Marek Niedużak wiceministrem w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii
21.10.2020
19 października 2020 r. premier Mateusz Morawiecki powołał Marka Niedużaka na stanowisko Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. Wiceminister odebrał dziś powołanie z rąk wicepremiera Jarosława Gowina.
Urodzony 4 maja 1981 r. w Opolu.
Doktor nauk prawnych i adwokat specjalizujący się w prawie cywilnym i gospodarczym, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Cambridge.
19 października 2020 r. powołany na wiceministra rozwoju, pracy i technologii. W resorcie odpowiada za obszar regulacji i legislacji.
Wcześniej – od grudnia 2019 r. – wiceminister rozwoju. Nadzorował w szczególności prace legislacyjne nad ustawą dotyczącą tzw. Małego ZUS-u, a także koordynował prace nad - związanymi z pandemią COVID-19 - ustawami określanymi mianem tzw. pierwszej i czwartej odsłony rządowej tarczy antykryzysowej.
W poprzedniej kadencji – od lutego 2019 r. – wiceminister przedsiębiorczości i technologii. Odpowiadał m.in. za prace nad uchwalonymi w VIII kadencji Sejmu: ustawą dot. przeciwdziałania zatorom płatniczym; nowelizacją KSH, wprowadzającą nowy typ spółki prawa handlowego – Prostą spółkę akcyjną; Pakietem Przyjazne Prawo i nowym Prawem zamówień publicznych.
Od 2016 r. – zastępca dyrektora Departamentu Prawnego Ministerstwa Rozwoju, następnie, od 2017 r. dyrektor Departamentu Oceny Ryzyka Regulacyjnego Ministerstwa Rozwoju, a od 2018 r. dyrektor Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Przygotował m.in. tzw. Pakiet MŚP.
Maturę zrobił w Downside School w Wielkiej Brytanii. W 2006 r. ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Doktoryzował się na tej samej uczelni (2013 r.). W 2012 r. uzyskał tytuł magistra praw (LL.M.) na Uniwersytecie Cambridge. Odbył aplikację adwokacką przy Izbie Warszawskiej.
Ma wieloletnie doświadczenie w pracy z wiodącymi kancelariami prawnymi, m.in. Salans (obecnie Dentons) oraz Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. Prowadząc indywidualną praktykę adwokacką, współpracował m.in. z Biurem Analiz Sejmowych czy Polityką Insight. Wykładał w Kolegium Prawa Akademii Leona Koźmińskiego i prowadził zajęcia z prawa gospodarczego w ramach aplikacji adwokackiej przy Izbie Warszawskiej.
Wchodzi w skład rady nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Ekonomicznej Analizy Prawa oraz Oxford and Cambridge Society of Poland. Zasiada w radzie Fundacji im. Abrahama Jakuba Sterna. Działał w zarządzie Fundacji Adwokatury Polskiej. Jest fellow’em Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Biegle posługuje się językiem angielskim.
Żonaty. Ma córkę i syna.