W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komentarz do danych GUS i Eurostat nt. wzrostu PKB w II kw. 2020 r.

14.08.2020

Wg szybkiego szacunku GUS, PKB niewyrównany sezonowo spadł w II kwartale br. o 8,2% w ujęciu rocznym. Taki wyniki jest lepszy od oczekiwań MR i konsensusu rynkowego, który kształtował się na poziomie -8,6%. Natomiast w porównaniu z poprzednim kwartałem, II kwartał br. przyniósł realny spadek PKB o 8,9%. Prezentowane wartości mają charakter wstępny i mogą podlegać rewizji – ostateczne i szczegółowe dane zostaną przedstawione 31 sierpnia.

Grafika przedstawia napis PKB, z logo Analizy MR oraz zdjęciem rozsypanych stuzłotowych banknotów

Osiągnięte wyniki należy uznać za stosunkowo korzystne w trudnym okresie kryzysu wywołanego pandemią. Świadczą one o stabilnych podstawach polskiej gospodarki i jej odporności na zaburzenia, w tym te o charakterze zewnętrznym. Nie bez wpływu pozostaje także wsparcie rządowe dla przedsiębiorstw i pracowników, dzięki któremu udało się podtrzymać potencjał polskiej gospodarki. Wyniki polskiego PKB wraz z miesięcznymi danymi pokazującymi znaczące wyhamowanie spadków produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, a także znaczną poprawę nastrojów (m.in. PMI dla przemysłu) pozwalają z optymizmem oczekiwać dalszej poprawy naszej sytuacji gospodarczej.

W porównaniu do pozostałych gospodarek UE Polska w dalszym ciągu plasuje się w czołówce pod względem dynamiki PKB. W II kw. 2020 r., według danych Eurostat, spadek polskiego PKB w ujęciu rocznym wyniósł 7,9%. (wyrównany sezonowo) i był to trzeci najlepszy wynik wśród państw UE, dla których dostępne są dane, po Litwie (-3,7%) oraz Finlandii (-5,2%). Wynik polskiej gospodarki jest znacznie lepszy niż całej UE (-14,1%) oraz strefy euro (-15%).

Głębokimi spadkami PKB (r/r) zostały dotknięte największe gospodarki unijne. W Niemczech spadł on o 11,7%, we Włoszech o 17,3%, we Francji o 19%, zaś w Hiszpanii o 22,1%. Wyraźnie słabsze wyniki odnotowały także pozostałe państwa V4 – na Słowacji PKB obniżył się o 12,1%, w Czechach o 10,7%, a na Węgrzech o 13,5%.

Z kolei w porównaniu do I kwartału br. PKB w strefie euro obniżył się o 12,1%, a w całej UE o 11,7%. W Polsce spadek ten wyniósł wg Eurostat 8,9%.

{"register":{"columns":[]}}