Kanada i UE – kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa (CETA) – rok praktycznych doświadczeń
19.09.2018
14 września 2018 roku, z okazji zbliżającej się rocznicy tymczasowego stosowania Kompleksowej Umowy Gospodarczo-Handlowej między UE a Kanadą (CETA), w Warszawie odbyła się konferencja podsumowująca pierwszy rok obowiązywania tego dokumentu. Organizatorami wydarzenia było Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz Ambasada Kanady.
W sesji otwierającej – Dialogu Obywatelskim – wystąpili Ignacio Garcia Bercero, Dyrektor w Dyrekcji Generalnej ds. Handlu Komisji Europejskiej, Łukasz Porażyński, Dyrektor Departamentu Handlu i Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii oraz Jeremy Wallace, Chargé d’affaires Ambasady Kanady w Polsce.
Pierwsza część spotkania została zwieńczona sesją pytań i odpowiedzi. Dialogi Obywatelskie, organizowane w całej Europie, mają na celu rozbudzanie debaty na tematy europejskie, w tym wypadku omawiana była tematyka relacji transatlantyckich i handlu.
"Kanada jest w sposób naturalny partnerem strategicznym Unii Europejskiej, a umowa CETA pomaga uprościć wymianę handlową w najróżniejszych sektorach, z czego niewątpliwie skorzystają obie strony. Polska jako silna gospodarka UE czerpie korzyści z umowy - już dziś niemal 2000 polskich firm eksportuje do Kanady" – mówił Ignacio Garcia Bercero podczas wydarzenia."Z kolei dyrektor Łukasz Porażyński podkreślił, że CETA jest narzędziem, dzięki któremu polski rząd chce rozwijać handel i inwestycje oraz wspomóc rodzimych przedsiębiorców z wyjściem ze swoją ofertą do kanadyjskich klientów.""Polska jest największym partnerem handlowym i inwestycyjnym Kanady w Europie Środkowej i Centralnej. W ostatnich pięciu latach nasza wymiana handlowa wzrosła o 54 proc" – powiedział Jeremy Wallace, Chargé d’affaires Ambasady Kanady.
Dodał, że polski eksport do Kanady wycenia się na blisko 2 mld dol. kanadyjskich, czyli trzykrotnie więcej niż Kanada eksportuje do Polski. „Polsko-kanadyjskie relacje handlowe są wzmacniane przez społeczność ponad 1 mln Kanadyjczyków polskiego pochodzenia - wielu z nich to przedsiębiorcy tworzący mosty między naszymi krajami".
Kolejna sesja - „Informacje praktyczne od ekspertów” moderowana przez dr Małgorzatę Bonikowską z ośrodka THINKTANK należała do Ekspertów z Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Ambasady Kanady, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Prelegenci mówili m. in. o korzyściach dla przedsiębiorców, jakie wynikają z wdrożenia CETA, możliwościach uzyskania wsparcia dla podmiotów starających się wejść na rynek kanadyjski, oraz praktycznych informacjach dotyczących prowadzenia biznesu w Kanadzie. Podczas sesji trzeciej, zatytułowanej „Praktyczne doświadczenia biznesowe związane z CETA”, omówione zostały logistyczne aspekty eksportu do Kanady oraz kulturowe różnice i podobieństwa w prowadzeniu biznesu współpracy między Polską a Kanadą.
- Ostatnia modyfikacja:
- 19.09.2018 16:56 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 19.09.2018 16:56 administrator gov.pl