W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Bank Inwestycyjny

07.03.2024

Właścicielami Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), z siedzibą w Luksemburgu, są państwa członkowskie UE.

EBI pozyskuje środki finansowe na rynkach kapitałowych i udziela kredytów na preferencyjnych warunkach na projekty wspierające cele UE. Około 90 proc. pożyczek jest udzielanych na terytorium UE. Bank nie korzysta z pieniędzy z budżetu UE.

Bank udziela kredytów (lub je gwarantuje) zarówno publicznym, jak i prywatnym podmiotom z państw-akcjonariuszy, a nadrzędnym celem jego działań jest przyczynianie się do harmonijnego rozwoju Wspólnoty. EBI może uczestniczyć w realizacji polityki UE w zakresie pomocy państwom AKP (na podstawie konwencji z Lome), 12 państwom obszaru Morza Śródziemnego (układy o współpracy), a także krajom wschodniej i środkowej Europy.

Działalność Banku obejmuje:

  • udzielanie pożyczek dla sektora publicznego i prywatnego;
  • inwestycje kapitałowe:
  • udzielanie gwarancji;
  • usługi doradcze
  • wsparcie inwestycji z zakresu efektywności energetycznej i transportu,
  • wsparcie zrównoważonego rozwoju miast,
  • pomoc techniczna w zakresie oszczędności energii, ochrony środowiska i usług publicznych

Pozyskaj informacje o ofercie EBI
Informacje o ofercie EBI dostępne są na portalu Banku:

Oferta EBI

Instrumenty wsparcia

EBI udziela kredytów, umożliwia klientom łączenie finansowania uzyskanego z EBI z innymi źródłami finansowania, w uzupełnieniu mechanizmów finansowania są jeszcze doradztwo i pomoc techniczna.
Projektodawca ubiegający się o kredyt celem sprawdzenia, czy jego projekt spełnia cele kredytowania powinien skontaktować się z EBI drogą e-mailową: info@bei.org   lub po dokonaniu rejestracji online na stronie: EBI kontakt  ewentualnie poprzez biuro EBI:  EBI biuro Oferta EBI przeznaczona jest dla jednostek sektora publicznego, MŚP, firm o średniej kapitalizacji (umownie w UE mid-caps to przedsiębiorstwa zatrudniające od 250-3000 pracowników link).

Na projekty o wartości poniżej 25 mln EUR EBI udziela pożyczek pośrednich (linii kredytowych) bankom lokalnym, regionalnym i krajowym. Pożyczki powyżej tej kwoty EBI udziela bezpośrednio. Decyzja o udzieleniu pożyczki EBI za pośrednictwem linii kredytowych pozostaje w gestii pośrednika finansowego EBI - oficjalna lista pośredników: pośrednicy w Polsce Beneficjenci zainteresowani finansowaniem przez EBI projektów o wartości poniżej 25 mln EUR powinni kontaktować się z oficjalnym pośrednikiem w celu uzyskania szczegółowego opisu inwestycji wraz z ewentualnymi ustaleniami dotyczącymi finansowania.

Szczegółowe informacje dot. procesu dokonywania oceny projektu znajdują się w linku: EBI ocena projektu
EBI w czasie realizacji projektu stosuje własne zasady jego monitorowania.

Zamówienia EBI:

  • korporacyjne, na potrzeby własne EBI, w tym zamówienia na towary, usługi i roboty budowlane;
  • dotyczące pomocy technicznej, czyli działań doradczych mających na celu zwiększenie wydajności, efektywności oraz zrównoważenia (sustainability) inwestycji w danym obszarze. (technical assistance);
  • zamówienia finansowane ze środków EBI w związku z realizacją projektów przez beneficjenta, w UE lub poza UE.

EBI weryfikuje, czy proces zamówienia odbywa się w sposób uczciwy zgodnie z procedurami określonymi w Przewodniku EBI dot. zamówień. Za procedurę przetargową ws. projektu finansowanego przez EBI odpowiedzialny jest beneficjent - podmiot realizujący projekt. EBI może jedynie konsultować projekt /przetarg, a nie jest stroną.

Rejestracja: Warunkiem wzięcia udziału w przetargu konieczne jest zarejestrowanie się w systemie obsługi zamówień publicznych systemu UE TED (Tenders Electronic Daily):
UNIA - TED
Zamówienia EBI dostępne są także na portalu banku: EBI zamówienia
Informacje dodatkowe:

 

{"register":{"columns":[]}}