W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dyskusja o reformie planowania przestrzennego na Konferencji Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej.

09.11.2021

Interdyscyplinarna rola geoinformacji, a w tym intensyfikacja działań związanych z procesem cyfryzacji planowania i zagospodarowania przestrzennego, to główne tematy pierwszego dnia jubileuszowej 30. edycji Konferencji Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej, w której uczestniczył wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński.

Minister Piotr Uściński w marynarce i niebieskiej koszuli z czerwonym krawatem siedzący za biurkiem przed monitorem na konferencji , gestykuluje rękami i uśmiecha się.

 Przed nami szereg działań związanych z wdrożeniem reformy planowania przestrzennego w Polsce. Jednym z nich jest interdyscyplinarne podejście do geoinformacji. Równocześnie intensyfikujemy też prace dotyczące cyfryzacji planowania przestrzennego.  Jestem jednak przekonany, że dzięki włączeniu i zaangażowaniu w ten proces  wielu instytucji branżowych tj. Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego -  z efektów naszych wspólnych działań  skorzystają zarówno  mieszkańcy, jak również inwestorzy budowlani. 

- podkreślił wiceminister Piotr Uściński.

Rozwiązania geoinformacyjne powinny być używane na każdym etapie procedury planistycznej: od partycypacji społecznej, analizy danych, tworzenia aktów, aż po ich udostępnianie możliwie szerokiemu gronu odbiorców. W dokumentach planistycznych należy bowiem uwzględnić wiele różnych uwarunkowań, takich jak ochrona przyrody, zabytków, czy walory ekonomiczne przestrzeni.

Cykliczne Konferencje Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej służą wymianie poglądów, doświadczeń i opinii środowisk oraz ośrodków zainteresowanych tworzeniem i stosowaniem informacji geoprzestrzennej. Wymiana doświadczeń i opinii dotyczy różnych dziedzin wiedzy, gospodarki, administracji publicznej oraz edukacji  z uwzględnieniem potrzeb zarówno o charakterze społecznym, jak też osobistym.

 

 

{"register":{"columns":[]}}