W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komentarz MRiT do danych Eurostatu dot. produkcji przemysłowej w październiku

14.12.2021

Polska produkcja przemysłowa w październiku br. była o 10,2% wyższa niż przed rokiem – wzrost ten plasuje nas na 5. pozycji wśród państw unijnych. W całej UE produkcja przemysłowa wzrosła w tym okresie o 3,6%, a w strefie euro – o 3,3%.

Grafika ilustracyjna - produkcja

Polska produkcja przemysłowa w październiku br. była o 10,2% wyższa niż przed rokiem – wzrost ten plasuje nas na 5. pozycji wśród państw unijnych. W całej UE produkcja przemysłowa wzrosła w tym okresie o 3,6%, a w strefie euro – o 3,3%.
Październikowa produkcja w ujęciu rocznym (skorygowana o efekt kalendarzowy) najszybciej rosła na Litwie (o 22,7%), w Grecji (o 17,2%) i w Danii (o 14,0%). Natomiast jej spadki odnotowano w 9 gospodarkach, w tym największe w Rumunii (o 6,6%), Portugalii (o 6,5%). Spadki dotyczyły też krajów z naszego sąsiedztwa i regionu – w Czechach produkcja była niższa o 4,9%, na Węgrzech – o 2,7%, w Niemczech – o 1,1%, a na Słowacji – o 0,6%.

Z kolei w ujęciu miesięcznym, po skorygowaniu danych o efekty kalendarzowe i wahania sezonowe, produkcja przemysłowa w UE wzrosła o 1,2%, a w strefie euro – o 1,1%. Największe wzrosty, spośród krajów, dla których dostępne są dane, odnotowano w Niemczech i Słowacji (o 3%), Grecji (2,5%), Danii (2,1%) i Polsce (2,0%). Spadki w takim ujęciu wystąpiły w 6 krajach, z czego największe w Estonii (o 2,4%), Łotwie (o 1,5%) oraz w Holandii i Rumunii (o 0,9%).

W październiku br. w porównaniu z tym samym miesiącem przed rokiem najszybciej rosła produkcja dóbr konsumpcyjnych nietrwałego użytku – w UE o 7,9%, a w strefie euro – o 6,9%. Dosyć wysoka była też dynamika wzrostu produkcji dóbr kapitałowych, zwłaszcza w strefie euro (5,2%, wobec 3,5% w UE). Ponad 2% wzrost produkcji, przy czym nieco silniejszy w UE niż w strefie euro, odnotowano też w przypadku dóbr pośrednich oraz dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku. Rozbieżne są natomiast wyniki w zakresie produkcji energii. W strefie euro odnotowano w tym zakresie spadek produkcji o 1%, zaś średnio w UE produkcja energii wzrosła o 3,1%.

{"register":{"columns":[]}}