W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja nt. przyszłości sektora służby zdrowia w czasie post-Covid-19 z udziałem wiceminister Olgi Semeniuk

28.05.2020

Wiceszefowa resortu rozwoju uczestniczyła w eksperckiej e-konferencji "Post-COVID World. Chances and Challenges for Healthcare Sector”. Jej celem było zarysowanie scenariuszy dalszego rozwoju systemu służby zdrowia w nadchodzących miesiącach i latach.

Konferencja Wiceminister Olga Semeniuk. System ochrony zdrowia w czasie post-Covid-19.
  • Polska może pochwalić się własnym testem na koronawirusa.
  • Z różnych instrumentów szybko uruchomionej Tarczy Antykryzysowej i Tarczy Finansowej do polskich firm trafiło już blisko 56 mld zł.
  • Dzięki temu Polska - ze swoją gospodarką, w tym także sektorem służby zdrowia - znajduje się w gronie kilku krajów, które najlepiej radzą sobie z negatywnymi konsekwencjami pandemii koronawirusa.

Dzięki szybkiej reakcji i odpowiednim działaniom polskiego rządu, które wspierają funkcjonowanie firm i ochronę miejsc pracy, jesteśmy dziś jednym z kilku państw, które najlepiej radzą sobie w walce z pandemią Covid-19. Dotyczy to także służby zdrowia – powiedziała wiceminister rozwoju Olga Semeniuk jako panelistka na e-konferencji, której głównym tematem była obecna sytuacja i przyszłość służby zdrowia w czasie post-Covid-19.

W wydarzeniu tym wzięli również udział m. in.  wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas, prezes Agencji Badań Medycznych Radosław Sierpiński czy też przewodniczący Federacji Pracodawców Polskich Marek Kowalski.  

Uczestnicząc w panelu zatytułowanym „Pandemia COVID-19 – scenariusz dla polskiego systemu ochrony zdrowia. Gdzie jesteśmy i gdzie zmierzamy?”, wiceszefowa resortu rozwoju podkreśliła również, że w Polsce został opracowany przez pracowników poznańskiego Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN test na koronawirusa. Instytut zawarł umowę na jego produkcję z polską firmą Medicofarma S.A. Test opiera się na sprawdzonej i zalecanej przez WHO metodzie RT PCR. Bada ona obecność kodu genetycznego koronawirusa w materiale biologicznym badanego.

I dodała:  - Dzięki finansowemu wsparciu, pochodzącemu z różnych instrumentów, które składają się na Tarczę Antykryzysową i Tarczę Finansową, do kieszeni przedsiębiorców trafiło już prawie 56 mld zł. Dane te stanowią dowód na to, jak szeroko wykorzystywane są różne rozwiązania pomocowe, które rząd premiera Morawieckiego przeznaczył na ograniczenie negatywnych skutków wywołanych przez pandemię koronawirusa w Polsce.

Na tle innych państw Starego Kontynentu, Polska wyróżnia się też pozytywnie pod względem przewidywanej dynamiki PKB na 2020 r. Zgodnie z najnowszą prognozą Komisji Europejskiej nasza gospodarka ma odnotować najniższy spadek PKB w UE w 2020 r. KE szacuje spadek PKB Polski w tym roku o 4,3% w 2020 r. i wzrost o 4,1% w 2021 roku.

{"register":{"columns":[]}}