W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

FAQ dot. statusu centrum badawczo-rozwojowego

10.04.2024

Wniosek o nadanie/utrzymanie statusu (CBR)

1.    W jaki sposób można złożyć wniosek o nadanie statusu CBR?

Wniosek o nadanie statusu centrum badawczo-rozwojowego można złożyć:

  • za pośrednictwem elektronicznej platformy usług administracji publicznej ePUAP: /MRPiT/SkrytkaESP;
  • pocztą tradycyjną na adres: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Plac Trzech Krzyży 3/5, 00-507 Warszawa;
  • bezpośrednio do punktu podawczego Kancelarii Głównej Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Plac Trzech Krzyży 3/5;
  • przesyłką kurierską na adres: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Plac Trzech Krzyży 3/5, 00-507 Warszawa,

przy czym należy pamiętać, że datą wszczęcia postępowania jest dzień doręczenia żądania organowi, z wyjątkiem przypadku, gdy wniosek jest składany drogą elektroniczną - wówczas datą wszczęcia postępowania  jest dzień wystawienia dowodu otrzymania, o którym mowa w art. 41 ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych (art. 61 § 3 i 3a Kodeksu postępowania administracyjnego).

Także wniosek o utrzymanie statusu centrum badawczo-rozwojowego można złożyć do punktu podawczego Kancelarii Głównej Ministerstwa Rozwoju i Technologii lub w inny, wyżej wskazany sposób.  

2.    Co ma zrobić przedsiębiorca, aby uzyskać status CBR?

Przedsiębiorca, który ubiega się o nadanie statusu CBR powinien złożyć wniosek do Ministra Rozwoju i Technologii, w którym wykaże, że:

  • spełnia wskazane w ustawie kryteria przychodowe, w tym kryterium przychodów B+R,
  • stosuje przepisy o rachunkowości,
  • nie zalega z zapłatą podatków oraz składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Zgodnie z ustawą [1], do wniosku przedsiębiorca powinien dołączyć następujące dokumenty:

  • zatwierdzone, na podstawie odrębnych przepisów, sprawozdanie finansowe przedsiębiorcy za rok obrotowy poprzedzający złożenie wniosku wraz z wyszczególnieniem przychodów netto z tytułu sprzedaży wytworzonych przez siebie usług badawczo-rozwojowych klasyfikowanych do usług w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych, w rozumieniu przepisów w sprawie polskiej klasyfikacji wyrobów i usług lub praw własności przemysłowej, udzielonych przedsiębiorcy przez urząd właściwy do spraw własności przemysłowej;
  • sprawozdanie z badania sprawozdania finansowego, zawierające informację o przychodach z tytułu sprzedaży wytworzonych przez siebie usług badawczo-rozwojowych klasyfikowanych do usług w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych, w rozumieniu przepisów w sprawie polskiej klasyfikacji wyrobów i usług lub praw własności przemysłowej, udzielonych przedsiębiorcy przez urząd właściwy do spraw własności przemysłowej;
  • oświadczenie o niezaleganiu z zapłatą podatków dochodowych za rok obrotowy poprzedzający rok złożenia wniosku;
  • oświadczenie o niezaleganiu z zapłatą podatku akcyzowego na koniec miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku;
  • oświadczenie o niezaleganiu z zapłatą składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne na koniec miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku;
  • oświadczenie o niezaleganiu z zapłatą podatków i opłat lokalnych na koniec miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku;
  • w przypadku spółki handlowej powstałej w wyniku komercjalizacji lub prywatyzacji instytutu badawczego - informację o wysokości ulg podatkowych przysługujących temu instytutowi badawczemu w ostatnim roku obrotowym jego działalności;
  • sprawozdanie z działalności badawczej i rozwojowej za ostatni rok kalendarzowy, przekazane do Głównego Urzędu Statystycznego.

Status CBR nadaje minister właściwy w sprawach gospodarki. Obecnie jest to Minister Rozwoju i Technologii. Status ten otrzymuje się  po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przedsiębiorcy.

[1] Ustawa z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2474).

3.    Jaki jest wzór wniosku o nadanie statusu CBR?

Wzór wniosku znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

4.    Jaki jest termin na złożenie wniosku o nadanie statusu CBR?

Nie ma ściśle określonej daty. Ważne jest, aby był złożony maksymalnie do końca danego roku, w którym miało miejsce zatwierdzenie sprawozdania finansowego za poprzedni rok obrotowy.

Przykład: w roku 2024 ostateczny termin na złożenie wniosku upływa 31 grudnia 2024 r. Decyduje data wpływu do organu.

Należy jednocześnie, przestrzegać terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego, wskazanego w ustawie o rachunkowości.

5.    Jaki jest termin na złożenie wniosku o utrzymanie statusu CBR?

Przedsiębiorca składa wniosek nie później niż w terminie 2 miesięcy od zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok obrotowy.

6.    W jakim czasie od rozpoczęcia działalności, przedsiębiorca może ubiegać się o nadanie statusu CBR?

Przedsiębiorca może otrzymać status po spełnieniu kryteriów określonych w ustawie z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2474). Kryteria weryfikuje się na podstawie sprawozdania z badania oraz zatwierdzonego przez organ zatwierdzający sprawozdania finansowego za rok obrotowy poprzedzający rok złożenia wniosku, czyli minimum po upływie roku obrotowego od rozpoczęcia działalności.

Sprawozdanie finansowe dla celów wniosku o statusu CBR

7.    Czy można złożyć wniosek bez zatwierdzonego sprawozdania finansowego przedsiębiorcy?

W takim przypadku wniosek będzie niekompletny i przedsiębiorca zostanie wezwany do uzupełnienia wniosku we wskazanym terminie.

8.    W jaki sposób powinno zostać przesłane sprawozdanie finansowe Spółki? Czy odpowiednim będzie przygotowanie wydruku sprawozdania w formacie PDF i podpisanie go przez osoby umocowane do reprezentacji Spółki wraz z adnotacją, iż poświadczają one za zgodność z oryginałem? Czy wystarczające będzie podpisanie sprawozdania na ostatniej stronie czy wymagane są np. parafki na każdej ze stron?

Sprawozdanie finansowe może mieć postać:

  • papierową – warunkiem jego ważności jest złożenie sprawozdania finansowego w formie odpisu poświadczonego za zgodność z oryginałem, zgodnie z art. 76a ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 775 ze zm.).
  • elektroniczną – plik w formacie .xml opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP albo podpisem osobistym przez osobę, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych i kierownika jednostki (cały zarząd z uwzględnieniem możliwości zastosowania oświadczeń przez niektórych członków organu).

Załączniki do wniosku należy złożyć w oryginale lub odpisie poświadczonym za zgodność z oryginałem, zgodnie z art. 76a ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 775 ze zm.).

Członkowie Zarządu, czy prokurenci spółki nie mogą potwierdzać dokumentów za zgodność z oryginałem. Potwierdzić dokumenty może pełnomocnik, będący adwokatem, radcą prawnym lub doradcą podatkowym, który działa w imieniu przedsiębiorcy, na podstawie udzielonego pełnomocnictwa lub notariusz, jeżeli przedsiębiorca sam składa wniosek zarówno o nadanie statusu centrum badawczo-rozwojowego, jak i utrzymanie statusu centrum badawczo-rozwojowego.

9.    Czy przedsiębiorca, którego sprawozdanie finansowe nie podlega badaniu biegłego rewidenta, podczas składania wniosku o nadanie statusu musi dostarczyć sprawozdanie biegłego rewidenta z badania sprawozdania finansowego?

Tak, jest to wymóg obligatoryjny. Jeżeli zamierza złożyć wniosek o nadanie statusu CBR musi przedłożyć takie sprawozdanie.

10.    Gdzie powinna być zawarta informacja o przychodach z działalności B+R?

W sprawozdaniu finansowym w informacjach dodatkowych i objaśnieniach lub notach księgowych, które stanowią integralną cześć sprawozdania finansowego.

Opis prac badawczo-rozwojowych

11.    Jak powinien wyglądać opis badań i prac rozwojowych przedsiębiorcy?

Ustawa wskazuje, że należy przedstawić opis wyników prac badawczo-rozwojowych. Należy również przedstawić wykaz uzyskanych akredytacji, patentów lub zastosowań w praktyce. To na przedsiębiorcy ciąży obowiązek wykazania i udowodnienia, że wykonywane prace można zakwalifikować do prac badawczo-rozwojowych. Opis ten powinien jasno wskazywać obowiązkowe elementy świadczące o prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych.

Dokładne opisy poszczególnych cech zawarte są w Podręczniku Frascati 2015 „Zalecenia dotyczące pozyskiwania i prezentowania danych z zakresu działalności badawczej i rozwojowej”. Rozdział II – pojęcia i definicje dotyczące działalności B+R – zalecenia dotyczące pozyskiwania i prezentowania danych z zakresu działalności rozwojowej opracowanym przez OECD.

Działalność B+R musi też opierać się na oryginalnych, nieoczywistych koncepcjach
i hipotezach, które wzbogacają istniejącą wiedzę. We wniosku nie należy zamieszczać ogólnodostępnych definicji. Należy szczegółowo opisać na czym polega nowatorstwo prac prowadzonych przez przedsiębiorstwo wnioskujące o status CBR. Dodatkowo opisać o osiągniętych lub spodziewanych wynikach tych prac. Przedłożenie w opisie badań jedynie listy projektów bez szczegółowego ich opisu nie jest wystarczające.

12.    Czy opisy prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez przedsiębiorcę powinny być przetłumaczone na język polski?

Wszystkie opisy prac B+R prowadzonych przez przedsiębiorcę w poprzednim roku obrotowym, dołączone do wniosku powinny być przetłumaczone na język polski.

13.    Czy wystarczające będzie podpisanie opisu prac badawczo - rozwojowych na ostatniej stronie, czy wymagane są parafki na każdej ze stron?

Jeżeli dokument stanowi integralną całość, wystarczający będzie podpis na ostatniej stronie.

Przychody B+R

14.    Jakie przychody stanowią przychody z działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej?

Należy brać pod uwagę tylko takie przychody, które są osiągane ze sprzedaży usług klasyfikowanych do B+R. Ważne jest, aby zweryfikować czy działalność B+R przedsiębiorcy jest klasyfikowana zgodnie z rozporządzeniem [2] w Dziale 72 Usługi w zakresie badań naukowych prac rozwojowych. Podkreślić należy, że nie mogą to być przychody ze sprzedaży produktów opartych na B+R, np. przychody ze sprzedaży licencji – to częsty błąd wnioskodawców.

[2] Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. z 2015 r. poz. 1676, z późn. zm.).

15.    Czy dotacja może być zaliczana do przychodów ze sprzedaży?

Dotacja nie może być zaliczana do przychodów ze sprzedaży.

16.    Czy badania kliniczne zaliczmy do działalności B+R?

Jeżeli przedsiębiorca funkcjonuje w formule Contract Research Organization to badania kliniczne realizowane przez przedsiębiorcę można zaliczyć do usług w zakresie B+R. Nie wszystkie fazy badań klinicznych można zakwalifikować do B+R – w zależności od oceny.

17.    Czy działalność badawczo-rozwojowa przedsiębiorcy powinna być w jakiś sposób wyodrębniona w sprawozdawczości księgowej?

Przedsiębiorca korzystający z ulg podatkowych z tytułu prowadzonych prac B+R powinien prowadzić oddzielną ewidencję księgową w tym zakresie.

Przepisy i terminy Kodeksu Postępowania Administracyjnego (KPA)

18.    Jaki czas na wydanie decyzji ma organ?

Jeżeli organ nie ma zastrzeżeń do wniosku przedsiębiorcy i dokumenty są przygotowane w prawidłowy sposób decyzja wydana jest w ciągu 30 dni. W przypadku braków formalnych przedsiębiorca otrzymuje wezwanie do uzupełnienia i wyjaśnienia. Może to wydłużyć proces administracyjny.

19.    Kiedy decyzja o nadaniu statusu centrum badawczo-rozwojowego staje się ostateczna?

Po upływie 14 dni od dnia jej doręczenia (art. 16 § 1 kpa).

20.    Czy mogę przesłać uzupełnienie dokumentów mailem?

Wiadomość e-mail jest traktowana informacyjnie i nie stanowi akt sprawy, zatem strona i tak zostanie wezwana do uzupełnienia braków formalnych w dokumentacji. W zakresie postępowań administracyjnych korespondencja może być składana:

  • za pośrednictwem elektronicznej platformy usług administracji publicznej ePUAP: /MRPiT/SkrytkaESP;
  • pocztą tradycyjną na adres: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Plac Trzech Krzyży 3/5, 00-507 Warszawa;
  • bezpośrednio do punktu podawczego Kancelarii Głównej Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Plac Trzech Krzyży 3/5;
  • przesyłką kurierską na adres: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Plac Trzech Krzyży 3/5, 00-507 Warszawa. 
21.    Czy przedsiębiorca posiadający status CBR może uzyskać zaświadczenie, że taki status posiada?

Przedsiębiorca na umotywowany wniosek może uzyskać zaświadczenie (art. 217 kpa).

Uprawnienia dla przedsiębiorcy

22.    Jakie uprawnienia przysługują przedsiębiorcy, który uzyska status CBR?

Status CBR jest swego rodzaju wsparciem w postaci wyższych ulg podatkowych dla przedsiębiorcy, który prowadzi badania i prace rozwojowe. Przedsiębiorcy, którzy posiadają status CBR nadany na podstawie ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej, w zakresie prowadzonych prac badawczo-rozwojowych, korzystają z:

  • ulgi odliczeniowej, która polega na możliwości odliczania od podstawy opodatkowania do 200% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową - tzw. „kosztów kwalifikowanych".

W ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2024 r. poz. 226) zwanej dalej „ustawą PIT” - art. 26e ust. 7 otrzymał brzmienie:

„7. Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3) w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.”.

W ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 z późn. zm.)  zwanej dalej „ustawą CIT”– art. 18d ust. 7 otrzymał brzmienie:

„7. Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3) w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.”.

Co w praktyce oznacza, że zwiększony został dodatkowy odpis do 200% wszystkich kosztów kwalifikowanych dla podatników o statusie CBR (z wyjątkiem kosztów patentowania dla dużych podatników ze statusem CBR).

  • zwolnienia z podatku od nieruchomości – na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 5a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych z dnia 12 stycznia 1991 r. (Dz.U. z 2023 r. poz. 70) od podatku od nieruchomości zwalnia się przedsiębiorców o statusie centrum badawczo-rozwojowego uzyskanym na zasadach określonych w przepisach o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej, w odniesieniu do przedmiotów opodatkowania zajętych na cele prowadzonych badań i prac rozwojowych.
  • zwolnienia z podatku rolnego – na podstawie art. 12 ust. 2 pkt 5a ustawy o podatku rolnym z dnia 15 listopada 1984 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 333) od podatku rolnego zwalnia się przedsiębiorców o statusie centrum badawczo-rozwojowego uzyskanym na zasadach określonych w przepisach o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej, w odniesieniu do przedmiotów opodatkowania zajętych na cele prowadzonych badań i prac rozwojowych.
  • zwolnienia z podatku leśnego – na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 6: ustawy o podatku leśnym z dnia 30 października 2002 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 888): od podatku leśnego zwalnia się przedsiębiorców o statusie centrum badawczo-rozwojowego uzyskanym na zasadach określonych w przepisach o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej, w odniesieniu do przedmiotów opodatkowania zajętych na cele prowadzonych badań i prac rozwojowych.
23.    Czy status CBR ulega zmianie jeśli przedsiębiorca przekształcił się ze sp. z o.o. sp.k. w sp. z o.o.?

Zgodnie z art. 553 § 1-2 ksh spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej. Sam fakt przekształcenia spółki komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nie ma wpływu na status CBR nadany przedsiębiorcy.

Pozostałe

24.    Gdzie znajduje się wykaz przedsiębiorców posiadających status centrum badawczo-rozwojowego?

Na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii w zakładce: O ministerstwie / Podmioty we właściwości Ministra Rozwoju i Technologii / Centra Badawczo-Rozwojowe / Wykaz CBR. Wykaz ten jest systematycznie aktualizowany.

25.    Co to jest PNT-01?

PNT-01 jest sprawozdaniem przedsiębiorcy o działalności badawczej i rozwojowej (B+R) i powinno zawierać dane dotyczące tej działalności.

26.    Czy uzyskany status CBR dotyczy całego przedsiębiorstwa czy odnosi się tylko do komórek organizacyjnych w strukturze przedsiębiorstwa, które realizują prace badawczo-rozwojowe?

Minister właściwy do spraw gospodarki nadaje status CBR przedsiębiorcy, a nie wyodrębnionej jednostce w strukturze przedsiębiorstwa.

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
26.01.2023 08:34 Anna Bandrowska
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Anna Bandrowska
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
FAQ dot. statusu centrum badawczo-rozwojowego 5.0 12.04.2024 14:59 Anna Bandrowska
FAQ dot. statusu centrum badawczo-rozwojowego 4.0 19.12.2023 08:06 Anna Bandrowska
FAQ dot. statusu centrum badawczo-rozwojowego 3.0 19.12.2023 08:04 Anna Bandrowska
FAQ dot. statusu centrum badawczo-rozwojowego 2.0 26.01.2023 08:36 Anna Bandrowska
FAQ dot. statusu centrum badawczo-rozwojowego 1.0 26.01.2023 08:34 Anna Bandrowska

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}