Forum Biznesu Bałkanów Zachodnich - gospodarczy wymiar Szczytu Bałkanów Zachodnich
02.07.2019
4 lipca w Poznaniu odbędzie się Forum Biznesu Bałkanów Zachodnich - najważniejsze gospodarcze wydarzenie towarzyszące Szczytowi Bałkanów Zachodnich. Kilkuset przedsiębiorców z krajów Bałkanów Zachodnich, Polski i UE będzie rozmawiać o tym, jak wzmocnić wzajemne powiązania gospodarcze. Wydarzenie otworzy minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Z inicjatywy szefowej MPiT, dojdzie też do spotkania z ministrem gospodarki i energii Niemiec Peterem Altmaierem oraz ministrem gospodarki i finansów Francji Bruno Le Mairem. Rozmowa w formacie Trójkąta Weimarskiego będzie dotyczyć przyszłej polityki przemysłowej Unii Europejskiej.
Co na Forum Biznesowym ?
Forum Biznesu Bałkanów Zachodnich to pierwsze tego typu wydarzenie w historii wzajemnych stosunków państw tego regionu z Polską i Unią Europejską. Jego inicjatorem jest Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, a współorganizatorem Polska Agencja Inwestycji i Handlu.
Wydarzenie ma pomóc przedsiębiorcom w nawiązaniu nowych i wzmacnianiu już istniejących kontaktów biznesowych. Tematami przewodnimi Forum będą: energetyka, sektor cyfrowy oraz przemysł rolno-spożywczy.
Wskazuje, że działania polskiego rządu mają na celu stworzenie najlepszych warunków dla zrównoważonego rozwoju gospodarczego, funkcjonowania przedsiębiorstw, w tym innowacyjnych firm prowadzących działalność badawczo-rozwojową, a także stworzenie ekosystemu dla rozwoju start-upów.
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz weźmie udział w inauguracji Forum Biznesu. Poszczególne panele i warsztaty wydarzenia skupią się na kwestii integracji regionalnej w wymiarze gospodarczym: promowaniu nowych przewag konkurencyjnych, czerpaniu korzyści z handlu i inwestycji, finansowania przedsiębiorczości, wzrostu kompetencji na rynku pracy czy też przedsiębiorczości społecznej.
Co na Szczycie?
Forum Biznesowe to nie jedyna przestrzeń na rozmowy związane z kwestiami gospodarczymi. Podczas spotkania ministrów właściwych ds. gospodarczych Jadwiga Emilewicz będzie dyskutować z partnerami z zagranicy na temat tworzenia dobrego środowiska dla biznesu w regionie Bałkanów Zachodnich. Rozmowy obejmą m.in. kwestię strategii ekonomicznych, programów reform i wspólnych doświadczeń, infrastruktury, wzmacniania innowacyjności gospodarek. Debata będzie też dotyczyć unijnych programów pomocowych na Bałkanach (tzw. pakietu łączności obejmującego fundusze na inwestycje transportowe, energetyczne oraz w infrastrukturę cyfrową) oraz finansowania przedsiębiorstw, w szczególności MŚP.
Podczas Szczytu Bałkanów Zachodnich dojdzie też do rozmów w formacie Trójkąta Weimarskiego. Minister Emilewicz będzie ze swoimi odpowiednikami z Niemiec i Francji, rozmawiać o nowej polityce przemysłowej UE.
Więcej informacji o obecności MPiT na Szczycie Bałkanów Zachodnich
Współpraca handlowa
Państwa Bałkanów Zachodnich, jako jeden rynek, na liście polskich partnerów eksportowych zajmują obecnie 26. pozycję (między Łotwą a Kanadą). W 2018 r. na liście polskich partnerów eksportowych z regionu Bałkanów Zachodnich najwyżej uplasowała się Serbia (na 34. pozycji z udziałem na poziomie 0,4%), następnie Bośnia i Hercegowina (53. miejsce) i Macedonia Północna (67. pozycja).
Podobnie sytuacja wygląda na liście polskich partnerów importowych. W tym przypadku państwa Bałkanów Zachodnich, traktowane jako jeden rynek, zajęłyby 41. pozycję (między Indonezją a Meksykiem). Na najwyższej pozycji uplasowała się Serbia (55. miejsce z udziałem 0,2%). Za nią znalazła się Macedonia Północna (67. miejsce) oraz Bośnia i Hercegowina (85. pozycja).
Polski eksport to głównie: wyroby przemysłu elektromaszynowego (ok. 29%), artykuły rolno-spożywcze (6,8%) oraz wyroby przemysłu chemicznego (ok. 15,4%).
Z kolei po stronie importu w 2017 r. dominowały wyroby przemysłu chemicznego (34%) oraz wyroby przemysłu elektromaszynowego i artykuły rolno-spożywczych. W 2018 roku odpowiadały one odpowiednio za 17,8% oraz 8,5% polskiego importu z tych rynków.
Według danych GUS na koniec 2017 r. funkcjonowały w Polsce łącznie 22 podmioty z Bałkanów Zachodnich, z czego 16 zatrudniało do 9 osób. W tym okresie, podobnie jak rok wcześniej, na polskim rynku obecny był tylko jeden podmiot – z Serbii – którego inwestycje przekraczały 1 mln USD.
***
Organizatorami Szczytu Bałkanów Zachodnich są: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Proces Berliński to inicjatywa zapoczątkowana przez Niemcy. Łączy 10 państw UE (Austria, Bułgaria, Chorwacja, Francja, Grecja, Niemcy, Polska – jako jedyna z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, Słowenia, Wielka Brytania, Włochy) i 6 krajów Bałkanów Zachodnich (Czarnogóra, Serbia, Macedonia Północna, Albania, Bośnia i Hercegowina, Kosowo).
- Ostatnia modyfikacja:
- 05.07.2019 10:50 Monika Waćkowska-Kabaczyńska
- Pierwsza publikacja:
- 05.07.2019 10:50 Monika Waćkowska-Kabaczyńska