Grupa Banku Światowego
03.12.2019
W skład Grupy Banku Światowego (ang. The World Bank Group) wchodzi 5 instytucji:
- Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju (IBRD),
- Międzynarodowe Stowarzyszenie Rozwoju (IDA),
- Międzynarodowa Korporacja Finansowa (IFC),
- Wielostronna Agencja Gwarancji Inwestycyjnych (MIGA) oraz
- Międzynarodowe Centrum Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych (ICSD).
Polska należy do 4 z wyżej wymienionych instytucji, z wyjątkiem Międzynarodowego Centrum Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych. Polska była wśród państw-założycieli Banku, jednak w 1950 r. wystąpiła z niego i przystąpiła ponownie w 1986 r.
Udziałowcami Banku Światowego jest 189 państw członkowskich. Poza 6 największymi udziałowcami (Stany Zjednoczone, Japonia, Chiny, Niemcy, Francja, Wielka Brytania), państwa członkowskie pogrupowane są w 24 konstytuanty. Polska należy do jednej Konstytuanty wraz ze Szwajcarią, Azerbejdżanem, Kazachstanem, Kirgistanem, Serbią, Tadżykistanem, Turkmenistanem oraz Uzbekistanem, czyli z tymi samymi państwami, z którymi tworzymy Konstytuantę w Międzynarodowym Funduszu Walutowym.
Zwyczajowo, Prezesem Grupy Banku Światowego jest obywatel Stanów Zjednoczonych, nominowany przez Prezydenta USA. Obecnie funkcję tę pełni David R. Malpass, wybrany na pięcioletnią kadencję, która rozpoczęła się 9 kwietnia 2019 r.
Wszystkie kraje członkowskie występują w Radzie Gubernatorów. Gubernatorem reprezentującym Polskę jest Adam Glapiński, Prezes Narodowego Banku Polskiego.
Zakres działalności
Bank aktywnie współpracuje z Polską od 1990 r., w formie udzielania pożyczek oraz świadczenia pomocy analitycznej i doradczej. Aktualnie realizowane są dwa projekty z wykorzystaniem pożyczek BŚ - w zakresie zarządzania powodziowego.
Bank Światowy jest ważnym źródłem pomocy finansowej i technicznej dla krajów rozwijających się na całym świecie. Instytucja udziela niskooprocentowanych pożyczek, bezodsetkowych kredytów i dotacji na różnorodne cele, które obejmują inwestycje w zakresie edukacji, zdrowia, administracji, infrastruktury, finansów i rozwoju sektora prywatnego, rolnictwa i ochrony środowiska oraz gospodarowania zasobami naturalnymi. Oferuje również szereg przetargów publicznych, do których przystępować mogą polscy przedsiębiorcy.
Zakupy dóbr i usług w 2022 roku
Wartość zakupów Banku Światowego rok do roku wzrasta i w 2022 roku wyniosła 17,8 mld USD a największą wartość zakupów zaobserwowano w kategoriach: zapotrzebowania na wodę, warunki sanitarne i gospodarkę odpadami (36%), transport (20%), energia i surowce wydobywcze (15%), zdrowie (14%), rolnictwo, rybołówstwo i leśnictwo (7%) itd.
Plany zakupowe BŚ na następne lata obejmują: usługi budowlane, usługi finansowe, ropę naftową/gaz, usługi IT, usługi w zakresie bezpieczeństwa, energię elektryczną, usługi transportowe, usługi w zakresie zarządzania odpadami i edukacji, rolnictwo, zdrowie, przemysł, handel i usługi, administrację publiczną.
Materiały
Zamówienia Banku ŚwiatowegoBank_Światowy.pdf 2.39MB