W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Łatwiejszy wywóz z Polski dronów na Ukrainę. Rozporządzenie z podpisem ministra Budy

26.04.2023

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podpisał w piątek (21 kwietnia) nowelizację rozporządzenia w sprawie krajowego zezwolenia generalnego. Oznacza to, że podstawowe modele dronów, będzie można wywozić na Ukrainę bez konieczności posiadania indywidualnych zezwoleń na wywóz.

dron

Rozporządzenie jest zgodne z prawem UE i jest nową regulacją w polskim prawie obejmującą produkty podwójnego zastosowania.

Dzięki podpisanej nowelizacji, łatwiej będzie wprowadzić procedury wywozu dronów z terytorium Polski do Ukrainy. Pilna konieczność ułatwienia procedury wywozu tego typu towarów wynika ze stosowania ich na szeroką skalę w działaniach obronnych Ukrainy

– podkreśla minister Waldemar Buda. 

Teraz wystarczy zgłosić do MRiT chęć wywozu sprzętu i po 30 dniach od zgłoszenia, można swobodnie przewozić drony do wszystkich odbiorców w Ukrainie, zarówno cywilnych i wojskowych. I to wielokrotnie, bez konieczności każdorazowego zgłaszania

– informuje szef MRiT.

Co się zmieniło

Osoby fizyczne jak i prawne, które mają siedzibę lub mieszkają w Polsce, będę mogły wywozić drony (kat. 9A012.a.1.) do Ukrainy na podstawie rozporządzenia, bez obowiązku uzyskania indywidualnych zezwoleń na wywóz. Nie trzeba składać wniosku o uzyskanie zezwolenia na obrót ani dołączać do wniosku wymaganych dokumentów.

Od teraz, aby otrzymać krajowe zezwolenie generalne, należy zgłosić do Ministerstwa Rozwoju i Technologii zamiar skorzystania z zezwolenia. Zgłoszenie jest bezterminowe.

Po 30 dniach od zgłoszenia, będzie można wywozić drony (kat. 9A012.a.1.) do wszystkich odbiorców (cywilnych i wojskowych) w Ukrainie i to wielokrotnie, bez konieczności każdorazowego zgłaszania.

Podmiot korzystający z krajowego zezwolenia generalnego będzie miał obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu.

Produkty podwójnego zastosowania

Są to m.in. bezzałogowe statki powietrzne i pojazdy powietrzne zwyczajowo nazywane „dronami” niezbędne Ukrainie do obrony przed rosyjską agresją.

Do tej pory wywóz dronów opisanych w kategorii 9A012.a.1. nie mógł być dokonywany na podstawie krajowego zezwolenia generalnego. Ze względu na wyjątkową sytuację i potrzebę wsparcia Ukrainy konieczne było wprowadzenie zmiany rozporządzenia tzn. objęcie nim konkretnego typu produktów podwójnego zastosowania.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

{"register":{"columns":[]}}