W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Jadwiga Emilewicz w Małopolsce o czystym powietrzu, wsparciu mniejszych miast i rozwoju ośrodków akademickich

01.04.2019

Czyste powietrze oraz wsparcie rozwoju mniejszych miast, w tym ich ośrodków akademickich – to główne tematy poniedziałkowej wizyty szefowej MPiT Jadwigi Emilewicz w Małopolsce.

Minister Emilewicz na przemawia na konferencji w Suchej Beskidzkiej

Minister przedsiębiorczości i technologii odwiedziła m.in. Suchą Beskidzką czyli, według WHO, jedno z miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w Europie. To jedna z gmin kwalifikujących się do objęcia programem Stop Smog, który zakłada, że termomodernizacja domów i wysokoemisyjnych pieców finansowana jest w 70% ze środków rządowych, a w 30% z gminnych.

Problemu smogu nie da się rozwiązać odgórnie, konieczna jest w tej kwestii współpraca między rządem i samorządem. A także zaangażowanie nauki i technologii, spójność z polityką regionu i środkami unijnymi oraz kontakt z mieszkańcami, żeby pomagać potrzebującym – powiedziała minister Jadwiga Emilewicz w Suchej Beskidzkiej. Jak zaznaczyła: - Warto pamiętać, że smog nie jest tylko problemem wielkich miast. Walka ze smogiem jest tak naprawdę walką o zdrowie naszych dzieci i naszych najbliższych. Przez smog w Polsce przedwcześnie umiera 40-46 tysięcy osób rocznie. 
Obok ogromnych kosztów zdrowotnych spowodowanych przez smog mamy także straty finansowe. Rocznie woj. małopolskie traci 3 mld. Program Czyste Powietrze jest odpowiedzią na problemy polskich rodzin - powiedział wicepremier Jarosław Gowin.


Minister Emilewicz odwiedziła też rodzinę Państwa Dutkiewiczów w Śleszowicach. Dzięki termomodernizacji koszty ogrzewania ich domu zmniejszyły się o 1/3.

Działania MPiT w walce o czyste powietrze

Za złą jakość powietrza w naszym kraju, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, odpowiada przede wszystkim ogrzewanie domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem  (m.in. węgiel niskiej jakości, drewno) w przestarzałych domowych instalacjach. Ten problem jest o tyle złożony, że pomimo podobieństw, sytuacja w różnych miejscach jest odmienna.

Istotnym elementem walki o czyste powietrze jest zlokalizowanie tych budynków, gdzie tego typu przestarzałe, wysokoemisyjne instalacje ciągle działają a które powinny z tego powodu zostać wymienione. Projekt pn. „Zintegrowany system wsparcia polityk i programów Ograniczenia Niskiej Emisji (ZONE)” wychodzi im naprzeciw. Głównym jego założeniem jest opracowanie założeń i prototypu systemu umożlwiającego docelowo m.in.  inwentaryzację źródeł ogrzewania w budynkach mieszkalnych i stworzenie w ten sposób bazy danych urządzeń grzewczych. Dzięki temu możliwe będzie planowanie działań administracji publicznej wszystkich szczebli związanych z likwidacją źródeł emisji zanieczyszczeń . Obecnie trwa pilotaż systemu w 9 gminach, który w dalszej perspektywie pozwoli na wypracowanie docelowych rozwiązań o późniejsze wdrożenie w skali całego kraju.

Aby kompleksowo działać na rzecz czystego powietrza, potrzebna jest zarówno wymiana wysokoemisyjnych urządzeń grzewczych, jak również poprawa efektywności energetycznej budynków mieszkalnych poprzez ich termomodernizację. W lutym 2019 roku weszły w życie przepisy, która pozwalają uruchomić program finansowania termomodernizacji budynków jednorodzinnych wraz z wymianą tzw. kopciuchów lub ich likwidacją na rzecz podłączenia do sieci ciepłowniczej lub gazowej w budynkach jednorodzinnych zamieszkanych przez osoby ubogie energetycznie. Program ten zakłada połączenie środków budżetu państwa (do 70%) oraz środków zapewnianych przez samorząd gminy (do 30%) w celu realizacji przez gminie inwestycji w ww. zakresie na rzecz rodzin, które samodzielnie nie byłyby w stanie sfinansować tego typu modernizacji.

Krajowe Forum Miejskie

Szefowa MPiT wzięła też udział w Krajowym Forum Miejskim w Krakowie. W programie forum znalazły zagadnienia związane z politykami miejskimi w kontekście Agendy 2030. Z punktu widzenia Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii ważne są zagadnienia dotyczące rozwoju mniejszych miast przez lokowanie w nich Centrów Usług Biznesowych, delokalizacja części urzędów centralnych, jak również kwestie związane z walką o czyste powietrze i energetyka prosumencka.

 Miasta są kluczem do pełnej realizacji celów zrównoważonego rozwoju Agenda 2030. W nich jak w soczewce skupiają się kwestie podejmowane przez Agendę. Pamiętajmy, że w miastach wypracowujemy 80% globalnego PKB – powiedziała minister Jadwiga Emilewicz. Jak wskazała: - Przy realizacji celów Agendy 2030 dotyczącej polityki miejskiej ważna jest zarówno delokalizacja części urzędów czy powstawania Centrów Usług Biznesowych dla powstrzymania wyludniania się średnich miast, jak również energetyka prosumencka. 


W Polsce rośnie liczba prosumentów, czyli odbiorców, którzy instalują własne źródła prądu, z myślą o sprzedaży części energii. To tworzy możliwość powstawania rozproszonych węzłów energetycznych, opartych o aktywnych konsumentów. 


Rozwój ośrodka akademickiego w Oświęcimiu 


Szefowa MPiT, wspólnie z wicepremierem, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławem Gowinem odwiedziła również Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu. Okazją do wizyty stało się przyznanie dotacji na planowany przez uczelnię remont, wpisanego do rejestru zabytków, dawnego Monopolu Tytoniowego. Budynek po rewitalizacji pomieści m.in. centra kształcenia inżynieryjnego, medycznego, pracownie i laboratoria.
Jest to największa inwestycja w dziejach historii uczelni, a także jedna z największych w Małopolsce Zachodniej. Dzięki nowej inwestycji Szkoła będzie mogła kształcić na nowych kierunkach studiów: zaawansowana Mechatronika, czy Ratownictwo Medyczne. 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
03.04.2019 08:44 Monika Waćkowska-Kabaczyńska
Pierwsza publikacja:
03.04.2019 08:44 Monika Waćkowska-Kabaczyńska
{"register":{"columns":[]}}