W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Finansowe wsparcie odbudowy firm dotkniętych skutkami powodzi

02.10.2024

Minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk spotkał się dziś we Wrocławiu z przedstawicielami organizacji zrzeszających przedsiębiorców i pracodawców. Rozmawiano o pomocy przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi. Szef MRiT przedstawił pakiet wsparcia finansowego dla firm, które poniosły straty.

Finansowe wsparcie odbudowy firm dotkniętych skutkami powodzi

Przedstawiając szczegóły przygotowanego przez resort wsparcia finansowego minister Krzysztof Paszyk podkreślił, że zostało ono tak skonstruowane, aby przedsiębiorcy mogli jak najszybciej rozpocząć odbudowę zniszczonych w powodzi firm.

Zależało nam na tym, aby wyjść ze świadczeniem pomocowym, które nie będzie dziś uzależnione od wyceny szkód jakich dokonują rzeczoznawcy. Będzie proste do uruchomienia. Pozwoli przekierować środki publiczne na pomoc i wydatki takie jakie są potrzebne poszczególnym przedsiębiorcom

– powiedział Krzysztof Paszyk, minister rozwoju i technologii.

Jak wyliczyć wielkość wsparcia

Przedsiębiorcy poszkodowani w wyniku powodzi, bez względu na formę prowadzonej działalności gospodarczej, będą mieli do wyboru dwie możliwości wyliczenia pomocy, o którą może się ubiegać:

  • 16 tys. zł wsparcia na każdą osobę zgłoszoną do ubezpieczenia w ZUS

lub

  • 75 proc. średniomiesięcznego przychodu za rok poprzedni.

Pierwsza metoda będzie dogodna dla tych, którzy mają kilkunastu, kilkudziesięciu ubezpieczonych w swojej firmie. Obejmujemy tu też osoby, które były zatrudnione na inne formy niż umowa o pracę. Druga metoda wyliczenia będzie bardziej korzystna dla osób samozatrudnionych, dla tych którzy działają niekoniecznie poprzez zatrudnianie wielu osób

– dodał minister.

Procedura otrzymania wsparcia jest maksymalnie uproszczona - wystarczy, że przedsiębiorca złoży do ZUS oświadczenie o poniesionych stratach w wyniku powodzi. Przekazanie ZUS opinii rzeczoznawcy o poniesionych szkodach musi nastąpić do 5 miesięcy od złożenia wniosku. Beneficjent, który otrzyma pomoc, będzie zobowiązany do prowadzenia swojej działalności gospodarczej przez 6 miesięcy od dnia otrzymania wsparcia. Maksymalne wsparcie dla jednej firmy może wynieść do 1 mln zł.

Pełnomocnik Rzeczniczki MŚP do spraw powodzi

W odpowiedzi na pilną potrzebę wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw poszkodowanych przez powódź w południowo-zachodniej Polsce, powołany został Pełnomocnik Rzeczniczki MŚP do spraw zwalczania skutków powodzi.

Z myślą o przedsiębiorcach z tych regionów, wsparciu ich w przygotowaniach do rozliczenia świadczeń, wytłumaczeniu szczegółów dotyczących pomocy, ale również jak prowadzić z ubezpieczycielami proces wypłaty odszkodowań, wspólnie z Rzeczniczką MSP, powołujemy pełnomocnika, który będzie pomagał przedsiębiorcom poszkodowanym w wyniku powodzi 

– powiedział minister Paszyk.

Na to stanowisko powołany został dziś Łukasz Osiński - Prezes Izby Gospodarczej Europy Środkowej. Będzie on odpowiedzialny za reprezentowanie interesów przedsiębiorców, którzy ucierpieli w wyniku powodzi. Do jego zadań należeć będzie m.in.:  zbieranie informacji o problemach z jakimi borykają się przedsiębiorcy oraz zgłaszanie  potrzeb  w zakresie zmian legislacyjnych, które mogą usprawnić działania pomocowe.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}