Dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej z wizytą w MRiT
19.09.2024
O rozwoju polskiego sektora kosmicznego oraz coraz większej roli danych satelitarnych w codziennym życiu, rozmawiano w trakcie spotkania z Josefem Aschbacherem, dyrektorem generalnym Europejskiej Agencji Kosmicznej. W wydarzeniu zorganizowanym w MRiT uczestniczyli też przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej, Centrum Badań Kosmicznym PAN oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Polska jest poważnym partnerem, który zamierza stawiać na nowoczesne technologie kosmiczne, rozwijać rodzimy przemysł oraz aktywnie uczestniczyć w międzynarodowych projektach kosmicznych. Jesteśmy zdeterminowani, aby Europa i świat widziały w Polsce partnera godnego zaufania, zdolnego do wniesienia znaczącego wkładu w realizację ambitnych projektów kosmicznych
– powiedział wiceminister Ignacy Niemczycki podczas spotkania z dyrektorem ESA.
Perspektywy sektora kosmicznego
Polska widzi sektor kosmiczny jako perspektywiczny i innowacyjny. Dla Polski kluczowa jest m.in. obserwacja Ziemi, zwłaszcza w kontekście zarządzania kryzysowego. We współpracy z ESA planowane jest zbudowanie polskiej konstelacji satelitów obserwacyjnych. W Polsce powstaje też Civil Security HUB. Jedną ze specjalizacji, którą chcemy rozwijać wspólnie z ESA, jest sztuczna inteligencja.
Podczas wizyty zorganizowanej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Josef Aschbacher spotkał się też z ekspertami Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, przedstawicielami Polskiej Agencji Kosmicznej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Tematem rozmów była rola danych satelitarnych w zarządzaniu kryzysowym, zwiększenie zaangażowania naukowców i badaczy w program eksploracyjny i naukowy, a także polskie ambicje w dziedzinie eksploracji kosmosu.
Polski przemysł kosmiczny
Polski przemysł kosmiczny to branża, w której dominują małe i średnie przedsiębiorstwa. Dziś to blisko pół tysiąca firm i instytucji naukowych, które zatrudniają nawet 15 tys. osób.
Obszary specjalizacji, w których rozwijają się polskie podmioty to: oprogramowanie kosmiczne i naziemne, mechanika precyzyjna, rozwiązania robotyczne, optyka, optoelektronika, awionika, systemy orientacji na orbicie i korekcji orbity, systemy zasilania, technologie materiałowe i kompozyty, technologie mikrofalowe oraz technologie rakietowe, w tym materiałów pędnych.