W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

List intencyjny o współpracy wspierającej sektor MŚP

19.09.2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii podpisało z Krajową Izbą Gospodarczą list intencyjny o współpracy wspierającej przedsiębiorców z sektora MŚP. Wiceminister Jacek Tomczak: To ważny dokument i krok, który ma na celu zacieśnienie współpracy w istotnych dla gospodarki obszarach.

Wiceminister Jacek Tomczak podczas konferencji Global Check-in

Podpisana dziś deklaracja to ważny dokument i krok, który ma na celu zacieśnienie współpracy w istotnych dla gospodarki obszarach takich jak: kształtowanie środowiska przedsiębiorczości oraz wspieranie sektora MŚP, ekspansja międzynarodowa i rozwijanie odpowiednich kompetencji w zakresie szkolnictwa zawodowego

- powiedział wiceminister Jacek Tomczak podczas konferencji Global Check-in, w trakcie której został podpisany lit intencyjny.

Promocja eksportu Polski, tworzenie przyjaznego środowiska prawnego dla prowadzenia działalności gospodarczej czy wymiana danych analitycznych to rdzeń podpisanego dokumentu.

Chcemy wykorzystać doświadczenie i wiedzę Krajowej Izby Gospodarczej w zakresie propozycji deregulacji gospodarki dotyczących sektora MŚP, a także skorzystać z doświadczeń skupionej w KIG sieci samorządu gospodarczego na rzecz wspierania i rozwoju MŚP 

- dodał wiceminister.

Małe i średnie przedsiębiorstwa odgrywają ważną rolę  we wzmacnianiu konkurencyjności polskiej gospodarki oraz jej innowacyjności. Strony listu intencyjnego zadeklarowały wspieranie podejmowanych inicjatyw w tym obszarze.

List intencyjny obejmuje współpracę w zakresie:

  • wspierania podejmowanych inicjatyw związanych z kształtowaniem środowiska przedsiębiorczości oraz wspieraniem sektora MŚP,
  • wspierania MŚP w ich działaniach zmierzających do ekspansji międzynarodowej,
  • wspierania MŚP w ich działaniach w zakresie zrównoważonego rozwoju i ESG,
  • rozwijania odpowiednich kompetencji w zakresie szkolnictwa zawodowego,
  • opracowywania przez KIG, we współpracy z przedsiębiorcami, propozycji deregulacji gospodarki dotyczących sektora MŚP;
  • wykorzystania istniejącej w kraju sieci izb gospodarczych na rzecz wspierania rozwoju MŚP.

Global Check-In 2024 – konferencja o ekspansji zagranicznej

W Warszawie odbyła się konferencja Global Check-in poświęcona ekspansji zagranicznej. Uczestniczyli w niej przedsiębiorcy z sektora MŚP, przedstawiciele administracji publicznej i biznesu oraz nauki, a także eksperci i firmy, które specjalizują się w e-commerce.

W wydarzeniu wziął udział wiceminister rozwoju i technologii Jacek Tomczak oraz wiceminister Ignacy Niemczycki.

Podczas otwarcia konferencji wiceszef MRiT Jacek Tomczak podkreślił, że jeszcze kilka lat temu powiedzielibyśmy, że polska i światowa sprzedaż jest u progu handlu internetowego.

Dzisiaj zdecydowanie możemy mówić, że już jesteśmy w środku rewolucji e-commerce. Bez wątpienia nastąpiła rewolucja w handlu. Transformacja cyfrowa stała się nie tylko możliwością i szansą, ale wręcz koniecznością dla polskich przedsiębiorstw, którzy chcą być konkurencyjnymi i innowacyjnymi. Konieczne jest podejmowanie działań, które przygotują ich do wykorzystania potencjału Internetu i kanałów cyfrowych w ekspansji zagranicznej

- mówił wiceminister Tomczak.

Wiceminister Tomczak zaznaczył, że wspólnym celem rządu i samorządu gospodarczego jest m.in. zwiększenia potencjału rozwojowego oraz wolumenu eksportu przedsiębiorstw, zwiększenie liczby przedsiębiorstw prowadzących działalność eksportową i poprawa warunków sprzyjających ekspansji przedsiębiorstw na rynkach międzynarodowych. Umożliwi to rządowy portal trade.gov.pl, który będzie rozwijany o nowe narzędzia edukacyjno-informacyjne dla przedsiębiorców w obszarze cyfrowego eksportu.

Konferencja Global Check-in była także okazją do dyskusji na temat raportu „Jednolity rynek – sposób na wzrost gospodarczy”.

60 procent barier na jednolitym rynku usług to te same bariery co 20 lat temu i w tej materii mamy bardzo dużo do zrobienia

- podkreślił wiceminister Ignacy Niemczycki.

Wiceminister Niemczycki podkreślił, że rynek wewnętrzny stanowi o bezpieczeństwie europejskiej gospodarki. Jeżeli chcemy być bezpieczni, to musi on dobrze funkcjonować.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}