W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania i chłodzenia budynku?

Planujesz remont domu? A może chcesz rozpocząć budowę nowych własnych czterech ścian?

W obliczu gwałtownie rosnących cen energii, właściwa efektywność energetyczna Twojego budynku to kluczowe rozwiązanie. I to ona powinna być punktem wyjścia przy realizacji inwestycji. Nie tylko zabezpieczy Cię przed wzrostem cen węgla, gazu i oleju opałowego, ale w perspektywie czasu, pozwoli na generowanie dużych oszczędności, z których będziesz mógł sfinansować swoje plany i marzenia.

Ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń odpowiada w największym stopniu za całkowite zużycie energii w budynkach. Dlatego też działania, które zmierzają do ograniczenia strat energii i zwiększenia jej zysków, będą miały największy wpływ na poprawę charakterystyki energetycznej budynków, a w konsekwencji na Twoje oszczędności finansowe.

 

 

Budynki istniejące

Mieszkasz w starym budynku? Koszty jego ogrzewania są coraz bardziej dotkliwe? Odczuwasz potrzebę poprawy komfortu cieplnego Twojego budynku? Zdecydowanie nie jesteś sam w swych rozterkach. Powyższe czynniki sprawiają, że Polacy decydują się na termomodernizację swych domów.

Czy Ty też podjąłeś już tą decyzję? Pamiętaj jednak, że właściwa kolejność prac ma znaczenie. Tak jak nie zaczynamy budowy domu od dachu, tak i termomodernizację powinniśmy przeprowadzać we właściwej kolejności. Zaburzenie tego porządku uniemożliwi Ci osiągnięcie planowanych, pełnych rezultatów i oszczędności, w maksymalnie możliwych ilościach.

Najlepszy efekt uzyskamy, jeśli przeprowadzimy termomodernizację w sposób kompleksowy. Oczywiście, jeśli np. ze względów finansowych chcemy rozłożyć prace na etapy, to nic nie stoi na przeszkodzie, ale tak jak już przeczytałeś, pamiętaj, że ich kolejność ma kluczowe znaczenie. Ściany, okna, dachy budynku generują różne, czasem bardzo duże straty ciepła. Pierwszym krokiem w stronę wyższej efektywności energetycznej, nie powinna być więc tylko wymiana samego kotła, gdyż poprawienie jego sprawności nie zmieni znacznego obniżenia kosztów ogrzewania.

 

 

 

No dobrze. To od czego zacząć?

Zacznij od wykonania docieplenia ścian zewnętrznych budynku (np. styropianem lub wełną) i montażu nowej, energooszczędnej stolarki okiennej i drzwiowej. Po tym, możesz przejść
do termoizolacji dachu (to szczególnie ważne, jeśli posiadamy użytkowe poddasze), a następnie podłogi na gruncie lub ewentualnie stropu nad nieogrzewaną piwnicą.

 

Budynek już jest docieplony. Co dalej?

Teraz możesz rozpocząć modernizację instalacji w budynku, w szczególności instalacji c.o. oraz c.w.u. Zwróć uwagę na izolację odkrytych przewodów. Rozważ też montaż instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oraz zaworów termostatycznych.

To już za Tobą. Co następnie?

Większa część prac jest już za Tobą. Po tych wszystkich pracach możesz rozpocząć wymianę kotła. To ważne, aby zrobić to w ostatnim etapie, gdyż należy dostosować jego moc do zapotrzebowania na energię cieplną w zmodernizowanym budynku. Co oczywiste w Twoim ocieplonym domu, to zapotrzebowanie będzie o wiele mniejsze niż przed remontem, dlatego tak ważne jest, abyś używał źródła ciepła dopasowanego do potrzeb, gdyż tylko w takim wypadku, źródło ciepła będzie pracowało w pełni optymalnie.

 

A może wykorzystać odnawialne źródła energii?

Oczywiście. To dobry moment. Inwestycję dobrze jest uzupełnić o odnawialne źródła energii. Dzięki temu w dłuższej perspektywie będziesz płacić jeszcze mniejsze rachunki. Rozważ montaż pompy ciepła, w szczególności w połączeniu z montażem instalacji fotowoltaicznej, która będzie miała duży udział w wygenerowaniu energii elektrycznej, niezbędnej do działania tej pompy.

Możesz rozważyć również zastosowanie kolektorów słonecznych. Kolektory te mogą zapewnić ogrzewanie budynku oraz podgrzewanie w nim ciepłej wody użytkowej. Działanie kolektorów słonecznych może skutecznie zmniejszyć zużycie energii pochodzącej np. ze spalania węgla czy gazu potrzebnej do zapewnienia ciepła w domu oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej.

 

 

Jeszcze jakieś rady?

Przed przystąpieniem do prac termomodernizacyjnych zrób audyt energetyczny budynku. Z niego dowiesz się, jakie rozwiązania będą najlepiej dostosowane do Twego domu. Dzięki niemu wybierzesz też rozwiązania najbardziej opłacalne ekonomicznie, które zwrócą się w najkrótszym czasie.

Przy okazji, zweryfikuj również występowanie wyrobów zawierających azbest w Twoim budynku oraz fakt przekazania odpowiedniej „Informacji o wyrobach zawierających azbest” do urzędu gminy lub urzędu marszałkowskiego, właściwego ze względu na lokalizację budynku.

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii, w zakładce Co robimy/Efektywność energetyczna budynku.

 

Budynki projektowane. Remonty nie są dla Ciebie? Wolisz jednak wybudować dla siebie nowy dom?

W takim razie, duża część odpowiedzialności za dobór najlepszych rozwiązań technicznych oraz ich zgodność z obowiązującym prawem, spada na projektanta. To on, dobierze takie rozwiązania, które połączą w sobie i wypośrodkują Twoje oczekiwania, funkcjonalność projektowanego budynku oraz ergonomię jego późniejszego użytkowania.

Nawet jednak zdając się na projektanta, będzie miał on do Ciebie szereg pytań, co do Twoich oczekiwań wobec wymarzonego domu. Zwróć uwagę, że decydując się na wybrane rozwiązania, lub tylko nieznacznie modyfikując swoje plany, możesz na wiele przyszłych lat, zapewnić sobie ciepły oraz wygodny i tani w użytkowaniu dom.

Budując nowy dom, jesteś w o tyle lepszej sytuacji, że zmniejszenie zużycia energii dla potrzeb ogrzewania i wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej i oświetlenia w nowych budynkach jest zazwyczaj łatwiejsze, niż ma to miejsce w przypadku budynków istniejących, a prowadzone działania są bardziej kompleksowe, efektywne energetycznie oraz uzasadnione ekonomicznie.

Budując nowy dom, chcemy mieć spokój na wiele lat. Nie chcemy, wkrótce po wprowadzeniu się do wymarzonego domu, robić przeróbek i poprawek, dlatego rozwiązania przyjęte na etapie projektowania mają decydujący i długotrwały wpływ na ich efektywność energetyczną. Dlatego też już na etapie projektowania (a nawet wyboru odpowiedniej działki budowlanej) warto, w celu ograniczenia zużycia energii, zastosować i konsekwentnie realizować rozwiązania najbardziej opłacalne ekonomicznie w perspektywie wielu lat.

W związku z powyższym zwróć uwagę na:
•    geometrię budynku, jego usytuowaniem na działce, układ pomieszczeń oraz funkcjonalne rozwiązania,
•    planowany sposób użytkowania,
•    izolacyjność ścian, okien, dachu i podłóg,
•    zasilanie budynku w energię, jego ogrzewanie i przygotowania ciepłej wody użytkowej.
Jednocześnie w trakcie budowy, uważaj na pozorne oszczędności (Eee… Po co to Panu. My zrobimy to inaczej. Będzie taniej…). Należy mieć na uwadze, że w gotowym domu, jego efektywność energetyczna może ulec pogorszeniu, jeżeli wykonawcy inwestycji będą odbiegać od założeń przyjętych w projekcie, zastosowanie zastępczego, choć tańszego w momencie zakupu rozwiązania, może sprawić, że w perspektywie wielu lat, stracisz wiele pieniędzy ze względu na późniejsze zwiększone koszty ogrzewania.

Więcej informacji dotyczących kluczowych kwestii, na które musisz zwrócić uwagę podczas budowy nowego domu, znajdziesz na stronie internetowej Ministerstwa, w zakładce Co robimy/Efektywność energetyczna budynku.

 

Masz już energooszczędny dom?

Są jeszcze kwestie, na które powinieneś zwrócić uwagę, a mianowicie tzw. zachowania behawioralne, na które wszyscy mamy wpływ, zmieniając swoje przyzwyczajenia.

Zmniejszyć utratę energii w budynku można również obniżając temperaturę ogrzewania i kotłów, zamykając drzwi i okna, wyłączając/zmniejszając ogrzewanie w nieużywanych pomieszczeniach, gasząc oświetlenie, eliminując powstawanie przeciągów. Ustawienia domyślne w urządzeniach grzewczych można często dostosować w celu zwiększenia efektywności i zaoszczędzenia energii zużywanej do ogrzewania pomieszczeń i wody. Warto też kupować bardziej efektywne urządzenia.

 

 

Materiały

Ulotka​_FTiR​_co można zrobić żeby oszczędzać energię i mniej płacić za ogrzewanie
Ulotka​_FTiR.pdf 0.22MB
{"register":{"columns":[]}}