W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Piotr Nowak spotkał się z ambasadorem Japonii Akio Miyajimą

09.02.2022

Tematem rozmów ministra rozwoju i technologii z ambasadorem Akio Miyajimą były polsko-japońskie projekty inwestycyjne w obszarze zaawansowanych technologii oraz udział Polski w Wystawie Światowej EXPO w Osace w 2025 r.

Minister Piotr Nowak spotkał się z ambasadorem Japonii Akio Miyajima. Na zdjęciu widać ministra Piotra Nowaka podczas spotkania.

Współpraca handlowa i inwestycyjna z Japonią

Według danych Narodowego Banku Polskiego Japonia była w 2020 roku trzecim największym pozaeuropejskim inwestorem w Polsce.  Japońskie inwestycje koncentrują się głównie w branżach: motoryzacyjnej, elektromaszynowej, farmaceutycznej, BPO/SSC i spożywczej. Najwięksi japońscy inwestorzy w Polsce to m.in. Toyota, Bridgestone, Takeda, Fujitsu, Hitachi Data System, Mabuchi, Asahi.

W Polsce działa ponad 300 japońskich firm, które utworzyły do tej pory ok. 40 tys. miejsc pracy. Lokalizacje zakładów produkcyjnych skupiają się w specjalnych strefach ekonomicznych, zwłaszcza województw dolnośląskiego i śląskiego. Część inwestycji japońskich w Polsce dokonywana jest za pośrednictwem filii firm japońskich w krajach Europy Zachodniej, co powoduje, że w statystykach odnotowywane są one jako inwestycje z krajów europejskich.

W ostatnich latach odnotowaliśmy dynamiczny wzrost polsko-japońskich obrotów handlowych. Wstępne dane za 11 miesięcy 2021 r. pokazują wzrost wzajemnych obrotów o 13% (w tym polskiego eksportu o 20% do 795,17 mln USD, a importu o 12% do 4,93 mld USD). W polskim eksporcie ponad połowę stanowią wyroby przemysłu elektromaszynowego.  Kolejne miejsca zajęły wyroby przemysłu chemicznego i artykuły rolno-spożywcze. Również import z Japonii jest zdominowany przez wyroby przemysłu elektromaszynowego, które w 2020 r. stanowiły 57% łącznego przywozu z Japonii o wartości  2,7 mld USD. Na pozostałą część przywozu z rynku japońskiego składają się głównie wyroby przemysłu chemicznego i produkty klasyfikowane jako różne.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}