W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inwestycje zagraniczne

Stabilna gospodarka, odporna na kryzysy to klucz do przyciągania zagranicznego biznesu. Dlatego Polska jest tak bardzo atrakcyjnym rynkiem dla zagranicznych inwestorów, ale co równie ważne, nasi przedsiębiorcy coraz odważniej wchodzą na inne rynki. Jako MRiT wspieramy w tym biznes.

Na górze tekst: Wartość BIZ ulokowanych w Polsce wzrosła prawie 6-krotnie; pod nim rysunek 3 postaci, które klikają na ekranach, obok wykres słupkowy: 44 mld euro w 2004 roku i 252 mld euro w 2023 roku (dane NBP). Na dole logotyp Ministerstwa Rozwoju i Technologii i adres dzialamyrazem.gov.pl

Od momentu akcesji do UE, polska gospodarka rozwijała się blisko trzykrotnie szybciej niż gospodarka całej UE. Gospodarka naszego kraju rozwijała się dynamicznie, w szybkim tempie doganiając zagraniczną konkurencje. Stosunkowo dobrze poradziliśmy sobie z kryzysami takimi jak pandemia COVID-19 i wybuch wojny na Ukrainie. Nasz kraj wykazuje jedną z najbardziej optymalnych relacji między siłą wzrostu gospodarczego, a stabilnością gospodarczą wśród państw regionu.

Do tego dochodzi dobre położenie i infrastruktura – staliśmy się ważnym krajem w procesie skracania łańcuchów dostaw oraz uniezależniania Europy od Azji oraz wysoki poziom kwalifikacji pracowników – w tym w zakresie cyfryzacji i nowoczesnych technologii. Nie można też zapomnieć o szerokim katalogu oferty wsparcia, wyróżniającym nas od naszych sąsiadów (m.in. instrument strefowy - Specjalne Strefy Ekonomiczne, a następnie Polska Strefa Inwestycji, program grantowy, działania Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju). I to ma przełożenie na to, jak jesteśmy postrzegani za granicą.

Polska należy do czołówki najbardziej atrakcyjnych inwestycyjnie państw na całym świecie. Inwestują u nas m.in. największe i najbardziej innowacyjne firmy takie jak Intel, Mercedes, Visa, Daikin, Microsoft. Od początku funkcjonowania PSI w 2018 roku zagraniczni przedsiębiorcy uzyskali 664 decyzje o wsparciu (26 proc. wszystkich) na łączną wartość inwestycji 72,5 mld zł (61 proc. wartości inwestycji w PSI) oraz zadeklarowali utworzenie 32 580 nowych miejsc pracy, co stanowi 67 proc. wszystkich nowych miejsc pracy w ramach PSI.

Naszą silną pozycję potwierdzają liczne międzynarodowe rankingi. Przykładowo, wg UNCTAD (Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju) w latach 2021 i 2022, Polska znalazła się wśród krajów najbardziej atrakcyjnych do lokowania inwestycji globalnie, zajmując odpowiednio 13. i 14. miejsce. W przypadku państw europejskich, w 2022 roku Polska zajęła 4. miejsce pod względem wartości ulokowanych bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ).

Nasz potencjał inwestycyjny oraz naszą atrakcyjność potwierdzają też dane Narodowego Banku Polskiego, według których do końca 2022 roku wartość ulokowanych BIZ w Polsce wyniosła blisko 252 mld euro. Dla porównania, na koniec 2003 roku było to niespełna 44 mld euro. Oznacza to, że wartość inwestycji zwiększyła się w tym okresie o 208 mld euro, tj. prawie 6-krotnie.

Zwiększyła się także chęć polskich przedsiębiorstw do inwestowania za granicą. O ile w 2003 roku wartość inwestycji naszych firm wyniosła 265 mln euro, to w 2022 roku osiągnęła 6 mld euro. Łączna wartość polskich inwestycji bezpośrednich za granicą zwiększyła się z 1,7 mld euro na koniec 2003 roku do 27,8 mld euro na koniec 2022 roku, czyli 16-krotnie.

Nie można zapomnieć też o wpływie, jakie inwestycje zagraniczne mają na naszą gospodarkę. Wielkie firmy przyciągają swoich kooperantów do Polski, którzy z kolei wchodzą w kontakt z polskimi przedsiębiorcami, generując im zlecenia i napędzając lokalny rozwój gospodarczy.

{"register":{"columns":[]}}