Minister Nowak: polska gospodarka gotowa na przyjęcie kolejnych amerykańskich inwestycji
09.03.2022
Przyciąganie inwestycji to priorytet polskiej gospodarki. Liczymy na dalszy napływ inwestycji amerykańskich do Polski, w szczególności do branż innowacyjnych oraz na rozwijanie współpracy w dziedzinie energetyki, technologii niskoemisyjnej, informacyjnej, kosmicznej i cyberbezpieczeństwa – powiedział minister rozwoju i technologii Piotr Nowak podczas spotkania z przedstawicielami Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce.
Amerykańska Izba Handlowa w Polsce (ang. American Chamber of Commerce in Poland – AmCham) działa na rzecz rozwoju polsko-amerykańskich stosunków gospodarczych, promowania inwestycji w Polsce oraz poprawy klimatu inwestycyjnego. Środowe spotkanie było idealną okazją do rozmowy o umacnianiu relacji gospodarczych Polski z USA w kontekście wizyty ministra Piotra Nowaka w Stanach Zjednoczonych, która rozpocznie się 14 marca br.
Polska gospodarka ma stabilne fundamenty i pomimo kryzysu na wschodzie jest bezpiecznym miejscem do inwestowania i otwierania działalności biznesowej
– mówił minister rozwoju i technologii Piotr Nowak podczas spotkania z Amerykańską Izbą Handlową.
Polska bezpieczną przystanią dla firm przenoszących się z Ukrainy
Minister podkreślił, że nasz kraj może stać się bezpieczną alternatywą dla firm, które w związku wojną w Ukrainie rozważają przeniesienie siedziby z Europy Wschodniej do Polski. W tym zakresie jesteśmy również otwarci na szeroko pojętą współpracę z firmami amerykańskimi.
Minister Nowak poinformował, że rząd przygotował specustawę, która umożliwi obywatelom Ukrainy założenie działalności gospodarczej w Polsce. Projekt przepisów jest obecnie procedowany w Sejmie.
Szef MRiT wspomniał także, że we wsparcie ukrainskich firm zaangaażowała się Polska Agencja Inwestycji i Handlu, która oferuje darmową przestrzeń biurową w Warszawie oraz służy pomocą firmom, które ze względu na trudną sytuację na wschodzie planują relokację swoich zasobów do Polski.
Kondycja polskiego przemysłu
Mimo napięć i zaburzeń w globalnych łańcuchach wartości polski przemysł okazuje się na odporny i pozostaje silnikiem polskiej gospodarki.
W 2021 r. produkcja przemysłu wzrosła o 15 proc. r/r. MRiT przygotuje instrumenty wsparcia tej gałęzi gospodarki w ramach nowej strategii dla przemysłu. Jednym z instrumentów rozwoju ma być kontrakt branżowy, który zakłada bliską współpracę sektora prywatnego i publicznego. Pozwoli to osiągnąć dodatkowe korzyści, szczególnie w obszarze cyfryzacji, poprawy produktywności, B+R, transferu wiedzy, zielonej transformacji czy kształcenia dualnego.
W tym kontekście minister Nowak wspomniał o potrzebie pobudzaniu przemysłu zbrojeniowego.
Jest to przemysł, który daje polskiej gospodarce innowacje, a dodatkowym plusem jest to, że wydatki zbrojeniowe nie napędzają inflacji
– podkreślił minister rozwoju i technologii.
Rekordowy rok inwestycji zagranicznych
Minister Nowak zaznaczył, że 2021 r. był rekordowy dla wyników Polskiej Strefy Inwestycji – wydano 713 decyzji o wsparciu, o wartości inwestycji przekraczającej 37,1 mld zł oraz z 16 831 deklarowanymi nowymi miejscami pracy. Zagraniczne firmy zainwestowały 3,5 mld euro.
Nasz kraj stale działa na rzecz poprawy warunków inwestowania w Polsce. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom inwestorów i dostosowując się do aktualnej sytuacji gospodarczej, dokonaliśmy zmian kluczowych regulacji prawnych, w tym w odniesieniu do Polskiej Strefy Inwestycji. Zakres zmian obejmuje m.in. ułatwienia w dostępie przedsiębiorców do regionalnej pomocy publicznej, redukcję wymaganych minimalnych kosztów kwalifikowanych do 90 proc. dla średnich przedsiębiorców czy redukcję wymaganych od inwestorów minimalnych kosztów kwalifikowanych o 50 proc. w przypadku dokonania reinwestycji przez dużego lub średniego przedsiębiorcę w celu pobudzenia inwestycji prywatnych.
Polsko-amerykańska współpraca gospodarcza
Biorąc pod uwagę wyłącznie kraje spoza Unii Europejskiej, USA znajdują się w ścisłej czołówce partnerów handlowych Polski – jako drugi rynek eksportowy i trzeci importowy. Pomimo pandemii w 2021 r. wymiana handlowa wzrosła w dwucyfrowym tempie – eksport wzrósł o 18,8 proc., zaś import o 28,7 proc. Ze wstępnych danych GUS w 2021 r. wynika, że wartość eksportu z Polski do USA wyniosła nieco ponad 9 mld USD, a importu ok. 10,4 mld USD.
Do Polski trafia 40 proc. całkowitego kapitału zainwestowanego przez firmy amerykańskie w tym regionie Europy. Zgodnie z danymi AmCham, USA są drugim najważniejszym źródłem kapitału inwestycyjnego na polskim rynku. Odpowiadają za 11 proc. wartości wszystkich zagranicznych inwestycji bezpośrednich w naszym kraju.
Według najnowszych danych NBP wartość amerykańskiego kapitału zainwestowanego w Polsce na koniec 2020 r. wyniosła 4,2 mld USD, a polskich inwestycji bezpośrednich w USA – 442 mln USD (wzrost o 83 mln USD).
W Polsce działa 835 firm z kapitałem amerykańskim (dane na koniec 2019 r.), głównie w sektorach ICT, kosmetycznym, farmaceutycznym, chemicznym i elektronicznym. Zatrudniają one ok. 267 tys. pracowników.
Wśród największych inwestycji ogłoszonych w latach 2020 – 2021 znajdują się transakcje:
- Microsoft – data center;
- Frito Lay (grupa PepsiCo) – budowa zakładu przekąsek kukurydzianych koło Środy Śląskiej;
- Corning w Mszczonowie – 85 mln EUR;
- centrum badawczo–rozwojowe Intel w Gdańsku o wartości 74 mln EUR;
- Google - rozwiązania chmurowe.
Ostatnie dni przyniosły kolejną rekordową transakcję firmy amerykańskiej na polskim rynku biurowym. Google ogłosił 7 marca br., że zakupi za blisko 2,7 miliarda złotych dwa budynki z kompleksu biurowego The Warszawa HUB w Warszawie. Będzie się w nich mieścić centrum rozwoju technologii chmurowych Google w Europie. To największy projekt firmy w Polsce.