W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komentarz do danych GUS – inflacja w październiku 2020 r.

13.11.2020

Według danych GUS ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w październiku br. były o 3,1% wyższe wobec poziomu z analogicznego miesiąca 2019 r., przy czym ceny towarów wzrosły o 1,5%, a usług o 7,3%. Z kolei w porównaniu do września br., ceny były wyższe o 0,1%, przy wzroście cen towarów o 0,1% i usług o 0,2%.

Wachlarz z banknotów w przybliżeniu.

W październiku (r/r) notowaliśmy, kolejny miesiąc z rzędu, spowolnienie wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych – do 2,4% wobec  2,7% we wrześniu. Jednocześnie październikowy poziom cen w tej kategorii był o 0,1% niższy niż miesiąc wcześniej.

Dla gospodarstw domowych istotny pozostaje utrzymujący się wzrost cen w zakresie użytkowania mieszkania o 7,5% r/r, wynikający ze wzrostu cen w zakresie wywozu śmieci (o 50,8%) oraz cen energii elektrycznej (11,7%).

Wzrost cen edukacji utrzymał się na poziomie z ub. miesiąca, tj. 5,8%. Wyhamował natomiast wzrost cen w zakresie łączności – do 4,6% wobec 5,5% miesiąc wcześniej. Nadal jednak pozostaje on wyższy niż przeciętnie, co może być efektem zwiększonego popytu, w związku z coraz szerszym powrotem do pracy zdalnej w ostatnich tygodniach.

W październiku nastąpiło zahamowanie, notowanego w ostatnich miesiącach, spowolnienia spadku cen paliw do prywatnych środków transportu. Ich spadek wyniósł – podobnie jak we wrześniu – 9,2% (r/r). Natomiast w ujęciu miesięcznym ceny paliw były o 1% niższe. W rezultacie spadek cen transportu o 4,6% był nieznacznie niższy niż przed miesiącem (-4,9%).

Istotnie zwiększyły się także ceny w kategorii restauracje i hotele – o 5,1%, co może być efektem wyższych kosztów związanych z dostosowaniami do zasad reżimu sanitarnego.

W ocenie MRPiT w listopadzie można spodziewać się utrzymania tempa inflacji na zbliżonym poziomie. W ujęciu rocznym oczekujemy wolniejszego wzrostu cen żywności oraz dalszego hamowania spadku cen transportu. Spodziewamy się utrzymania tendencji  szybszego wzrostu cen usług niż towarów.

{"register":{"columns":[]}}