Minister Krzysztof Paszyk na konferencji BGK dla samorządów
25.06.2024
Korzyści ze wsparcia i wykorzystania środków z programu KPO, nowy system finansowania samorządów oraz rola e-Płatności w rozliczaniu – to główne tematy ogólnopolskiej konferencji BGK dla jednostek samorządu terytorialnego zorganizowanej we współpracy z MRiT.
Samorządy mierzą się z wieloma wyzwaniami związanymi z demografią, klimatem czy transformacją cyfrową. W obliczu tych zmian potrzebna jest poprawa zdolności inwestycyjnych, co pozwoli na dalszy rozwój lokalnych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej
- powiedział minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk w wystąpieniu otwierającym spotkanie.
Minister Paszyk wspomniał też o najważniejszych projektach MRiT skierowanych do JST.
Wyzwaniem, z którym będziemy się mierzyć w nadchodzącym czasie jest oczekiwana od niemal 20 lat reforma systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego. Zmiany mają na celu zapewnienie zrównoważonego rozwoju kraju przy zachowaniu ładu przestrzennego i uwzględnieniu interesu publicznego. Z kolei w zakresie polityki mieszkaniowej rząd blisko współpracuje z JST wspomagając je w finansowaniu komunalnych inwestycji mieszkaniowych
– stwierdził.
Finansowanie JST ze środków UE
Konferencja BGK dla Jednostek Samorządu Terytorialnego to wydarzenie cykliczne, organizowane od 2005 r. Tematem przewodnim tegorocznej edycji było dwudziestoletnie doświadczenie związane z wykorzystaniem środków z Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem przyszłości finansowania jednostek samorządowych.
Partnerem dwudniowego spotkania było Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W kuluarach forum eksperci MRiT odpowiadali na pytania uczestników oraz promowali nabory i konkursy takie jak konkurs „Ekspert zamówień publicznych”, organizowany wspólnie z Urzędem Zamówień Publicznych.
O konkursie „Ekspert zamówień publicznych”
Konkurs ten skierowany jest do zamawiających z sektora administracji rządowej i samorządowej, a także zamawiających sektorowych. Jego celem jest promocja korzyści, jakie w praktyce przynosi realizacja rekomendacji wskazanych w Polityce zakupowej państwa, a także wynikającego z niej nowego podejścia do udzielania zamówień publicznych. Konkurs stanowi też okazję do nagrodzenia praktyków, których działania stanowią modelowe przykłady realizacji priorytetów wskazanych w Polityce zakupowej państwa.
Więcej informacji o konkursie znajdziesz na naszej stronie internetowej.