EFNI z udziałem kierownictwa MRiT o kondycji polskiej gospodarki: przed nami cyfrowa i zielona transformacja
22.10.2021
Polska gospodarka wyszła obronną ręką z pandemii, przyciąga rekordową liczbę inwestycji, a PKB rośnie i osiąga stan sprzed Covid-19 – mówili wiceministrowie rozwoju i technologii Olga Semeniuk i Marek Niedużak podczas tegorocznej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei, która odbyła się 20-22 października w Sopocie.
- Polska jest w czołówce w przyciąganiu inwestycji typu greenfield.
- W dobie pandemii wciąż utrzymuje się widoczny wzrost transakcji na platformach internetowych.
- Polska chce wzmacniać współpracę w Trójkącie Weimarskim, a Niemcy i Francja są naszymi najważniejszymi partnetrami handlowymi.
Czas pandemii pokazał w sprzedaży e-commerce ogromne zaangażowanie środków finansowych w instrumenty rozbudowujące potencjał cyfryzacyjny dużych, średnich i małych firm
– mówiła wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk na panelu „Cyfrowy boom? Przyszłość europejskiego rynku cyfrowego w świetle DMA - aktu o rynkach cyfrowych”.
Polska gospodarka poradziła sobie z pandemią Covid-19 nadzwyczaj dobrze. Szacujemy, że realne polskie PKB już w drugim kwartale 2021 r. powróciło do poziomu sprzed pandemii
– poinformował wiceminister Marek Niedużak w debacie pt. „Strategia gospodarcza na nową dekadę".
Stan polskiej gospodarki po pandemii
Wyzwania stojące przed polską i europejską gospodarką były jednymi z głównych tematów dyskusji podczas debat EFNI z udziałem wiceministrów rozwoju i technologii.
W dyskusji wiceminister Niedużak podkreślił, że wschodzące gospodarki Europy Środkowo-Wschodniej mogą stać się dużym beneficjentem skrócenia łańcuchów dostaw, a cyfryzacja i automatyzacja firm oraz nowe inwestycje są szansą na dalszy rozwój polskiej gospodarki.
Poinformował o bardzo dobrych wskaźnikach dotyczących przyciągania nad Wisłę nowych inwestycji greenfield. Zgodnie z raportem fDi Markets, w 2020 r. Polska zajęła piąte miejsce w Europie pod względem liczby zadeklarowanych projektów inwestycyjnych (378 projektów) i trzecie pod względem ich wartości (20,1 mld euro).
Nasza gospodarka przyciąga rekordową liczbę inwestycji w Polskiej Strefie Inwestycji. Do końca września 2021 r. wydaliśmy 365 decyzji o wsparciu nowych inwestycji w ramach PSI. Ich wartość wynosi 15,7 mld zł, co ma się przełożyć na 8,8 tys. nowych miejsc pracy. Dla porównania, do września 2019 r. było to 225 decyzji. W przypadku wartości inwestycji również udało się już we wrześniu osiągnąć wynik z całego 2019 r., który zakończył się deklaracją 15,3 mld wartości inwestycji.
Cyfrowy boom
O cyfrowym boomie i przyszłości europejskiego rynku cyfrowego w świetle DMA podczas EFNI mówiła wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk.
Digital Markets Act ma zapewnić sprawiedliwe relacje pomiędzy platformą i korzystającymi z jej usług firmami oraz zagwarantować otwartość i konkurencję na rynku cyfrowym. Przyczynić się może również do pojawienia się alternatywnych platform, które mogą dać wysokiej jakości innowacyjne produkty i usługi na konkurencyjnych warunkach i w przystępnych cenach.
„Polska konsekwentnie popiera projekt rozporządzenia DMA, jako część pakietu mającego na celu uregulowanie działalności dużych platform w obszarach usług cyfrowych i rynków cyfrowych” – stwierdziła Olga Semeniuk.
Wiceminister podkreśliła, że w ostatnich latach mamy znaczący wzrost znaczenia platform internetowych w zawieraniu transakcji pomiędzy sprzedającymi a kupującymi. Znaczenie i wykorzystanie handlu internetowego szczególnie wzrosło w pandemii Covid 19.
Zaznaczyła również, że platformy przyniosły znaczne korzyści konsumentom i otworzyły nowe możliwości dla europejskich firm i przedsiębiorców – ułatwiły handel transgraniczny, przyczyniły się do utworzenia europejskiego jednolitego rynku cyfrowego.
Wzmacnianie współpracy w Trójkącie Weimarskim
"Więzi gospodarcze Polski, Niemiec i Francji w ostatnich latach mocno się zacieśniły" – mówił wiceminister Niedużak na panelu pt. "Biznesowy Trójkąt Weimarski. Kluczowe wyzwania stojące przed europejską gospodarką”.
Wiceminister zaznaczył, że Niemcy są najważniejszym partnerem handlowym Polski, a Francja jest na czwartym miejscu. Wymiana handlowa z oboma krajami ma szanse wkrótce przekroczyć 150 mld euro.
Zdaniem Marka Niedużaka Trójkąt Weimarski może być motorem napędowym Unii Europejskiej, w tym wzmacniania jej jednolitego rynku. "Chcemy zacieśniać współpracę Polski, Niemiec i Francji w Trójkącie Weimarskim i wykorzystać jego format do dyskusji o zielonej i energetycznej transformacji, polityce przemysłowej i poprawie konkurencyjności gospodarki Unii" – dodał wiceminister.
Wiceminister zaznaczył, że kluczowym zadaniem UE jest zapewnienie społecznej akceptacji dla transformacji energetycznej oraz utrzymanie konkurencyjności przemysłu. "Musimy zapewnić, że nasze dążenie do tego celu nie spowoduje zdecydowanie negatywnego bilansu korzyści i strat zarówno dla przemysłu, jak i konsumentów" – powiedział.
Przypomniał, że Polska od wielu lat konsekwentnie podkreśla, że zielona transformacja musi być sprawiedliwa. Nie może pogarszać warunków ekonomicznych w poszczególnych regionach i grupach społecznych.
EFNI organizowane jest przez Konfederację Lewiatan przy współudziale BusinessEurope i władz Sopotu. Tegoroczne obrady były X jubileuszową edycją tych spotkań. Jak co roku zgromadziły ponad tysiąc gości – przedstawicieli europejskiej polityki, biznesu, autorytety świata nauki i kultury.