W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

GOZ - gospodarka, w której nic się nie marnuje

Inwestycja: A2.2.1. Inwestycje we wdrażanie technologii i innowacji środowiskowych, w tym związanych z GOZ.

Na środku ułożone w piramidę drewniane klocki z zielonym ikonkami. W dolnym pasku od lewej ikonka elektrowni, druga ikonka 3 strzałki ułożone w trójkąt trzecia ikonka dłoń a nad nią chmurki z napisem CO2i ikonami dolara. W drugim rzędzie piramidy ikonka wiatraków wiatrowych oraz fotowoltaiki, kolejna ikonka znak nieskończoności. Na górze piramidy ikonka chmurki z napisem CO2 pod chmura strzałki skierowane w dół. W tle piramidy widać niewyraźnie trawę.

Jaki cel chcemy osiągnąć: Wprowadzenie modelu Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ) – gospodarka, w której nic się nie marnuje

Będziemy wspierać polskie przedsiębiorstwa w ekologicznej transformacji ku gospodarce o obiegu zamkniętym. Zwiększymy wykorzystanie surowców wtórnych w naszej gospodarce, wzmocnimy rozwój rynku surowców wtórnych.

W jaki sposób

Planujemy dwa konkursy – jeden organizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), a drugi przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). 
Celem konkursu PARP będzie wsparcie dla MŚP, które opracują, wprowadzą lub zastosują w swojej działalności innowacyjne technologie przyjazne środowisku. Mają się one przyczynić do lepszej gospodarki odpadami, lepszej efektywności energetycznej, zmniejszonej emisji zanieczyszczeń do atmosfery oraz bardziej wydajnej gospodarki materiałowej.
NCBiR przekaże pieniądze na projekty dotyczące rozwoju technologii umożliwiających przekształcenie odpadów w surowce wtórne oraz związane z poszukiwaniem nowych zastosowań odpadów w gospodarce zgodnie z łańcuchem wartości. Priorytetem będą projekty realizowane wspólnie przez przedsiębiorców oraz jednostki B+R. 

Jakie korzyści przyniesie

  • Nowe miejsca pracy i oszczędności – dłuższe życie produktów, możliwość naprawy sprzętów (AGD/RTV) zamiast kupna nowych. 
  • Rozwój gospodarki odpadowej w zakresie recyklingu.
  • Łatwiejszy dostęp do surowców.
  • Mniej odpadów w procesie produkcyjnym.
  • Wsparcie w zakresie opracowywania i wdrażania nowych technologii.
  • Dostosowanie się do wymogów związanych z Europejskim Zielonym Ładem.

Harmonogram

  • 2024 r. – ogłoszenie konkursu/naboru projektów.
  • 2024 r. – wybór projektów do wsparcia.
  • 2024-2025 r. – realizacja projektów.


Pula środków: 162 mln euro

Projekt w liczbach:

  • 100 przedsiębiorstw wspartych w ramach inwestycji prośrodowiskowych.

  • 5 opracowanych technologii odzysku lub wykorzystania surowców wtórnych.

{"register":{"columns":[]}}