W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komentarz MR do danych nt. odczytu indeksu PMI za maj w polskim sektorze przemysłowym

01.06.2020

Indeks PMI w polskim sektorze przemysłowym w maju br. wzrósł do poziomu 40,6 pkt. z historycznego minimum 31,9 pkt. notowanego w kwietniu 2020 r. Był to wynik lepszy od oczekiwań analityków, które oscylowały wokół poziomu 35,6 pkt. W przypadku Czech poziom indeksu także wzrósł, choć nieco mniej dynamicznie, tj. do 39,6 pkt; (+4,5 pkt m/m). Dla strefy euro wyniósł z kolei 39,5 pkt. (+6,0 pkt m/m).

Dane gospodarcze
  • Indeks PMI w polskim sektorze przemysłowym w maju br. wzrósł do poziomu 40,6 pkt. z historycznego minimum 31,9 pkt. notowanego w kwietniu 2020 r.

W ogólnej ocenie IHS Markit warunki gospodarcze w polskim sektorze wytwórczym w maju br. nadal pozostawały niekorzystne, choć należy zwrócić uwagę na to, że dane do badania zbierano w okresie 12-22 maja, kiedy jeszcze nie zostały wprowadzone wszystkie poluzowania wcześniej obowiązujących ograniczeń, i nie wszystkie zakłady produkcyjne wznowiły działalność (Fiat w Tychach przedłużył przerwę w produkcji do 7 czerwca).

Nadal utrzymywał się bardzo szybki spadek nowych zamówień – w maju odnotowano drugi najniższy wynik w historii badań. Było to efektem negatywnego wpływu na popyt administracyjnych ograniczeń w ramach walki z rozprzestrzenianiem się wirusa. Dotyczyło to tak Polski, jak i naszych głównych partnerów gospodarczych. Popyt eksportowy w maju obniżył się w drugim najszybszym tempie w historii badań. Także drugi najwyższy spadek w historii (po kwietniowym minimum) odnotował subindeks bieżącej produkcji.

Firmy produkcyjne nadal prowadziły działania mające na celu ograniczenie zatrudnienia, choć w tempie wolniejszym niż w kwietniu. Poziom nowych miejsc pracy obniżył się w trzecim najszybszym tempie w historii badań. Bardzo szybko malały też zapasy oraz poziom zaległości produkcyjnych, co wskazuje na znaczne spowolnienie napływu nowych zleceń.

W maju prognozy odnośnie przyszłej 12-miesięcznej produkcji uległy poprawie po historycznym minimum miesiąc wcześniej. Mniej więcej taka sama liczba respondentów badania przewiduje wzrost produkcji, co jej spadek.

{"register":{"columns":[]}}