W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inaugurujemy UK-Polish TechChallenge, czyli sposób na polsko-brytyjskie innowacje

30.01.2020

Duże firmy pomogą rozwijać się młodym przedsiębiorstwom z sektora technologicznego, dzięki czemu wzrośnie innowacyjność polskiej i brytyjskiej gospodarki – taki ma być efekt UK-Polish Tech Challenge. Pilotażową edycję tego programu zainicjowały w czwartek: Ministerstwo Rozwoju, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ambasada Brytyjska w Warszawie.

UK_Polish_TechChallenge

Pierwsza edycja programu koncentrować się będzie wokół stworzenia rozwiązań technologicznych na potrzeby korporacji w obszarze fintech i cleantech.  

Wielka Brytania jest i pozostanie kluczowym partnerem dla Polski. Łączą nas silne więzi. Dzięki UK-Polish TechChallenge chcemy te relacje umacniać na jeszcze jednej płaszczyźnie – partnerstwie dużych firm i innowacyjnych startupów. Dzięki tej współpracy, małe, ale za to elastyczne i kreatywne firmy wzmacniają innowacyjność gigantów. Ci - w zamian - dostają wsparcie w rozwoju i dostęp do inspiracji. To program na miarę realiów gospodarki 4.0 i jej wyzwań – stwierdza minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Powodem, dla którego mamy partnerstwo technologiczne z Polską jest fakt, że oba ekosystemy mają wiele do zaoferowania i są komplementarne. Coraz więcej firm brytyjskich wybiera Polskę jako miejsce inwestycji o wysokiej wartości dodanej. Jest mi również miło ogłosić, że takie brytyjskie spółki jak Equinity Group, BP czy Johnson Matthey potwierdziły swój udział w programie.  Wielka Brytania posiada jeden z największych i najlepszej rozwiniętych ekosystemów technologicznych. Sektor technologii cyfrowych jest wart dla gospodarki brytyjskiej prawie 184 mld funtów i rozwija się 2,6 razy szybciej niż reszta brytyjskiej gospodarki. Ponad 37% wszystkich inwestycji VC w Europie przypadło na Wielką Brytanię – zaznacza ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Jonathan Knott;

Zapraszamy do udziału duże przedsiębiorstwa, które poszukują - na swój użytek lub z zamiarem komercjalizacji - rozwiązań technologicznych z obszaru fintech i cleantech. A także mniejsze firmy gotowe im je dostarczyć.  W ten sposób razem tworzymy przestrzeń wymiany najlepszych praktyk i wspieramy zbliżenie polskiego i brytyjskiego ekosystemu technologicznego.  – zauważa wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości  Adam Banaszak.

Co to jest UK-Polish TechChallenge?

UK-Polish TechChallenge zakłada udział korporacji z Polski i Wielkiej Brytanii oraz 20 młodych firm technologicznych z każdego z tych państw. Pierwsza edycja będzie podzielona na kilka etapów: wybór uczestników, faza networkingowa i koncepcyjna W ich trakcie duże firmy wskażą wyzwania, dla których poszukują rozwiązań technologicznych, a zainteresowane startupy przedstawią możliwe rozwiązania prezentowanych problemów. Brytyjsko-polski projekt nie bez powodu kładzie nacisk na branżę fintech. Sektor ten rozwija się w bardzo szybkim tempie, które wynosi blisko 25% rok do roku. Według raportu Fintech Global Market Report 2020 (autorstwa Business Research Company) w 2018 roku wartość globalnego rynku szacowana była na 127 mld USD. W 2022 r. może osiągnąć nawet 310 mld USD. Niektóre z technologii wykorzystywanych w branży, np. blockchain, w ciągu najbliższych kilku lat będą charakteryzować się ogromną dynamiką wzrostu. Według danych portalu Statista wartość globalnego rynku blockchain na przestrzeni dekady wrośnie blisko stukrotnie – z niecałych 2 mld USD w 2018 r. do 163 mld w 2027 r.

Polsko-brytyjska współpraca gospodarcza

Rynek brytyjski jest duży i chłonny. To  66 milionów potencjalnych konsumentów o dużej sile nabywczej (PKB per capita 42,5 tys. USD) oraz liczna polska diaspora. Do plusów należy zaliczyć rosnącą rozpoznawalność polskich towarów na brytyjskim rynku. Do wyzwań – bardzo silną konkurencję.

Wielka Brytania jest kluczowym partnerem handlowym Polski (wg szacunków PIE ponad 50 tys. firm prowadzi obecnie wymianę handlową z Wlk. Brytanią) - trzecim rynkiem docelowym naszego eksportu. Wymiana handlowa pomiędzy Polską a Wielką Brytanią rośnie i przekroczyła pułap 19,5 mld EUR. Co istotne,  utrzymuje się w niej pokaźne, dodatnie dla Polski saldo obrotów (8,4 mld EUR) i kilkuprocentowa dynamika wzrostu polskiego eksportu do Wielkiej Brytanii. Najważniejsze grupy towarowe, które trafiają z Polski na rynek brytyjski to wyroby przemysłu elektromaszynowego (42%), artytkuły rolno-spożywcze (20%), wyroby przemysłu chemicznego (11%), wyroby różne (10%), wyroby ceramiczne (5%) oraz wyroby przemysłu drzewno-papierniczego (5%).

Fintech

Wielka Brytania jest jednym z najbardziej rozwiniętych rynków świata. Tylko od 2001 r. powstało 18 firm-jednorożców. Przedsiębiorstwa te zebrały łącznie finansowanie o wartości ponad 5,5 miliarda GBP. Ze względu na stopień rozwoju gospodarki oraz absorbcji innowacji, Wielka Brytania stanowi doskonały obszar ekspansji dla polskich startupów i młodych firm technologicznych. Zainteresowanie firm rośnie zarówno w kontekście eksportu, inwestycji, jak i akwizycji, jak i pozyskiwania najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Szacuje się że, brytyjski sektor fintech zatrudnia ponad 76 tysięcy osób oraz generuje dochód w wysokości 6,6 miliarda funtów. Jednocześnie Zjednoczone Królestwo jest obecnie największym odbiorcą usług informatycznych z Polski, które w większości ukierunkowane są na wsparcie procesów biznesowych oraz przetwarzanie i analizowanie danych. Według danych GUS w 2017 roku (badania są przeprowadzane w cyklu dwuletnim) wartość polskich usług świadczonych na rzecz brytyjskich podmiotów wyniosła blisko miliard euro i była wyższa o kilkadziesiąt procent w porównaniu do poprzedniego badania.

Cleantech

Jednym z kluczowych sektorów w transformacji niskoemisyjnej jest energetyka. Aby sprostać tym zmianom, sektor potrzebuje dynamicznych i efektywnych działań, a startupowe innowacje mogą tu odegrać kluczową rolę.

Sektor energetyczny, zarówno w Polsce jak i na Wyspach, poszukuje przede wszystkim rozwiązań z zakresu diagnostyki i automatyzacji sieci elektroenergetycznych, infrastruktury smart grid/smart city, ograniczenia strat technicznych i handlowych dystrybuowanej energii elektrycznej i cieplnej, magazynowania energii i zarządzania redukcją mocy. Wyzwaniem dla sektora jest również rozwój elektromobilności wraz z infrastrukturą. Według danych Cambridge Cleantech brytyjski sektor czystych technologii jest wart 50 mld funtów rocznie i zatrudnia blisko milion osób.

Podobnym wyzwaniem jest wdrożenie rozwiązań z obszaru gospodarki obiegu zamkniętego, dotyczących projektowania nowych produktów i usług, redukcji ilości wytwarzanych odpadów oraz usprawnienie procesów recyklingu.

Więcej informacji na stronie PARP

{"register":{"columns":[]}}