W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

III edycja Forum Wizja Rozwoju

25.08.2020

Wsparcie i promocja inwestycji na poziomie krajowym i regionalnym, rozwój rzemiosła i nowy pomysł na kształcenie dualne oraz analiza wsparcia dla polskich firm w czasie pandemii - to główne tematy dyskusji wiceministrów rozwoju - Olgi Semeniuk i Roberta Nowickiego. W tym tygodniu odbyła się trzecia edycja gdyńskiego forum.

Na zdjęciu wejście do budynku biblioteki Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, gdzie odbyło się forum. Widoczni rozmawiający ludzie. Na budynku informacje nt. wydarzenia - data (24-25 sierpnia), Gdynia, logo forum.

Dzień pierwszy

24 sierpnia minister Olga Semeniuk uczestniczyła w dwóch panelach: "Ocena atrakcyjności Polski dla inwestorów zagranicznych" oraz "Korzyści dla przedsiębiorców i gospodarki w Strefach Ekonomicznych".

Dziś żyjemy już w nowym ładzie gospodarczym. Aby wzmocnić atrakcyjność inwestycyjną PL i zachęcić firmy do tworzenia nowych miejsc pracy, przygotowujemy nowelizację ustawy o PSI oraz ustawę o statusie inwestora strategicznego - powiedziała wiceszefowa MR.

Minister Robert Nowicki wziął udział w panelu "Silne i słabe strony polskiej gospodarki". Wspólnie z pozostałymi uczestnikami rozmawiał nt. wyzwań gospodarczych, przed którymi stoimy. 

Inwestycje są motorem napędowym gospodarki - zarówno te duże (np. CPK), jak również lokalne. 40% zamówień publicznych generują samorządy. 12 mld zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych ma pomóc im realizować działania najbliższe mieszkańcom - mówił minister Robert Nowicki.

Z kolei podczas sesji nt. wsparcia firm w czasie pandemii mówił o tym, że szybkie rozwiązania ujęte w kolejnych odsłonach tarczy antykryzysowej, a także tarczy finansowej, były niezbędne i przyniosły oczekiwane efekty. 

Zależy nam na zrównoważonym rozwoju i utrzymaniu dobrej koniunktury polskiej gospodarki. Pomoc z tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej była niezbędna. Teraz przyszedł czas na narzędzia ukierunkowane na inwestycje oraz długofalową pomoc. To np. polityka nowej szansy, Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, projekty w Krajowym Planie Odbudowy, czy fundusz rozwoju mieszkalnictwa - wzkazywał.

Dzień drugi

Kolejnego dnia minister Robert Nowicki podkreślał istotę i spektrum działań na rzecz rozwoju mieszkalnictwa. Mówił, że na mieszkanie nie można patrzeć jedynie jak na towar. Mieszkanie daje ludziom poczucie bezpieczeństwa i impuls do rozwoju.

Rolą rządu jest zapewnienie ram prawnych i stymulowanie rynku. W tzw. pakiecie mieszkaniowym, czyli ustawowym rozwiązaniom, dajemy samorządom narzędzia do realizacji polityki mieszkaniowej dostosowanej do potrzeb lokalnych. To np. wyższe granty na budownictwo społeczne, komunalne i wsparcie z Krajowego Zasobu Nieruchomości - wskazywał minister Robert Nowicki.

I podkreślał:

Pakiet mieszkaniowy to część ekosystemu rozwoju mieszkalnictwa, który tworzymy. Wprowadzamy też ułatwienia w Prawie budowlanym i cyfryzujemy proces inwestycyjno-budowlany.

Natomiast minister Olga Semeniuk w swoim wystąpieniu skupiła się na analizie obecnej kondycji i perspektywach rozwoju branży rzemieślniczej w Polsce.

Jednym z fundamentalnych celów nowej ustawy o rzemiośle i kształceniu dualnym, która powstaje właśnie w naszym resorcie, jest poszerzenie katalogu zawodów oraz kreowanie nowych zawodów przyszłości - wyjaśniała.

Wiceszefowa MR uczestniczyła też w panelu "Znaczenie promowania i sprzedaży polskich produktów dla gospodarki".

Nasze produkty cieszą się dziś dużym zainteresowaniem nie tylko na naszym rodzimym rynku, ale też na wielu zagranicznych. To dobrze świadczy zarówno o polskiej gospodarce jak również o profesjonalizmie naszych przedsiębiorców - podkreśliła minister Olga Semeniuk.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}