W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Intensywny tydzień polsko-amerykański

27.04.2018

Ostatni tydzień kwietnia upłynął pod znakiem współpracy polsko-amerykańskiej. W poniedziałek rozpoczęła się oficjalna wizyta polskiej delegacji pod przewodnictwem premiera Jarosława Gowina, w której uczestniczyła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Bezpośrednio po powrocie do Polski, szefowa resortu wzięła udział w Polsko-Amerykańskim Szczycie Gospodarczym.

Na agendzie wizyty znalazła się przede wszystkim tematyka na styku spraw gospodarczych i naukowych. W Waszyngtonie polska delegacja spotkała się ze środowiskiem amerykańskiego i polskiego biznesu. Rozmowa dotyczyła Polskiej Izby Handlowej http://www.mpit.gov.pl/strony/aktualnosci/polska-wzmacnia-wspolprace-gospodarcza-z-usa-powolanie-polskiej-izby-handlowej-w-waszyngtonie/, której powołanie na początku kwietnia ogłosił premier Mateusz Morawiecki.

"Izba ma promować i umacniać więzi biznesowe, gospodarcze między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Jej zadaniem jest także ułatwianie wymiany handlowej między oboma krajami" – zaznaczyła Jadwiga Emilewicz.

Podkreśliła, że izba powstała w ścisłym partnerstwie ze środowiskami biznesowymi i jest efektem zmian wprowadzanych w polskiej dyplomacji ekonomicznej. Polska była jednym z ostatnich krajów Unii Europejskiej, który nie posiadał swojej izby handlowej w Stanach Zjednoczonych. W Waszyngtonie minister Emilewicz rozmawiała ze środowiskami polonijnymi oraz członkami opiniotwórczych amerykańskich thinktanków takich jak The Heritage Fundation czy Atlantic Council. Punktem pobytu szefowej MPiT w USA, była też wizyta w siebie Google i rozmowa m.in. z przedstawicielami amerykańskiej administracji o zadaniach resortu, w tym rozwiązaniach dla start-upów.

Nowy Jork to kolejne miasto, które odwiedziła minister przedsiębiorczości i technologii. Polska delegacja upamiętniła Jana Karskiego i w dzień jego urodzin złożyła kwiaty pod jego pomnikiem, znajdującym się w samym sercu Manhattanu. Z Johnem Farmerm z Microsoft szefowa MPiT rozmawiała o nowych technologii w rozwiązywaniu miejskich problemów. Nowe technologie, tym razem w nauce języków obcych były też tematem wystąpienia podczas konferencji Embracing Billingualism. Natomiast elektromobilność, idea smart city to przedmiot rozmów z przedstawicielami merostwa Nowego Jorku.

Z kolei w Warszawie, Amerykańska Izba Handlowa w rocznicowym dla Polski roku 100-lecia odzyskania niepodległości, zorganizowała pod hasłem „Partnering to win in the next 100 years” III Polsko-Amerykański Szczyt Gospodarczy. Odbył się on 26 kwietnia przy udziale najwyższych władz państwowych – prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego. Administrację amerykańską reprezentowała Elizabeth Erin Walsh – podsekretarz w Departamencie ds. handlu oraz Paul W. Jones, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Nieprzypadkowo świat polskiego i amerykańskiego biznesu oraz przedstawiciele obu rządów dyskutowali w tej formule po sześcioletniej przerwie. Ubiegły rok pod względem obrotów handlowych okazał się rekordowy ze wzrostem rzędu 22%, a intensywność relacji między Polską a Stanami Zjednoczonymi na szczeblu rządowym skutkuje realizacją nowych i obiecujących dla przedsiębiorców inicjatywy, takich jak Polska Izba Handlowa w Waszyngtonie. To tylko jedno z narzędzi, które ma na celu promocję polskich interesów gospodarczych na świecie, zgodnie ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Zdaniem minister Emilewicz, dobry rok we wzajemnych obrotach handlowych to punkt wyjścia do rozwoju współpracy, a nie jej kulminacja.

"Mamy nadzieję w perspektywie najbliższych lat zwielokrotnić obroty handlowe między Polską a Stanami Zjednoczonymi" – stwierdziła podczas Szczytu minister Jadwiga Emilewicz.

Natomiast uczestniczący w panelu pt. „Shaping the future of US-Polish relations” wiceminister Tadeusz Kościński miał okazję w gronie decydentów politycznych i praktyków biznesu zwrócić uwagę na atuty Polski w postaci utalentowanych specjalistów z dziedzin IT, inżynierii i matematyki.

"To właśnie Ci zdolni ludzie mają szansę przemienić Polskę, nieraz we współpracy z amerykańskimi parterami, w lidera gospodarki innowacyjnej na świecie" – mówił wiceminister.

Podkreślił też wyjątkowość Polski jako kraju, który nie boi się i potrafi z sukcesem przeprowadzać wielkie rewolucje gospodarcze – pierwszą, już o znaczeniu historycznym było przejście w tryby gospodarki wolnorynkowej, druga dzieję się na naszych oczach i oznacza radykalne przejście od ekonomii opartej na imitacji do ekonomii napędzanej innowacją.

Serię spotkań o współpracy ze Stanami zakończyły rozmowy minister Emilewicz i wiceministra Kościńskiego z podsekretarz Elisabeth Erin Walsh.

Materiały

undefined
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
27.04.2018 16:47 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
27.04.2018 16:47 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}