W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Miasto dla ludzi

21.07.2023

Miasto dla ludzi. Zrównoważona mobilność w planowaniu przestrzennym – kompleksowe omówienie wyzwań z pogranicza polityki przestrzennej i transportowej. Publikacja została opracowana w ramach projektu "Zainspiruj naszą przestrzeń – programy szkoleniowe i publikacje dla planistów – etap I", współfinansowanego ze środków PO WER.

po lewej stronie ulica z jadącymi samochodami, po prawej na zielonym tle napis: Miasto dla ludzi, zrównoważona mobilność w planowaniu przestrzennym

Planowanie przestrzenne jest bezpośrednio powiązane z zachowaniami komunikacyjnymi ludzi. Rozwiązywanie problemów transportowych stoi u podstaw właściwie wszystkich stosowanych obecnie koncepcji urbanistycznych. W Polsce zbyt często te dwie dziedziny traktowane są osobno.


Zrównoważony rozwój miast i regionów może mieć miejsce jedynie wtedy, gdy stworzone zostaną warunki do efektywnego i niskoemisyjnego przemieszczania się po danym obszarze. Takie podejście wymaga jednak często bardzo szerokiej współpracy na różnych szczeblach władzy i pomiędzy jednostkami o różnych kompetencjach. Właściwie zaprojektowany obszar, dzięki dostępności szkół, sklepów czy instytucji publicznych, nie wymusza na swoich mieszkańcach niepotrzebnych podróży. Dzięki wnikliwemu planowaniu można skutecznie ograniczać powstawanie korków i tłok w pojazdach komunikacji miejskiej. Mieszańcy zyskują możliwości korzystania z wielu alternatywnych środków transportu w zależności od swoich potrzeb i możliwości.


Miasto dla ludzi. Zrównoważona mobilność w planowaniu przestrzennym to szerokie omówienie zależności pomiędzy polityką przestrzenną i transportową. 


W publikacji omówiono kluczowe pojęcia związane ze zrównoważoną mobilnością wraz z wyjaśnieniem ich pochodzenia. Umiejscowiono je w krajowym i europejskim prawodawstwie wraz ze wskazaniem podmiotów odpowiedzialnych za realizację poszczególnych działań. Omówiono też najważniejsze koncepcje urbanistyczne sprzyjające zrównoważonej mobilności wraz z szeroką analizą studiów przypadku z Polski, Europy i świata. Osobny rozdział poświęcono analizie ludzkich zachowań i czynników, które skłaniają osoby do wyboru środka transportu. Dokładnie przeanalizowano także możliwości, charakterystyki i ograniczenia poszczególnych sposobów przemieszczania się: od najdroższych i najbardziej spektakularnych kolei podziemnych i naziemnych, poprzez tramwaje, autobusy, ruch rowerowy aż po ruch pieszy. W publikacji można przeczytać także o najciekawszych sposobach promowania zrównoważonej mobilności.


Miasta, wsie, dzielnice czy osiedla mają swoją dynamikę i nigdy nie stanowią kompletnych, zamkniętych projektów, dlatego w publikacji dużą uwagę poświęcono zdolności do adaptacji do nowych wymagań i trendów współczesnego świata. 


Autorzy publikacji pokazują, że kompleksowe podejście do kwestii mobilności prowadzi do tworzenia przestrzeni, które odnoszą sukces w sferze ekonomicznej, pozwalają na zaspokajanie potrzeb społecznych mieszkańców i które rozwijają się z poszanowaniem wymagań ochrony środowiska.


Miasto dla ludzi. Zrównoważona mobilność w planowaniu przestrzennym ma być źródłem inspiracji dla profesjonalistów, polityków, działaczy społecznych czy szerokiego grona mieszkańców. 
 

Materiały

Miasto dla ludzi - zrównoważona mobilność w planowaniu przestrzennym
Miasto​_dla​_ludzi​_-​_zrównoważona​_mobilność​_w​_planowaniu​_przestrzennym.pdf 23.64MB
{"register":{"columns":[]}}