W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak rozwinęła się Polska

Od momentu wejścia do Unii Europejskiej Polska osiągnęła spektakularny wzrost gospodarczy. Obecnie poziom PKB na mieszkańca wynosi prawie 80 proc. średniej unijnej, podczas gdy u progu akcesji w 2003 roku wynosił mniej niż 50 proc. Taki wzrost przyczynił się do znacznej poprawy standardu życia. MRiT jako resort odpowiedzialny za gospodarkę tworzy warunki do jej optymalnego rozwoju.

Obecnie PKB Polski jest już dwukrotnie wyższy niż w przededniu akcesji (w I kw. 2004 roku). W tym czasie skumulowany wzrost unijnego PKB wyniósł 28,3 proc., a polskiego głównego partnera gospodarczego, czyli Niemiec 25,8 proc. Oznacza to, że gospodarka Polski rozwijała się blisko trzykrotnie (2,9) szybciej niż gospodarka całej UE, a także ponad trzykrotnie szybciej (3,1) w stosunku do Niemiec.

Zwiększyła się także konkurencyjność polskich przedsiębiorstw. Ważnym czynnikiem w tym zakresie jest wykształcenie pracowników oraz posiadane przez nich kompetencje. Polskie społeczeństwo jest coraz lepiej wykształcone. W 2003 roku odsetek osób w wieku 30-34 lata, które posiadały wykształcenie wyższe wynosił w Polsce 17,2 proc., przy średniej unijnej 24,2 proc. Z roku na ten wskaźnik wzrastał. W 2022 roku już 46,6 proc. osób w wieku 30-34 lata ukończyło studia wyższe, w ten sposób wskaźnik ten przewyższył średnią dla całej UE – 42,8 proc.

Wzrost gospodarczy wspiera rozwój firm i tworzenie nowych miejsc pracy, a wraz z integracją z UE, wzrosło zatrudnienie w sektorach takich jak usługi, IT, produkcja i sektor nowoczesnych technologii. Wejście do UE oraz strefy Schengen wpłynęło m.in. na rozwój branży logistycznej i spedycji, spośród których ponad 95 proc. to mikroprzedsiębiorstwa. Pod względem PKB ten sektor odpowiada za 7 proc. polskiej gospodarki. W ciągu 20 lat Polski w UE sektor rozwijał się w średnim realnym tempie blisko 5 proc.

Wideo

Drugim przykładem spektakularnego sukcesu sektora MŚP, który ma niewątpliwy związek z polską obecnością w UE, jest branża meblarska. Choć największymi producentami mebli są duże firmy, to po przystąpieniu do UE dynamicznie wzrosła liczba firm małych i średnich, produkujących głównie na eksport. Dzięki temu Polska stała się największym eksporterem mebli spośród krajów UE.

Członkostwo w UE otworzyło polski rynek na handel zagraniczny. Polska stała się ważnym partnerem handlowym w regionie, eksportując produkty takie jak samochody, maszyny, żywność i produkty chemiczne. Ostatnie dwie dekady w polskiej gospodarce to okres boomu eksportowego, który był możliwy m.in. dzięki członkostwu w UE i integracji z globalnymi łańcuchami wartości dodanej. Z drugiej strony Polska stała się bardzo atrakcyjnym rynkiem dla inwestorów zagranicznych.

Członkostwo w UE to także różnego rodzaju fundusze UE, które przyczyniły się do modernizacji infrastruktury, rozwoju obszarów wiejskich, poprawy warunków edukacyjnych i zdrowotnych oraz wspierania przedsiębiorczości i innowacji. Efekty unijnego wsparcia widzimy na każdym kroku.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}