Elektronizacja umów o pracę oraz usprawnienie usług cyfrowych dla przedsiębiorców
Celem projektu jest usprawnienie procesu prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce poprzez udostępnienie nowych e-usług i funkcjonalności, tj. dodanie możliwości elektronicznej obsługi kadrowej firm w zakresie m. in. zawierania umów o pracę i umów zleceń oraz modernizację dotychczasowych usług, tak aby dostosować je do krajowych kierunków rozwoju e-administracji (np. w zakresie e-Doręczeń) i europejskich wymogów w obszarze Jednolitego Portalu Cyfrowego (ang. Single Digital Gateway).
Nazwa Beneficjenta:
Ministerstwo Rozwoju i Technologii
Nazwa Partnera:
Sieć Badawcza Łukasiewcz - Poznański Instytut Technologiczny
Wartość dofinansowania:
Koszt całkowity 44 827 170,20 zł, w tym dofinansowanie ze środków UE: 35 731 737,36 zł
Okres realizacji projektu:
1.04.2024 - 31.03.2027
Opis projektu:
Celem Projektu jest usprawnienie procesu prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce poprzez udostępnienie nowych cyfrowych usług i funkcjonalności.
Przedmiotem Projektu jest budowa nowej e-usługi publicznej elektronizacji umów i dokumentów kadrowych oraz modernizacja istniejącej e-usługi składania i odbierania drogą elektroniczną dokumentów za pośrednictwem systemu Biznes.gov.pl. Spowoduje to poszerzenie katalogu usług elektronicznych dla przedsiębiorcy.
W efekcie rozbudowy portalu Biznes.gov.pl jego użytkownicy, głównie przedsiębiorcy, uzyskają możliwość obsługi nowej e-usługi publicznej – elektronizacji umów i dokumentów kadrowych. Usługa na 5 poziomie dojrzałości (personalizacja) będzie polegała na możliwości wystawienia i zawarcia przez przedsiębiorcę umowy z pracownikiem lub zleceniobiorcą oraz wymiany innych dokumentów kadrowych, a następnie na przekazaniu tej dokumentacji do centralnego systemu prowadzonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. MRPiPS jest pozaprojektowym partnerem przedsięwzięcia.
Projekt zakłada, że całość nowej e-usługi realizowana będzie w postaci elektronicznej.
Oprócz udostępnienia nowej e-usługi publicznej, Projekt przewiduje także podniesienie stopnia dojrzałości istniejącej e-usługi publicznej składania i odbierania drogą elektroniczną dokumentów za pośrednictwem Punktu Informacji dla Przedsiębiorcy tj. systemu Biznes.gov.pl (poziom 4 – integracja). W ramach istniejącej e-usługi rozbudowany zostanie również katalog sposobów płatności. Ponadto część realizowanych spraw zostanie przełączona z planowanego do wygaszenia w 2029 r. kanału transmisyjnego ePUAP na kanał e-Doręczeń.
W efekcie działań projektowych nastąpi również zmodernizowanie istniejącej usługi przez integrację z nowoutworzonym Systemem Technicznym Jednolitego Portalu Cyfrowego (Single Digital Gateway – SDG), co pozwoli na zwiększenie wykorzystania przez polskie firmy usług transgranicznych i pośrednio wpłynie na zwiększenie kompetencji cyfrowych polskich przedsiębiorców.
W celu integracji z procesami Systemu Technicznego SDG zakłada się modernizację systemu CEIDG.
Powyższe zadania będą wykorzystywać nowy styleguide portalu GOV/mObywatel tak, aby zachować jak największą spójność doświadczeń użytkowników w zakresie korzystania z portali rządowych.
Zadania i działania w ramach projektu
Zadanie projektowe rozbudowy usług cyfrowych dla przedsiębiorców zostało podzielone na następujące podzadania:
- rozbudowa systemu Biznes.gov.pl;
- rozbudowa systemu CEIDG;
- przeniesienie środowisk CEIDG, Biznes.gov.pl i ST SDG PL do chmury;
- budowa Systemu Technicznego SDG PL.
Ponadto, w projekcie planuje się realizację działań szkoleniowych, promocyjnych i informacyjnych.
Grupy docelowe
Efekty projektu są dedykowane następującym grupom docelowym:
- przedsiębiorcy;
- pełnomocnicy przedsiębiorstw;
- pracobiorcy zatrudnieni w MŚP;
- urzędnicy;
- obywatele szukający informacji nt. przepisów w państwach UE.
Efekty projektu
W wyniku projektu rozbudowane zostaną systemy Biznes.gov.pl oraz CEIDG. Udostępniony zostanie System Techniczny SDG PL. Ponadto, udostępniona zostanie zupełnie nowa e-usługa elektronizacji umów i dokumentów kadrowych, modernizacji zaś ulegnie istniejąca e-usługa składania i i odbierania drogą elektroniczną dokumentów za pośrednictwem systemu Biznes.gov.pl.