W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komentarz do danych GUS nt. produkcji budowlano-montażowej i sprzedaży detalicznej w lutym 2019 roku

21.03.2019

Według wstępnych danych GUS w lutym br. produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 15,1 proc. r/r, a wynik był zdecydowanie lepszy od oczekiwań rynku (6 proc.). Tak wysoki rezultat jest pozytywnym zaskoczeniem, i należy go rozpatrywać jako wyjątkowo dobry, szczególnie dlatego, że punktem odniesienia jest bardzo wysoki, ponad 30-proc., wynik produkcji budowlanej sprzed roku – mówi minister Jadwiga Emilewicz.

Na szarym tle hasztag analizy MPiT.

Bardzo dobry wynik przemysłu potwierdza tezę, że spodziewane spowolnienie gospodarcze jest płytsze niż zakładał rynek, bądź stanowi przejściową korektę cykliczną. Rosnąca sprzedaż produkcji budowlanej i sprzedaż detaliczna również napawają optymizmem. Połączenie powyższych danych z obserwowanym trendem wzrostowym na kredytach w nieruchomości, wzmacnia tezę o utrzymaniu wysokiej stopy inwestycji w 2019 roku. Co więcej, zgodnie z badaniem NBP, udział inwestorów planujących rozpoczęcie nowych inwestycji w ciągu najbliższego (I kw. 2019) kwartału, zwiększył się o 2,3 p.p. (kw/kw) i jest najwyższy od początku 2016 r. Utrzymanie powyższych parametrów umożliwi zrealizowanie zakładanego przez MPiT tempa wzrostu PKB w 2019 r. na poziomie około 4% - wskazuje szefowa MPiT.

Kulminacji produkcji budowlanej oczekujemy jednak w połowie roku. W marcu spodziewamy się nieco wolniejszej dynamiki produkcji budowlanej. Szacujemy, że roczny wzrost produkcji budowlano-montażowej będzie zbliżony do 10 proc.

W lutym 2019 roku, w porównaniu z analogicznym miesiącem 2018 roku, najwyższy wzrost produkcji odnotowano w jednostkach zajmujących się głównie budową budynków (o 27,9 proc.), natomiast niewielki spadek notowały jednostki wykonujące roboty budowlane specjalistyczne (o 0,8 proc.).

Dobre wyniki notujemy w sprzedaży detalicznej, która wzrosła w lutym o 5,6 proc. r/r (w cenach stałych, wobec wzrostu o 7,7 proc. przed rokiem). Nastąpiła także korekta danych za styczeń (wzrost o 6,1 proc. względem pierwotnie wskazanych 5,2 proc.). Decydująca w lutym okazała się sprzedaż w sklepach niewyspecjalizowanych (wzrost o 13,5 proc.) oraz w sprzedaży samochodów (5 proc.). Nadal obserwowany był wzrost w dziale meblowym i farmaceutycznym (o odpowiednio 13,8 proc. i 8,2 proc.). W strukturze sprzedaży detalicznej zauważalne jest trwałe ożywienie w sprzedaży mebli, sprzętu rtv i agd, odzwierciedlające wzrost w budownictwie mieszkaniowym. Według wstępnych danych GUS w lutym 2019 r. oddano do użytkowania 16 tys. mieszkań (wzrost o 6,9 proc. r/r), a na sprzedaż i wynajem oddano aż 10 tys. mieszkań (13,2 proc. więcej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku).

 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
21.03.2019 13:16 Sonia Sobczyk
Pierwsza publikacja:
21.03.2019 13:16 Sonia Sobczyk
{"register":{"columns":[]}}