedzieć specjaliści z 5 polskich miast oraz z NCBiR, zaangażowani w projekt NEEST. Projekt dotyczy regeneracji miejskich kwartałów, w tym termomodernizacji budynków i rewitalizacji ich otoczenia. Projekt realizowany jest w ścisłej współpracy z mieszkańcami i zainteresowanymi interesariuszami. Podczas realizacji projektu uwzględniane są w szczególności potrzeby społeczności.
Celem projektu jest przygotowanie takich rozwiązań związanych z poprawą efektywności energetycznej budynków i regeneracją ich otoczenia, które będzie można wdrażać, skalować i powielać w polskich miastach. Zestaw rozwiązań zostanie opracowany w wyniku modelowania reprezentatywnych typów budynków wraz z ich otoczeniem.
W trakcie pracy przy projekcie NEEST zostaną przeprowadzone analizy wybranych pięciu typów budynków wraz z otoczeniem oraz działaniami włączającymi w ten proces mieszkańców i innych interesariuszy. Równocześnie w procesie modelowania rozwiązań będą wykorzystane (skatalogowane i ulepszone) stosowane wcześniej w poszczególnych miastach innowacyjne rozwiązania techniczne, finansowe, środowiskowe, społeczne, dzielenia się wiedzą oraz uczenia się.
Celem projektu jest również zbudowanie sieci wymiany wiedzy, nowych możliwości organizacyjnych, współpracy z instytucjami krajowymi, regionalnymi i pozostałymi interesariuszami, w szczególności mieszkańcami, które mogą być zastosowane we wszystkich ośrodkach miejskich na terenie kraju i Europy.
Wynikiem projektu będzie przygotowanie Poradnika dla miast, w którym zostaną przedstawione ścieżki dojścia oraz studia przypadków gotowych do zastosowania rozwiązań. Poradnik będzie szeroko dystrybuowany i powiązany z działaniami dzielenia się wiedzą i uczenia się.
W trakcie pracy nad projektem zostaną wypracowane następujące rozwiązania:
- wzorcowe rozwiązania techniczne i organizacyjne modernizacji budynków do poziomu niemal zeroemisyjnego oraz regeneracji terenów wokół, dla pięciu typowych rodzajów zabudowy zidentyfikowanych przez miasta, jako typowe (najczęściej występujące, stwarzające największe problemy emisyjne, mieszkaniowe, etc.), modele finansowania oraz modele biznesowe modernizacji budynków na masową skalę,
- stymulowanie na poziomie krajowym tworzenia rządowych programów zachęt i wsparcia dopasowanych do modelowych rozwiązań,
- stworzenie rozwiązań dla mieszkańców wspierających planowanie zagospodarowania przestrzeni,
- system uczenia się i dzielenia się wiedzą dla innych miast dot. planowania i inicjowania dekarbonizacji budynków.
Poniżej znajduje się link do filmu wypracowanego w ramach projektu.