Impact 2019 – bieg po innowacyjność trwa
22.05.2019
Zakończyła się czwarta edycja Kongresu Impact. W Krakowie przedstawiciele świata biznesu, polityki, administracji i nauki, a także infulencerzy społeczni, rozmawiali o bieżących wyzwaniach w kreowaniu nowoczesnej gospodarki. Dyskusje dotyczyły m.in. takich tematów jak sztuczna inteligencja, nowe technologie, cyfryzacja, innowacje. W wydarzeniu udział wzięła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
Pierwszy dzień Impact'19
Podczas pierwszego dnia krakowskiej konferencji mowa była m.in. o perspektywach zastosowania na szeroką skalę sztucznej inteligencji, wzmocnieniu konkurencyjności UE np. poprzez rozwój przemysłu bateryjnego oraz o konieczności zmiany modelu energetycznego w oparciu o nowe technologie.
Czwarta edycja Impact to czas, w którym można przyjrzeć się efektom polityki proinnowacyjnej prowadzonej w Polsce na przestrzeni ostatnich trzech lat. Wiele pomysłów i inicjatyw wspierających innowacyjność, nad którymi toczyła się debata podczas pierwszej edycji Impact zostało już zrealizowanych. Przez ten czas Polska zyskała funkcjonalny ekosystem innowacyjności. Opowie jutro o nich minister Jadwiga Emilewicz wspólnie z prezesem PFR Pawłem Borysem. Bieg czwartej rewolucji przemysłowej jednak nie zwalnia i wymaga czujności, aktualizacji, przewidywania, a nawet więcej – wyprzedzania globalnych trendów gospodarczych.
Do takich wyzwań należy zastosowanie sztucznej inteligencji.
Podkreśliła, że jesteśmy teraz w takim punkcie rozwoju technologicznego, który wymusza na nas jednoznaczne określenie naszego stosunku wobec maszyn.
Z kolei jeszcze innemu aspektowi myślenia o ekonomicznym rozwoju państwa i konkurencyjności europejskiej gospodarki zostało poświęcone spotkanie na temat Europejskiej Inicjatywy Bateryjnej (European Battery Alliance/EBA). To przedsięwzięcie, którego celem jest połączenie wysiłków krajów UE na rzecz budowy silnego europejskiego przemysłu produkcji ogniw i baterii.
Poinformowała, że Polska aktywnie włączyła się w tą inicjatywę, a Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii podejmuje działania mobilizujące i konsolidujące polskie firmy mające potencjał w tym zakresie.
Sukcesja firm natomiast była tematem spotkania minister Emilewicz oraz wiceministra Niedużaka z przedstawicielami polskiego biznesu. Ministrowie podkreślali, że przekazywanie przedsiębiorstw między pokoleniami jest ważne dla utrzymania silnych marek, które budują naszą gospodarkę. Przybliżyli założenia przygotowanej przez MPIT ustawy, którą w zeszłym tygodniu przyjął rząd.
Minister Emilewicz spotkała się dziś też z Jen Gennai z Google, aby porozmawiać o znaczeniu etyki w rozwoju sztucznej inteligencji.
Drugi dzień Impact’19
Większy nacisk na tworzenie nowatorskich technologii przez młode pokolenie; umiejętność budowania więzi; docenienie kompetencji humanistycznych pozwalających mądrze i etycznie wykorzystywać nowe technologie takie jak sztuczna inteligencja; większa otwartość na współpracę – to wnioski płynące z dyskusji z udziałem minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz podczas drugiego dnia Kongresu Impact. Podsumowano cztery intensywne lata stymulowania innowacji w Polsce. Rozmawiano też o działaniach na przyszłość.
Minister Jadwiga Emilewicz rozpoczęła drugi dzień w Krakowie od udziału w konferencji prasowej o działaniach PFR Ventures. Grupa uruchomiła dotychczas 29 funduszy venture capital. Pięć z nich dokonało już pierwszych inwestycji na łączną kwotę 41,6 mln zł.
Minister Emilewicz wspólnie z prezesem Polskiego Funduszu Rozwoju Pawłem Borysem, opowiedzieli też zgromadzonym w krakowskim ICE o architekturze stworzonego przez ostatnie lata ekosystemu rozwoju innowacji w Polsce. „Parasolem” nad rządowymi działaniami jest Start in Poland. To największy w Europie Środkowo-Wschodniej program wspierający startupy na każdym etapie ich rozwoju.
Minister Emilewicz, będąca jednym z inspiratorów programu podkreśliła, że jego dotychczasowy bilans jest z całą pewnością pozytywny, ale przychodzi też czas aktualizacji założeń tego typu programów w myśl zasady – „mniej dotacji, więcej inwestycji”.
Podczas tegorocznego Impactu nie mogło zabraknąć debaty poświęconej wyzwaniom jakie dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej niesie transformacja w stronę w pełni scyfryzowanej gospodarki, ze szczególnym uwzględnieniem roli sztucznej inteligencji w tym procesie. Obok minister Emilewicz głos w tej dyskusji zabrali wiceministrowie z państw regionu – Sorin-Valeriu Nas, wiceminister spraw gospodarczych, handlu i przedsiębiorczości Rumunii; Marian Piecha, wiceminister przemysłu i handlu Czech oraz Elijus Civilis, wiceminister gospodarki i innowacji Litwy.
Wszyscy zgodzili się co do tego, że region Europy Środkowo-Wschodniej może poszczycić się bogactwem talentów i wyspecjalizowanych kadr związanych z technologiami jutra. Wskazują na to statystyki obrazujące liczbę studentów kończących kierunki inżynieryjne, która może równać się poziomem z najbardziej innowacyjnymi gospodarkami w EU. Stąd też aktywna polityka inwestycyjna państw regionu w technologie takie jak sztuczna inteligencja, może przynieść wzrost PKB rzędu nawet 14% w perspektywie roku 2030.
Po publicznej dyskusji, ministrowie spotkali się z międzynarodowymi przedstawicielami biznesu. W formacie okrągłego stołu rozmawiali o rozwoju sztucznej inteligencji, wyzwaniach i szansach dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej, przewagach konkurencyjnych regionu i o tym, jak je przełożyć na konkretne projekty biznesowe.
Materiały
Innowacyjna ofensywa rządu- Ostatnia modyfikacja:
- 27.05.2019 08:26 Aleksandra Serkowska
- Pierwsza publikacja:
- 27.05.2019 08:26 Aleksandra Serkowska