W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja „Rewolucja start-upowa: w poszukiwaniu polskich jednorożców”

01.10.2024

O przyszłości start-upów, kierunkach rozwoju i ich znaczeniu dla polskiej gospodarki, rozmawiano w trakcie konferencji „Rewolucja start-upowa: w poszukiwaniu polskich jednorożców”. Wydarzenie zorganizowano w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Konferencję otworzył podsekretarz stanu Ignacego Niemczyckiego.

Konferencja „Rewolucja start-upowa"

Liczba start-upów w Polsce systematycznie rośnie, co świadczy o sprzyjającym środowisku dla młodych innowacyjnych firm. Bez start-upów nie ma innowacyjnej gospodarki, a rolą administracji jest właściwe ukierunkowanie wsparcia

– powiedział wiceminister Ignacy Niemczycki

Uczestnikami konferencji byli przedstawiciele świata nauki, funduszy kapitałowych, aniołów biznesu, start-upów oraz instytucji publicznych i pozarządowych działających na rzecz start-upów. Rozmawiano o wyzwaniach i szansach dla polskich start-upów oraz budowaniu silnego ekosystemu innowacji w Polsce.  Dyskutowano również o wnioskach z raportu „Rynek start – upów w Polsce. Trendy technologiczne”, opracowanego przez  J. P. Weber na zlecenie MRiT oraz raportu M. Draghiego „Przyszłość europejskiej konkurencyjności. Strategia konkurencyjności dla Europy”.

Wyzwania przed polskimi start-upami

Podczas konferencji zwrócono uwagę na potrzebę większej integracji i współpracy w ramach ekosystemu start-upów w Polsce, wdrożenia nowych rozwiązań prawnych i  finansowych oraz  zdecydowanego wzmocnienia roli uczelni jako środowiska inkubacji i komercjalizacji start-upów.

Uczestnicy zaakcentowali także konieczność zachęcania przedsiębiorstw do współpracy ze start-upami oraz promocji Polski jako dobrego miejsca do życia i rozwoju dla talentów z całego świata.

Polska ma wysoki potencjał, by stać się ważnym graczem na międzynarodowej scenie start-upowej. Sukces w dużej mierze zależeć będzie od budowania efektywnej sieci wsparcia i współpracy wielu podmiotów i środowisk, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Dostęp do globalnych rynków, partnerów i inwestorów będzie kluczowy dla skalowania działalności i wykorzystania pełnego potencjału innowacyjnych pomysłów

- podkreślił wiceminister Niemczycki.

Zwrócono również uwagę na edukacji w zakresie rozwoju kreatywności oraz przedsiębiorczości jako niezbędnego elementu kształcenia zarówno młodzieży szkolnej, jak i osób dorosłych – przyszłych inwestorów i założycieli start- upów.

 

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}