W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Działania na rzecz ograniczenia powstawania odpadów z tworzyw sztucznych i ich skutecznego zagospodarowania w Polsce

21.05.2020

Tytuł kontroli

Działania na rzecz ograniczenia powstawania odpadów z tworzyw sztucznych i ich skutecznego zagospodarowania w Polsce.

Podmiot prowadzący kontrolę

Najwyższa Izba Kontroli

Ocena prowadzonej kontroli

Najwyższa Izba Kontroli oceniła pozytywnie podjęcie przez Ministra Rozwoju działań mogących w przyszłości wpłynąć na ograniczenie powstawania odpadów, w tym odpadów z tworzyw sztucznych oraz zwiększenie stopnia ich recyklingu. Zaznaczyć jednak należy, że większość z zaplanowanych zadań jest wciąż na wstępnym etapie przygotowania. Ponadto Minister nie zakończył prac nad metodyką ewaluacji jakości zadań dotyczących gospodarki o obiegu zamkniętym, co istotnie ogranicza ocenę sposobu i stopnia ich realizacji.

Biorąc pod uwagę planowane terminy oraz dotychczasowe tempo i sposób działania, NIK zwróciła uwagę na ryzyko opóźnienia realizacji zadań. Jego konsekwencją może być zarówno brak oczekiwanego przyspieszenia procesu stopniowej eliminacji odpadów wpływających negatywnie na środowisko naturalne, jak również nieosiągnięcie rezultatów wynikających z unijnych wymogów dotyczących wdrażania gospodarki o obiegu zamkniętym. Minister Rozwoju powołał międzyresortowy zespół, którego celem było, m.in. w odpowiedzi na postulaty organów Unii Europejskiej, przygotowanie krajowej strategii służącej ukierunkowaniu rozwoju Polski na gospodarkę o obiegu zamkniętym. Przedmiotowe zadanie zostało zrealizowane w postaci przyjętego przez Radę Ministrów dokumentu pn. Mapa drogowa Transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym (dalej: Mapa drogowa GOZ).

W ocenie NIK ww. dokument syntetycznie i wyczerpująco przedstawia model ekonomiczny bazujący na maksymalnym wykorzystywaniu istniejących zasobów. Wskazuje równocześnie działania mające służyć m.in. zmniejszeniu globalnej konsumpcji dóbr naturalnych np. poprzez ich współdzielenie lub usprawnienie łańcucha dostaw. Tym samym Mapa drogowa GOZ stanowi jeden z elementów mogących służyć  ograniczeniu wytwarzania odpadów, w tym także tych bazujących na tworzywach sztucznych.

Wnioski i uwagi pokontrolne

Nie sformułowano.

Szcegółowe informacje w załączonych wynikach kontroli.

 

Materiały

Wystąpienie pokontrolne z kontroli NIK: "Działania na rzecz ograniczenia powstawania odpadów z tworzyw sztucznych i ich skutecznego zagospodarowania w Polsce"
DKT​_Wyst​_Pok​_​_z​_21052020​_ograniczanie​_odpadów.pdf 4.51MB
Informacja NIK o wynikach kontroli: "Działania na rzecz ograniczenia powstawania odpadów z tworzyw sztucznych i ich skutecznego zagospodarowania w Polsce"
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
11.12.2020 16:30 Agata Kubel-Grabau
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Joanna Puchalska
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Działania na rzecz ograniczenia powstawania odpadów z tworzyw sztucznych i ich skutecznego zagospodarowania w Polsce 2.0 03.02.2021 12:21 Agata Kubel-Grabau
Działania na rzecz ograniczenia powstawania odpadów z tworzyw sztucznych i ich skutecznego zagospodarowania w Polsce 1.0 11.12.2020 16:30 Agata Kubel-Grabau

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}