W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Koniunktura w przemyśle, budownictwie, usługach i handlu detalicznym - komentarz MR do danych GUS

24.01.2020

Opublikowanie dziś wskaźniki oceny koniunktury w podziale na poszczególne sektory pozwalają na pozytywną ocenę poziomu aktywności polskiej gospodarki na początku 2020 r.

Na szarym tle napis Dane gospodarcze. Po lewej stronie wykres kołowy.

Wyraźna poprawa nastrojów wśród przedsiębiorstw specjalizujących się w przetwórstwie przemysłowym (+4,5 proc. wskaźnik sezonowo wyrównany), to wynik tym lepszy, biorąc pod uwagę, że I kw. 2019 r. zarówno dynamika produkcji jak i zamówienia w przemyśle pozostawały na relatywnie wysokich poziomach.

Lepiej niż przed miesiącem kształtowały się również wskaźniki w handlu hurtowym oraz w usługach, gdzie na szczególną uwagę zasługuje odnotowany w styczniu w sektorze usług transportowych wyraźny wzrost (+20,3 proc.) oczekiwanych nakładów inwestycyjnych. Przedsiębiorstwa z branży transportowej od dłuższego czasu znajdują się w czołówce podmiotów o najwyższej dynamice inwestycji. Podtrzymanie tej tendencji może być sygnałem o utrzymującym się wysokim popycie na usługi transportowe – również zagranicznym.

Nieco słabiej w styczniu koniunkturę oceniali przedsiębiorcy z branży budowlanej, choć jednocześnie wskazywali na wysokie wykorzystanie mocy produkcyjnych. Powyższe dane pokrywają się z dzisiejszymi publikacjami nt. wstępnych styczniowych odczytów wskaźników PMI w sektorach przemysłowym i usługowym. W obu przypadkach indeksy dla gospodarki niemieckiej odnotowały poprawę (odpowiednio 45,2 pkt. i 54,2 pkt.) w stosunku do grudnia (odpowiednio 43,7 pkt. i 52,9 pkt.), co może oznaczać stopniowe stabilizowanie się poziomu aktywności gospodarczej w strefie euro.

{"register":{"columns":[]}}