W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komentarz do danych GUS – inflacja we wrześniu 2020 r.

15.10.2020

Według danych GUS we wrześniu widoczny był dalszy wzrost cen, za co odpowiada głównie wzrost w zakresie usług. Wzrost cen dóbr i usług konsumpcyjnych we wrześniu wyniósł 3,2% (r/r), przy wzroście cen usług o 7,2% i towarów o 1,7%.

Wachlarz z banknotów w przybliżeniu.

Nastąpiło spowolnienie wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych do 2,8% (z 3% w sierpniu), a także spadek cen odzieży i obuwia o 2%.

Istotny dla gospodarstw domowych jest, utrzymujący się, wzrost cen w zakresie użytkowania mieszkania o 7,3%, wynikający ze wzrostu cen w zakresie wywozu śmieci. Znacząco wzrosły także ceny w edukacji (o 5,8%) oraz w łączności (o 5,5%), co wynika przede wszystkim ze zwiększonego zapotrzebowania na nie w dobie pandemii (zdalna praca czy edukacja). Ceny nośników energii wzrosły o 4,6% (r/r) głównie za sprawą rosnących cen energii elektrycznej o 11,7%.

Odnotowano spowolnienie spadku cen paliw do prywatnych środków transportu (-9,2% wobec -12,3% w sierpniu), co przełożyło się na wyhamowanie spadku cen transportu (-4,9% wobec -7,1% w sierpniu).

W ocenie MRPiT w październiku można spodziewać się zbliżonego tempa inflacji, co będzie wynikiem wzrostu cen w usługach, w tym w edukacji. Oczekujemy zbliżonego wzrostu cen żywności i dalszego hamowania spadku cen paliw.

{"register":{"columns":[]}}