Gminne warsztaty Stop Smog
04.10.2019
Blisko 50 osób, w tym przedstawiciele 23 gmin oraz 3 urzędów marszałkowskich, wzięło udział w zorganizowanych przez MPiT warsztatach, poświęconych uczestnictwu gmin w Programie Stop Smog. W ich trakcie szczegółowo omówiono procedurę składania wniosku do Programu, zasady uczestnictwa w nim oraz jego realizację.
W spotkaniu uczestniczyły jednostki z list najbardziej zanieczyszczonych miast w UE autorstwa Światowej Organizacji Zdrowia oraz część urzędów marszałkowskich, na terenie których znajdują się te gminy.
Podczas wydarzenia, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego przedstawił też zarys planowanego konkursu z Regionalnego Programu (RPO) Województwa Śląskiego 2014-2020, który będzie uzupełnieniem Programu Stop Smog. Warsztaty były również okazją do wymiany doświadczeń z realizacji innych podobnych projektów.
Główne wnioski ze spotkania:
- Nabór do programu realizowany przez gminę powinien wykorzystywać różne formy dotarcia do potencjalnych beneficjentów, w tym poprzez sołtysów, radnych, księży, pracowników socjalnych, rodziny potencjalnych beneficjentów czy innych mieszkańców. Te osoby są w stanie wskazać osoby potrzebujące pomocy.
- Zakres gminnego programu niskoemisyjnego (GPN), dokumentu obligatoryjnego do wniosku gminy do Programu, powinien ograniczać się do zakresu wskazanego w ustawie. Opracowanie go przez gminę we własnym zakresie, w tym w oparciu o wstępną inwentaryzację potencjalnych beneficjentów, wydaje się najbardziej rozsądnym rozwiązaniem.
- Biorąc pod uwagę zapisy ustawowe, Program stanowi szansę na rozwój w gminie odnawialnych źródeł energii.
- Zaplanowany w RPO Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 konkurs umożliwi gminom z listy WHO 50 otrzymanie niemal 100% dofinansowania (montaż finansowy RPO WŚ – Program Stop Smog).