W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Drugi z rzędu rekord w odczycie indeksu PMI dla polskiego przemysłu – komentarz wiceministra Roberta Tomanka

01.07.2021

W czerwcu wskaźnik PMI wyniósł 59,4 pkt. i już dwunasty miesiąc z rzędu pozostaje powyżej progu 50 pkt. co wskazuje na ciągły rozwój sektora wytwórczego. Nowe zamówienia, zatrudnienie i tworzenie zapasów to główne składowe z największym wpływem na wynik.

MRPiT analizy - indeks PMI

Ponownie wszystkie z pięciu subindeksów pozytywnie wpłynęły na główny wskaźnik. Poziom nowych zamówień wzrósł już siódmy miesiąc z rzędu i to w najszybszym tempie od lutego 2014 (trzeci najwyższy wynik w historii odczytów). Czerwcowa sprzedaż opierała się głównie na rynku krajowym, ale w silnie wzrosły także kontrakty zagraniczne. 

Nasilenie popytu spowodowało wzrost produkcji, która wzrosła już piąty miesiąc z rzędu, a tempo jej ekspansji było najszybsze od stycznia 2017. Przez to kolejny raz (dziewiąty miesiąc z rzędu) wzrosły zaległości produkcyjne. W czerwcu były one największe w historii badań (od 2003 roku). W związku ze wzrostem zaległości uszczupliły się zapasy wyrobów gotowych (najszybciej od października 2017). 

Poziom zatrudnienia w przemyśle podniósł się dziesiąty miesiąc z rzędu i to w najszybszym tempie od kwietnia 2017. Producenci, uzupełniając braki kadrowe i zatrudniając dodatkowych pracowników, chcieli zwiększyć przepustowość produkcji. 
Z obawy przed opóźnieniami w dostawach producenci gromadzili zapasy środków produkcji. Poziom zapasów wzrósł najszybciej w historii badań. Natomiast aktywność zakupowa producentów była największa od maja 2004. 
 

{"register":{"columns":[]}}