W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Anna Kornecka: Stawiamy na współpracę z samorządami

21.05.2021

21 maja 2021 r. w Lęborku podpisana została umowa dotycząca przekazania nieruchomości z Krajowego Zasobu Nieruchomości do Lęborskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego w formie aportu. Spółka planuje na wskazanej nieruchomości budowę 40 lokali mieszkaniowych.

Wiceminister Anna Kornecka na uroczystości podpisania umowy z KZN w Lęborku.

W wydarzeniu udział wzięli: wiceminister rozwoju pracy i technologii Anna Kornecka, poseł Magdalena Sroka, prezes KZS Bartłomiej Druziński, Burmistrz Lęborka Witold Namyślak i prezes TBS Krzysztof Filip.

Po raz pierwszy od wprowadzenia nowych regulacji dotyczących programów mieszkaniowych, Krajowy Zasób Nieruchomości przystępuje do istniejącego TBS-u.  Planujemy dalej rozszerzać segment budownictwa społecznego. Chcemy stworzyć bazę mieszkań o umiarkowanym czynszu, na które będzie stać mieszkańców  – powiedziała  wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.

W 2020 roku KZN podjął współpracę z gminami z całej Polski dotyczących budowy mieszkań. Z województwa pomorskiego porozumienia podpisały następujące gminy: Tczew, Lębork, Malbork, Pelplin, Suchy Dąb, Miłoradz, Stary Dzierzgoń oraz Kolbudy. Porozumienia mają za cel przyszłą budowę mieszkań budowanych przez powołane wspólnie przez KZN i gminę spółki celowe lub SIM, a także przez istniejące już TBS-y.

Grono społecznych inicjatyw mieszkaniowych powiększa się. KZN powołał już razem z gminami: SIM Stalowa Wola, SIM KZN Zachodni, SIM Południe, SIM SMS, SIM Śląsk oraz SIM Północ, do których KZN wniósł nieruchomości. W najbliższym czasie planowane jest także założenie dwóch nowych spółek SIM: SIM „KZN-Zachodniopomorskie” z siedzibą w Koszalinie, oraz SIM Łódzkie sp. z o.o. z siedzibą w Radomsku.

Potrzebujemy mieszkań dostępnych dla rodzin o średnich dochodach - również w mniejszych miastach. Model SIM to proste, przejrzyste zasady finansowania i ułatwienia inwestycyjne związane z dostępnością gruntów. Zachęcamy samorządy do korzystania z przygotowanych przez MRPiT rozwiązań - dodała minister Anna Kornecka.

Społeczna inicjatywa mieszkaniowa – na czym polega?

Społeczna inicjatywa mieszkaniowa, czyli SIM, to spółka realizująca budownictwo społeczne. Jej zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. Mieszkania w SIM będą mogły wynajmować osoby spełniające kryteria dochodowe określone ustawowo (limity są różne dla poszczególnych województw), nieposiadające tytułu prawnego do innego lokalu w tej samej miejscowości. Od przyszłego najemcy może być również wymagana wpłata kwoty partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego.

MRPiT w 2021 r. wprowadził wiele rozwiązań zachęcających gminy do przystępowania do SIM. Podniesiono wysokość grantu z Funduszu Dopłat dla gminy na partycypację w budowie mieszkań, m.in. przez SIM. Umożliwiliśmy uzyskanie przez samorządy bezzwrotnego wsparcia z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa w wysokości do 3 mln złotych na tworzenie nowej spółki SIM lub do 10% wartości inwestycji mieszkaniowej prowadzonej przez SIM już istniejący. Montaż finansowy inwestycji SIM uzupełnia preferencyjny kredyt dostępny dla spółki w Banku Gospodarstwa Krajowego.