W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komentarz MR do danych nt. marcowego odczytu indeksu PMI w polskim sektorze przemysłowym

01.04.2020

Indeks PMI w polskim sektorze przemysłowym w marcu br. spadł do poziomu 42,4 pkt. z 48,2 pkt. w lutym 2020 r. W przypadku Czech i Węgier poziom indeksu spadł do jeszcze niższych poziomów tj. odpowiednio 41,3 pkt. i 29,1 pkt - dla strefy euro do 44,5 pkt.

grafika przedstawia napisy analizy MR, produkcja na złoto-beżowym tle oraz fragment zdjęcia procesu produkcji; widoczne są metal i iskry
  • Indeks PMI w polskim sektorze przemysłowym w marcu br. spadł do poziomu 42,4 pkt. z 48,2 pkt. w lutym 2020 r.

W ogólnej ocenie IHS Markit warunki gospodarcze w polskim sektorze wytwórczym w marcu br. znacząco pogorszyły się. Tempo spadku produkcji oraz nowych zamówień było w ocenie ankietowanych firm najniższe od grudnia 2008 r.

Z danych Markit wynika, że w ubiegłym miesiącu wielu producentów nie otrzymało nowych zleceń, dzięki czemu mogli się skupić na realizacji zaległych zamówień. Inni respondenci badania zaraportowali wstrzymanie produkcji z powodu braku surowców. Tempo spadku zaległości produkcyjnych było najszybsze od listopada 2012 r.

Aktualna sytuacja związana z problemem koronawirusa negatywnie ciąży na perspektywach sektora przemysłowego. W marcu prognozy polskich producentów odnośnie nadchodzących 12 miesięcy znacznie się pogorszyły, osiągając najniższy poziom od początku istnienia Wskaźnika Przyszłej Produkcji (od kwietnia 2012 r.).

Choć w przypadku wcześniejszych odczytów przemysłowego PMI często rozmijały się one z realnymi danymi z gospodarki, tym razem możemy spodziewać się ich bezpośredniego przełożenia się na marcowy wynik produkcji sprzedanej w przemyśle. Poza bezpośrednim wpływem wirusa na sektor, w postaci ograniczenia krajowego popytu, dodatkowym źródłem zaburzeń mogą być przerwy w łańcuchach dostaw w związku ze spadkiem produkcji w ważnych gospodarczo regionach Chin.

 

{"register":{"columns":[]}}