Grupa Wyszehradzka chce odbudowywać sektor turystyczny po pandemii
27.04.2021
Powrót do „normalności” branży turystycznej we wszystkich krajach grupy wyszehradzkiej będzie długotrwały, ale jest szansa, że branża z kryzysu wyjdzie wzmocniona – uważają członkowie rządów państw Grupy Wyszehradzkiej odpowiedzialni za turystykę.
We wtorek 27 kwietnia, w ramach polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej 2020/2021, odbyło się spotkanie sekretarzy stanu ds. turystyki państw tej Grupy. Polskę w trakcie spotkania reprezentował sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Andrzej Gut-Mostowy.
W czasie spotkania przewodniczący narodowych delegacji omówili stan bieżącej współpracy pomiędzy krajami Grupy Wyszehradzkiej, zwłaszcza w kontekście skutków pandemii COVID-19, a także wymienili informacje na temat stanu zagranicznej turystyki przyjazdowej i krajowej.
Rozmawiali również o najważniejszych priorytetach administracji turystycznej państw V-4 w zakresie tworzenia polityki turystycznej i prawa. Dyskutowano także o możliwych źródłach wsparcia finansowego dla bardziej dynamicznego rozwoju sektora turystyki.
Jestem przekonany, że sytuacja branży turystycznej zarówno w Polsce, jak i w innych krajach grupy wyszehradzkiej, będzie się poprawiać. Z nadzieją patrzymy na akcje szczepień. Dzięki ciężkiej pracy branży, a także wsparciu udzielanemu przez poszczególne rządy, nie tylko odbudujemy potencjał branży, ale wypracujemy rozwiązania gwarantujące jej rozwój.
– podkreślał w trakcie spotkania Andrzej Gut-Mostowy, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. Jak dodawał wsparcie rządu jest kluczowe wobec zauważalnie dużych spadków ruch turystycznego w ciągu ostatnich miesięcy
Uczestnicy spotkania, są zgodni co do tego, że branża turystyczna wymaga szerokiego wsparcia. W Polsce proces ten realizowany jest już od pierwszych dni pandemii.
Wsparcie dla branży turystycznej
Minister Andrzej Gut-Mostowy mówił zarówno o Tarczy Finansowej, Turystycznym Funduszu Zwrotów, czy Turystycznym Funduszu Pomocowym. Omówiono również kwestie Polskiego Bonu Turystycznego, dzięki któremu wsparcie dociera do rodzin z dziećmi i do polskiej branży turystycznej.
Polski rząd na tym jednak nie poprzestaje. Głównymi filarami nowego podejścia do rozwoju turystyki będą:
- Zasady zrównoważonego rozwoju uwzględniające wymiary: społeczny, ekonomiczny i ekologiczny;
- Podnoszenie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw, stanowiących podstawę funkcjonowania sektora turystyki;
- Wykorzystanie turystyki jako narzędzia aktywizacji społecznej i zawodowej, ograniczającego marginalizację;
- Wzmacnianie współpracy na rzecz promocji priorytetowych obszarów polskich produktów i regionów turystycznych, a także rozbudowa i zastosowanie nowoczesnych narzędzi cyfrowych w turystyce.
Jestem pewien, że wdrożenie naszych pomysłów pomoże branży i będzie potrzebnym jej impulsem rozwojowym
– podsumował wiceminister Andrzej Gut –Mostowy.
W spotkaniu wzięli udział m.in.: ministrowie David Koppitz z Republiki Czeskiej, Krisztina Varju z Węgier, oraz Katarína Bruncková ze Słowacji, a także dyrektor wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego - Edit Szilágyi Bátorfi.
Spotkanie zakończyło się przyjęciem Protokołu, w którym przedstawiono m.in. kwestie promocji w zakresie turystyki przyjazdowej do państw Grupy Wyszehradzkiej z krajów trzecich w 2021 roku. Będzie ona realizowana wspólnie przez Narodowe Organizacje Turystyczne czterech państw członkowskich, w ramach planu promocji marketingowej na br.
Współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej V4 umożliwia Czechom, Słowacji, Węgrom i Polsce identyfikowanie problemów istniejących w sektorze turystyki oraz szukanie wspólnych rozwiązań, w szczególności w dziedzinie jej promocji.