Grupa Robocza ds. stosowania Taksonomii UE
Grupa Robocza to forum współpracy ekspertów w tematyce Taksonomii UE.
Grupa Robocza postawiła sobie cel przełożenia technicznego języka rozporządzenia (UE) 2020/852 ws. taksonomii i wymogów, które z niego wynikają na praktyczne wskazówki i podpowiedzi dla przedsiębiorców.
W 2024 r. Grupa Robocza zaplanowała:
- Opracowywanie materiałów o charakterze edukacyjnym, które będą wspierały podmioty z polskiego rynku w stosowaniu Taksonomii UE.
- Upowszechnianie wiedzy na temat publikacji opracowywanych przez unijną Platformę ds. Zrównoważonego Finansowania oraz informowanie o bieżących pracach Komisji Europejskiej w zakresie Taksonomii UE.
W ramach Grupy Roboczej funkcjonują dwa zespoły robocze:
- Zespół ds. minimalnych gwarancji – zespół opracowuje propozycję praktycznego poradnika dla podmiotów rynkowych w zakresie stosowania minimalnych gwarancji Taksonomii UE. Poradnik zostanie opublikowany w grudniu 2024 r. (patrz: Działalność Grupy Roboczej w 2024 r.).
- Zespół ds. interpretacji kryteriów technicznych Taksonomii UE dla budownictwa i nieruchomości – zespół przygotował dokument z najczęściej zadawanymi pytaniami i odpowiedziami (FAQ) dotyczącymi interpretacji kryteriów Taksonomii UE dla działalności związanych z budownictwem i nieruchomościami (patrz: Działalność Grupy Roboczej w 2024 r.)
Prace zespołu ds. minimalnych gwarancji oraz zespołu ds. interpretacji kryteriów technicznych Taksonomii UE dla budownictwa i nieruchomości przyczynią się do realizacji rekomendacji ekspertów Grupy Roboczej, które zostały wypracowane w 2023 r.
Działalność Grupy Roboczej w 2024 r.
Taksonomia UE w praktyce: najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi dla budownictwa i nieruchomości
Zachęcamy przedsiębiorców oraz zainteresowane strony do zapoznania się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania (FAQ) dotyczącymi interpretacji kryteriów Taksonomii UE dla sektora budownictwa i nieruchomości.
Grupa Robocza ds. stosowania Taksonomii UE postawiła sobie cel przełożenia technicznego języka rozporządzenia (UE) 2020/852 ws. ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje i wymogów, które z niego wynikają na praktyczne wskazówki i podpowiedzi dla przedsiębiorców. Zespołowi ekspertów zostało powierzone zadanie opracowania dokumentu z najczęściej zadawanymi pytaniami i odpowiedziami (FAQ) dotyczącymi interpretacji przepisów odnoszących się do branży budownictwa i nieruchomości, wynikających z rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2021/2139 oraz rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2023/2486. Dokument zbiera informacje o bieżących praktykach i sugerowanych rozwiązaniach – nie wyznacza wyłącznych rozwiązań, a praktyki mogą różnić się np. pomiędzy różnymi instytucjami finansowymi czy uczestnikami rynku. Pytania zostały zebrane za pomocą ankiety internetowej.
Niniejszy dokument uwzględnia odpowiedzi na 52 pytania. Pytania zostały uszeregowane wg 5 obszarów tematycznych:
- ogólne (w tym dotyczące perspektywy sektora finansowego, relacji pomiędzy generalnym wykonawcą a inwestorem, sposobów potwierdzania kwalifikacji i zgodności działalności);
- efektywność energetyczna (zarówno w kontekście świadectw charakterystyki energetycznej budynków, jak i obliczania zapotrzebowania na energię pierwotną);
- materiały budowlane i rozwiązania techniczne (oprócz kwestii stricte materiałowych, także m.in. szczelność i integralność cieplna budynków);
- ryzyka klimatyczne (związane zwłaszcza z oceną ryzyk fizycznych związanych z klimatem na podstawie Dodatku A do załączników I-II rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2021/2139 oraz załączników I-IV rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2023/2486);
- proces inwestycyjno-budowlany (obszar powiązany z kwestiami proceduralnymi przy działalnościach nieruchomościowych)
Materiały
Najczęściej_zadawane_pytania_i_odpowiedzi_budownictwo_i_nieruchomości_Taksonomia_UE_19112024Najczęściej_zadawane_pytania_i_odpowiedzi_budownictwo_i_nieruchomości_Taksonomia_UE_19112024.pdf 0.64MB
Zapowiedź: Poradnik dla przedsiębiorstw w zakresie stosowania minimalnych gwarancji Taksonomii UE
Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zapowiadają publikację „Poradnika dla przedsiębiorstw w zakresie stosowania minimalnych gwarancji Taksonomii UE (art. 18 rozporządzenia ws. taksonomii).
Poradnik:
- Stanowi narzędzie wsparcia dla przedsiębiorstw w zakresie stosowania Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych dotyczących odpowiedzialnego prowadzenia działalności biznesowej i Wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka
- Przybliża wymagania stawiane przedsiębiorcom w zakresie odpowiedzialnego prowadzenia biznesu i należytej staranności wraz z przykładowymi działaniami na rzecz ich wdrożenia
- Obejmuje case study, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i przydatne źródła informacji
Planowana data publikacji: grudzień 2024
Zachęcamy do zapoznania się z ulotką dot. Poradnika dla przedsiębiorstw w zakresie stosowania minimalnych gwarancji Taksonomii UE, która dostępna jest do pobrania w materiałach na dole strony.
Geneza powstania Grupy Roboczej i działalność w 2023 r.
W maju 2023 r. w ramach Polskiej Platformy ds. Zrównoważonych Finansów działającej przy Ministerstwie Finansów została powołana Grupa Robocza ds. stosowania Taksonomii UE. Liderem grupy zostało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
W 2023 r. Grupa Robocza ds. stosowania Taksonomii UE miała na celu określenie konkretnych działań i środków, które należy podjąć w perspektywie krótko- i średnioterminowej, aby poprawić zrozumienie i stosowanie Taksonomii UE wśród uczestników rynku oraz ułatwić dostęp do danych objętych Taksonomią UE (zarówno tych wymaganych sprawozdawczością w ramach art. 8 Rozporządzenia UE 2020/852 ws. taksonomii, jak i tych koniecznych do oceny zgodności działalności danego przedsiębiorstwa z Taksonomią UE).
Grupa Robocza składała się z 31 ekspertów horyzontalnych posiadających praktyczne doświadczenie w stosowaniu Taksonomii UE, tj. profesjonalni doradcy rynkowi, stowarzyszenia branżowe, organizacje pracodawców, organizacje pozarządowe, kancelarie prawne, przedstawiciele instytucji rynku finansowego oraz ośrodków akademickich.
Właściwej Grupie Roboczej doradzał zespół roboczy ds. opracowania wytycznych sektorowych po Taksonomii UE, skupiający 35 ekspertów specjalizujących się w sektorach kluczowych z punktu widzenia Taksonomii UE i polskiej gospodarki, tj. energetyki, cementu, transportu lądowego, budownictwa oraz produkcji chemicznej.
Od czerwca do października 2023 r. Grupa Robocza funkcjonowała w ramach Platformy Zrównoważonych Finansów.
Zakres prac Grupy Roboczej (czerwiec – październik 2023):
- Działania i środki: zidentyfikowanie barier w stosowaniu Taksonomii UE przez przedsiębiorstwa finansowe i niefinansowe oraz opracowanie zestawu działań i środków (np. baza danych taksonomicznych), w tym rozwiązań (np. prawnych), które usprawnią wdrażanie Taksonomii UE na polskim rynku oraz dostosowanie się do niej polskich przedsiębiorstw. Grupa może w tej materii bazować na raporcie unijnej Platformy Zrównoważonych Finansów ws. użyteczności Taksonomii UE.
- Wytyczne: opracowanie na forum Grupy wytycznych sektorowych, aby pomóc uczestnikom rynku w lepszym zrozumieniu Taksonomii UE, w szczególności zasady DNSH i minimalnych gwarancji, które będą stosowane horyzontalnie w podobnym zakresie przez wszystkie sektory. W ramach podgrupy sektorowej zostaną natomiast ustalone założenia i elementy przewodnika po „technicznych kryteriach kwalifikacji” dla wskazanych priorytetowych sektorów, przedłożone do zaakceptowania Grupie Roboczej. Celem przewodnika będzie wskazanie działań, jakie poszczególne sektory powinny podjąć w celu dostosowania swojej działalności do Taksonomii UE.
- Narzędzie wsparcia: określenie koncepcji pomocy technicznej lub specjalnych narzędzi wsparcia (łączących finansowanie publiczne i prywatne), aby pomóc przedsiębiorstwom w ocenie „kwalifikowalności” i „zgodności” ich działalności z Taksonomią UE, w określeniu źródeł finansowania przejścia na zrównoważoną działalność gospodarczą a także w nawiązaniu relacji z inwestorami prywatnymi.
Efekty prac Grupy Roboczej w 2023 r.
- Rekomendacje Grupy Roboczej ds. stosowania Taksonomii UE
- Analiza przepisów Taksonomii UE dla gazu ziemnego i energii jądrowej
Poniżej mogą Państwo prześledzić postępy prac Grupy Roboczej.
Pierwsze spotkanie Grupy Roboczej ds. stosowania Taksonomii UE
15 czerwca 2023 r.
Pierwsze spotkanie zorganizowane we współpracy Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Rozwoju i Technologii poświęcone było kwestiom organizacyjnym. Grupa zobowiązała się do wypracowania rekomendacji w zakresie stosowania Taksonomii UE w Polsce.
Drugie spotkanie Grupy Roboczej ds. stosowania Taksonomii UE
6 lipca 2023 r.
Dyskusja podczas spotkania poświęcona była przede wszystkim omówieniu roli i znaczenia Taksonomii UE dla polskiej gospodarki oraz zidentyfikowaniu kluczowych barier i rozwiązań w stosowaniu Taksonomii UE na polskim rynku.
Trzecie spotkanie Grupy Roboczej ds. stosowania Taksonomii UE
15 września 2023 r.
W ramach spotkania odbyła się dyskusja na temat prac właściwej Grupy Roboczej nad raportem z rekomendacjami. Omówiono trzy z sześciu obszarów, w ramach których zostały wypracowane rekomendacje: „ułatwienie dostępu do danych”, „ułatwienie zapewnienia zgodności z Taksonomią i wiarygodności, w szczególności technicznych kryteriów kwalifikacji (TKK)”, oraz „wsparcie w stosowaniu kryteriów DNSH”.
Czwarte spotkanie Grupy Roboczej ds. stosowania Taksonomii UE
22 września 2023 r.
Kontynuowano dyskusje na temat treści raportu właściwej Grupy Roboczej. Na spotkaniu omówiono rekomendacje w ramach pozostałych trzech obszarów: „wsparcie w zakresie minimalnych gwarancji (MG)”, „wsparcie w zakresie obliczania śladu węglowego”, oraz „obniżenie kosztów raportowania w ramach Taksonomii UE i wsparcie w tym zakresie”.
W ramach spotkania, członkowie Grupy Roboczej mieli również okazję wysłuchać prezentacji Deloitte i Biura Informacji Kredytowej (BIK) na temat tworzonego przez nich projektu bazy danych. Prezentacja i następująca po niej dyskusja stanowiły okazję do zapoznania się z wypracowywanym rozwiązaniem, odpowiadającym na rekomendacje Grupy Roboczej w zakresie „ułatwienia dostępu do danych”.
Piąte spotkanie Grupy Roboczej ds. stosowania Taksonomii UE
29 września 2023 r.
Spotkanie było poświęcone omówieniu dotychczasowych działań Zespołu Roboczego ds. opracowania wytycznych sektorowych po Taksonomii UE. Omówione zostały rekomendacje Zespołu Roboczego wypracowane w ramach raportu stanowiącego załącznik sektorowy do raportu głównego właściwej Grupy Roboczej. Załącznik sektorowy uwzględnił rekomendacje dla sektorów budowlanego, energetycznego, chemicznego oraz transportu lądowego.
Szóste spotkanie Grupy Roboczej ds. stosowania Taksonomii UE
27 października 2023 r.
Spotkanie stanowiło okazję do podsumowania dotychczasowych prac Grupy Roboczej nad rekomendacjami do Mapy Drogowej Zrównoważonych Finansów w Polsce. Jednocześnie członkowie Grupy Roboczej przedyskutowali możliwą formułę dalszej współpracy i przyszłych działań. Grupa Robocza zakłada kontynuowanie działalności pod auspicjami Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
Siódme spotkanie Grupy Roboczej ds. stosowania Taksonomii UE
14 listopada 2023 r.
Pierwsza część spotkania została poświęcona prezentacji Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie (TGPE) na temat przygotowanego przez nich materiału pod tytułem „Analiza przepisów uzupełniającego aktu delegowanego do Taksonomii UE i rekomendacje wdrożeniowe”. Wystąpienie stanowiło okazję do dyskusji wśród ekspertów na temat treści materiału wypracowanego przez TGPE. W następnej części spotkania omówiono narzędzie Komisji Europejskiej umożliwiające interesariuszom konsultacje w sprawach dotyczących Taksonomii UE – „EU Taxonomy Stakeholder Request Mechanism”, oraz zachęcono ekspertów Grupy Roboczej do udziału w konsultacjach. Zaprezentowano również podsumowanie treści nowych aktów delegowanych do rozporządzenia (UE) 2020/852 w sprawie Taksonomii UE oraz przedstawiono dotychczasowy harmonogram prac. Wyżej wymienione akty delegowane zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE 21 listopada 2023 r. Akty delegowane 2023/2485 oraz 2023/2486 do rozporządzenia (UE) 2020/852 wejdą w życie 1 stycznia 2024 r.
Ósme spotkanie Grupy Roboczej ds. stosowania Taksonomii UE
8 grudnia 2023 r.
Spotkanie zostało poświęcone tematyce minimalnych gwarancji. Podczas spotkania przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) wygłosili prezentację „Wytyczne OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych dotyczące odpowiedzialnego prowadzenia działalności biznesowej w kontekście Taksonomii UE”. W ramach prezentacji zostały przedstawione zmiany w wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych z 2023 r. Omówione zostały również rola i funkcjonowanie Polskiego Krajowego Punktu Kontaktowego OECD ds. odpowiedzialnego biznesu. Spotkanie stanowiło również okazję do dyskusji nad propozycjami dalszych działań Grupy Roboczej w zakresie minimalnych gwarancji. Grupa Robocza będzie współpracowała z Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz z Ministerstwem Funduszy i Polityki regionalnej nad opracowaniem przewodnika nt. minimalnych gwarancji. Na koniec dokonano podsumowania warsztatu mBanku oraz Związku Banków Polskich „Minimalne gwarancje w Taksonomii UE – wyzwania dla rozwoju zrównoważonego finansowania” z 6 grudnia 2023 r.
Dziewiąte spotkanie Grupy Roboczej ds. stosowania Taksonomii UE
29 lutego 2024 r.
Spotkanie miało na celu omówienie sposobu dalszego działania Grupy Roboczej oraz zakresu prac do podjęcia w 2024 r. Przedstawiono koncepcję prac zespołu ds. minimalnych gwarancji oraz zespołu ds. interpretacji kryteriów technicznych Taksonomii UE dla budownictwa i nieruchomości. Omówiono przewodnik Komisji Europejskiej po Taksonomii UE z czerwca 2023 r. – eksperci zgodzili się, że opublikowanie polskiego tłumaczenia przewodnika będzie pomocne dla podmiotów mierzących się z wyzwaniem badania kwalifikowalności i zgodności działalności gospodarczej z wymogami Taksonomii UE. Ponadto, przedstawicielka Ministerstwa Finansów przedstawiła aktualny stan prac nad Mapą Drogową Zrównoważonych Finansów oraz informacje nt. przyszłości polskiej Platformy Zrównoważonych Finansów.
Dziesiąte spotkanie Grupy Roboczej ds. stosowania Taksonomii UE
23 maja 2024 r.
Podczas spotkania dokonano podsumowania zestawu pytań dotyczących interpretacji kryteriów Taksonomii UE dla sektora budownictwa i nieruchomości, które pojawiły się w ramach ankiety MRiT. Omówiono stan prac zespołu ds. interpretacji kryteriów technicznych Taksonomii UE dla budownictwa i nieruchomości nad dokumentem zawierającym najczęstsze pytania i odpowiedzi. W ramach spotkania zaprezentowany został materiał przygotowany przez Związek Banków Polskich (ZBP) oraz Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD) "Dobre praktyki wykorzystania Taksonomii do kwalifikacji nieruchomości jako zrównoważone środowiskowo." Omówiono postępy prac zespołu ds. minimalnych gwarancji nad opracowaniem przewodnika dla podmiotów rynkowych. Ponadto, członkowie Grupy Roboczej zostali zachęceni do zapoznania się z publikacjami Platformy ds. Zrównoważonego Finansowania przy Komisji Europejskiej "kompendium praktyk rynkowych" oraz "raport nt. monitorowania przepływów kapitałowych na zrównoważone inwestycje".
Jedenaste spotkanie Grupy Roboczej ds. stosowania Taksonomii UE
1 października 2024 r.
Spotkanie stanowiło okazję do omówienia działań Zespołów funkcjonujących w ramach Grupy Roboczej. Obecnie finalizowany jest Poradnik dla przedsiębiorstw w zakresie stosowania minimalnych gwarancji w Taksonomii UE. Po uwzględnieniu uwag zebranych podczas sierpniowych konsultacji, Poradnikowi zostanie nadana szata graficzna i możliwa będzie jego publikacja. Z kolei Zespół ds. interpretacji kryteriów technicznych Taksonomii UE dla budownictwa i nieruchomości jest w trakcie konsultacji dokumentu z najczęściej zadawanymi pytaniami i odpowiedziami z tego obszaru. Podczas spotkania zaprezentowano także stan prac nad Mapą Drogową dla rozwoju rynku zrównoważonych finansów w Polsce. Członkowie Grupy Roboczej wysłuchali również informacji na temat bieżących prac Ministerstwa w zakresie Taksonomii UE.
Dwunaste spotkanie Grupy Roboczej ds. stosowania Taksonomii UE
7 listopada 2024 r.
Z inicjatywy Związku Banków Polskich przedmiotem dyskusji objęto zagadnienie 15% najbardziej efektywnych budynków w kraju pod względem zapotrzebowania na energię pierwotną w kontekście Taksonomii UE. Przedstawiciele MRiT zadeklarowali, że w najbliższym czasie zostanie przygotowana aktualizacja komunikatu w zakresie zapotrzebowania na energię pierwotną budynków. Członkowie Grupy Roboczej wysłuchali również informacji Ministerstwa nt. prac nad rozszerzeniem zakresu działalności Polskiego Centrum Akredytacji (PCA) w obszarze akredytacji jednostek weryfikujących o akredytację tzw. niezależnej zewnętrznej jednostki weryfikującej na podstawie rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2022/1214. Spotkanie stanowiło również okazję do rozpoczęcia dyskusji nt. potrzeby opracowania najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi (FAQ) ws. interpretacji technicznych kryteriów kwalifikacji dla branży energetycznej i chemicznej.
Materiały
Prezentacja 1. spotkanie Grupy Roboczej ds. stosowania Taksonomii UE_15.06.20231_spotkanie_Grupy_Roboczej_ds_stosowania_Taksonomii_UE_15062023.pdf 1.31MB Prezentacja 2. spotkanie Grupy Roboczej ds. stosowania Taksonomii UE_6.07.2023
2_spotkanie_Grupy_Roboczej_ds_stosowania_Taksonomii_UE_6072023.pdf 1.40MB Prezentacja_6_spotkanie_Grupy_Roboczej_ds_stosowania_Taksonomii_UE_27102023
Prezentacja_6_spotkanie_Grupy_Roboczej_ds_stosowania_Taksonomii_UE_27102023.pdf 0.59MB Prezentacja_7_spotkanie_Grupy_Roboczej_ds_stosowania_Taksonomii_UE_14112023
Prezentacja_7_spotkanie_Grupy_Roboczej_ds_stosowania_Taksonomii_UE_14112023.pdf 1.02MB FIN_20231114_Prezentacja_TGPE_Taksonomia
FIN_20231114_Prezentacja_TGPE_Taksonomia.pdf 0.34MB Analiza_przepisów_Taksonomii_UE_-_gaz_ziemny,_energia_jądrowa
Analiza_przepisów_Taksonomii_UE_-_gaz_ziemny,_energia_jądrowa.pdf 1.25MB Prezentacja_8_spotkanie_Grupy_Roboczej_ds_stosowania_Taksonomii_UE
Prezentacja_8_spotkanie_Grupy_Roboczej_ds_stosowania_Taksonomii_UE.pdf 1.12MB KPK_OECD_posiedzenie_GR_ds_Taksonomii_08_12_2023
KPK_OECD_posiedzenie_GR_ds_Taksonomii_08_12_2023.pdf 2.50MB 9_spotkanie_Grupy_Roboczej_ds_stosowania_Taksonomii_UE_29022024
9_spotkanie_Grupy_Roboczej_ds_stosowania_Taksonomii_UE_29022024.pdf 0.87MB 10_spotkanie_Grupy_Roboczej_ds_stosowania_Taksonomii_UE_23052024
10_spotkanie_Grupy_Roboczej_ds_stosowania_Taksonomii_UE_23052024.pdf 1.61MB 11_spotkanie_Grupy_Roboczej_ds_stosowania_Taksonomii_UE_1102024
11_spotkanie_Grupy_Roboczej_ds_stosowania_Taksonomii_UE_1102024.pdf 1.54MB 12_spotkanie_Grupy_Roboczej_ds_stosowania_Taksonomii_UE_7112024
12_spotkanie_Grupy_Roboczej_ds_stosowania_Taksonomii_UE_7112024.pdf 1.28MB ULOTKA_Minimalne_gwarancje_Taksonomi_UE
ULOTKA_Minimalne_gwarancje_Taksonomi_UE.pdf 0.57MB