Innowacyjne rozwiązania dla firm – w lutym odbędzie się Akcelerator dla branży budowlanej
02.02.2021
Do 15 lutego br. średnie i duże firmy z branży budowlanej mogą zgłaszać się do obecnej edycji programu Akcelerator Innowacji i Ekspansji. Wydarzenia odbędą się w dniach 17- 18.02 oraz 22-26.02.2021 r. Program jest efektem współpracy Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.
Za pośrednictwem Akceleratora dla branży budowlanej chcemy pomóc polskim średnim i dużym przedsiębiorstwom wdrażać innowacyjne rozwiązania oraz wejść na nowe zagraniczne rynki i wzmocnić swoją dotychczasową działalność na arenie międzynarodowej.
Co można zyskać?
- Wiedzę o tym, jakimi narzędziami administracja publiczna wspiera eksport,
- Indywidualnie dobrane instrumenty wsparcia Grupy PFR, które można wdrożyć w firmie,
- Możliwość ulepszenia istniejących rozwiązań dla eksportu we współpracy z administracją publiczną.
Program
- Strefa Rozwiązań, 17- 18.02 – informacje o narzędziach wspierających eksport oferowanych przez instytucje administracji publicznej.
WARSZTAT I – Programy dotacyjne i wsparcie instytucjonalne rozwoju eksportu, ekspansji inwestycyjnej oraz wdrażania innowacji w polskich firmach branży budowlanej
Warsztat ma odpowiedzieć na pytania:
- Jak można skorzystać ze wsparcia instytucjonalnego oraz jakie kompetencje mają poszczególne instytucje udzielające wsparcia? Z kim się kontaktować?
- Jakie programy dotacyjne są obecnie realizowane oraz jakie kryteria należy spełnić aby móc z nich skorzystać?
- Czy istniejące instrumenty/procedury są adekwatne do potrzeb rynku/branży? Czy należy coś zmienić?
- Strefa Rozwiązań i B2B, 22-26.02.2021 r. – spotkania z instytucjami Grupy PFR, których celem jest wspólne opracowanie wsparcia eksportu danej firmy oraz indywidualny dobór narzędzi finansowych.
WARSZTAT II – Wsparcie finansowe i doradcze w rozwoju eksportu, ekspansji inwestycyjnej oraz we wdrażaniu innowacji w polskich firmach branży budowlanej
Warsztat ma odpowiedzieć na pytania:
- Jakie są instrumenty wsparcia dla polskich przedsiębiorstw w zakresie finansowania eksportu towarów, usług i dóbr inwestycyjnych oraz wdrażania innowacji? Kto i jak może z nich skorzystać?
- Na jakich warunkach można pozyskać kapitał na inwestycje i przejęcia w kraju lub za granicą?
- Czy istniejące instrumenty/procedury są adekwatne do potrzeb rynku/branży?
- Strefa Dialogu, marzec-kwiecień 2021 r. – dialog pomiędzy ekspertami, biznesem i administracją publiczną w celu zidentyfikowania barier eksportowych dla branży.
Polski eksport
Wartość polskiego eksportu wyrobów branży budowlanej w 2019 r. wyniosła 8,3 mld euro.
83% eksportu polskich wyrobów budowlanych trafia do krajów UE. Głównymi wyrobami branży w eksporcie są konstrukcje i części konstrukcji z żeliwa lub stali, artykuły budowlane z tworzyw sztucznych, konstrukcje z aluminium, okna i drzwi drewniane, farby, pokosty, artykuły z cementu, betonu, sztucznego kamienia, płyty chodnikowe, kafle, płytki ścienne czy budynki prefabrykowane.
Najważniejszymi odbiorcami polskich wyrobów branży budowlanej w UE są: Niemcy, Francja, Czechy, Holandia, Belgia i Szwecja. Z krajów pozaunijnych, branża najwięcej eksportuje do W. Brytanii, Norwegii, Rosji, na Ukrainę, do USA, Szwajcarii i na Białoruś.
Rekrutacja
Zapraszamy do wypełnienia formularza aplikacyjnego, który można znaleźć pod adresem:
https://www.interankiety.pl/f/WB0xe9aB
https://pfrsa.pl/dzialalnosc/innowacje/akcelerator-dla-branzy-budowlanej.html
Nabór do 15.02.2021 r.