Kierownictwo MRiT na EKG o pomocy dla Ukrainy, rozwoju branży eventowej i wspieraniu zielonej transformacji gospodarki
26.04.2022
Wsparcie obywateli Ukrainy, w tym relokacja biznesu z Ukrainy do Polski, rozwój gospodarki obiegu zamkniętego oraz zmiany w kanałach dystrybucji na rynkach zagranicznych to tematy, które dominowały podczas obrad w drugim dniu Europejskiego Kongresu Gospodarczego. W dyskusjach panelowych uczestniczyli wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk, Mariusz Jerzy Golecki oraz Grzegorz Piechowiak.
Jednym z paneli drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego był „Przemysł spotkań”, w którym udział wzięła wiceminister Olga Semeniuk.
Doświadczenia ostatnich dwóch lat pokazały, że branża eventowa i targowa jest elastyczna i umie zaadaptować się do trudnych warunków
– powiedziała wiceminister Olga Semeniuk. Wiceminister zaznaczyła, jak ważne jest wsparcie, jakiego udzielamy obywatelom Ukrainy.
Dbałość o obywateli Ukrainy, a także o firmy, które decydują się przenieść swoją działalność gospodarczą do Polski, jest ogromną szansą rozwoju naszego kraju
– mówiła wiceminister. Jak dodała:
Relacje rządu z biznesem, mimo trudnych okoliczności, pozwalają z optymizmem patrzeć na przyszłość i rozwój Polski w obszarach polityki międzynarodowej i partnerstwa wschodniego. Ważna jest też możliwość wymiany doświadczeń handlowych między biznesami.
Wiceminister Olga Semeniuk uczestniczyła również w panelu „Transformacja cyfrowa – regulacje i etyka”. Dyskutowano na nim m.in. o pakiecie dotyczącym usług cyfrowych, które obejmują akt o usługach cyfrowych (Digital Markets Act - DMA) i o rynkach cyfrowych (Digital Services Act - DSA).
Rozwiązania przyjęte w ramach DMA mają stworzyć sprawiedliwe i przewidywalne warunki korzystania z gospodarki cyfrowej. Celem DMA jest zapewnienie równych warunków działania wszystkim firmom internetowym, niezależnie od ich wielkości
– mówiła wiceminister.
Wiceminister rozwoju i technologii Mariusz Jerzy Golecki uczestniczył w debacie poświęconej gospodarce obiegu zamkniętego.
Gospodarka obiegu zamkniętego stała się w obecnej sytuacji geopolitycznej rdzeniem gospodarki
– stwierdził wiceminister rozwoju i technologii.
Mariusz Golecki podkreślił, że dążenie do rozszerzenia GOZ na kolejne technologie jest konieczne ze względu na transformację energetyczną, ale i konieczność zapewnienia surowców dla gospodarki. Jako przykład strategicznego surowca wiceminister wymienił odzyskiwanie litu z zużytych baterii. Zdaniem wiceministra Polska może być jednym z liderów europejskich w tej technologii.
Wiceminister wymienił dwie inicjatywy MRiT, które mają służyć rozwojowi gospodarki obiegu zamkniętego. Jest to przyjęta już przez Stały Komitet Rady Ministrów Strategia Produktywności 2020-2030. Zakłada ona ponad 80 mld zł na przekształcenie łańcuchów dostaw i konkretnych modeli biznesowych.
Środki przewiedziane w Strategii Produktywności będą dostępne dla przedsiębiorców na przestawienie swojej działalności w kierunku GOZ
– podkreślił wiceminister.
Mariusz Golecki podkreślił także, że rozwój GOZ i promowanie zielonych zamówień publicznych to jeden z priorytetów Polityki zakupowej państwa, która została przygotowana przez resort i już obowiązuje.
Agresja wojsk rosyjskich na Ukrainie spowodowała, że zostały zerwane niektóre łańcuchy dostaw. Dlatego poszukujemy obecnie rynków zastępczych, gdzie nasze firmy mogłyby coś kupować i eksportować. Zintensyfikowaliśmy też działania naszych zagranicznych biur handlowych. Ich zadaniem jest sprawdzenie w państwach w których są, jakie rynki zostały tam utracone oraz gdzie i w jaki sposób moglibyśmy je zastąpić
– powiedział z kolei wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak, który wziął udział w panelu „Handel zagraniczny w niespokojnych czasach”.
Będziemy chcieli się włączyć w powojenną odbudowę Ukrainy. Równocześnie zachęcamy też polskie firmy do udziału w przetargach publicznych organizowanych przez organizacje międzynarodowe, takie jak Międzynarodowy Czerwony Krzyż, NATO czy ONZ
– zakończył wiceszef MRiT.