W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Rozwoju i Technologii zmienia przepisy na korzyść przedsiębiorców

18.12.2024

Dzisiaj rząd zajmował się projektem o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Na wniosek Ministerstwa Rozwoju i Technologii usunięto skrajnie niekorzystne i krytykowane przez przedsiębiorców zapisy dotyczące obligatoryjnego zatrudniania cudzoziemców na umowy o pracę. Z tego projektu znikają także poszerzone kompetencje kontrolne Państwowej Inspekcji Pracy oraz Straży Granicznej wobec przedsiębiorców, którzy zatrudniają cudzoziemców w Polsce – poinformował minister Krzysztof Paszyk podczas konferencji prasowej.

Cztery osoby stoją, przed nimi kilkanaście mikrofonów

W Polsce, w ubiegłym roku, ponad 125 tys. przedsiębiorców (nie licząc rolników) zatrudniało ok. 1 miliona obcokrajowców. Największe zapotrzebowanie na zatrudnianie cudzoziemców występuje w rolnictwie, budownictwie, branży TSL (transport – spedycja – logistyka) oraz przetwórstwie przemysłowym.

Dzisiaj wiele dziedzin polskiej gospodarki takich jak budownictwo, rolnictwo, hotelarstwo czy przemysł jest uzależnionych od możliwości i dostępu do pracowników sezonowych pochodzących z różnych stron świata

– podkreślił szef #MRiT.

Nie dla niekorzystnych przepisów

MRiT od początku prac nad ustawą zwracało uwagę, że projekt zawiera rozwiązania skrajnie niekorzystne dla polskich przedsiębiorców. Zastrzeżenia sygnalizowali także sami przedsiębiorcy, podkreślając, że projektowane przepisy mogą negatywnie wpłynąć na prowadzenie działalności gospodarczej w wielu sektorach gospodarki, ograniczając możliwości ich funkcjonowania.

Zastrzeżenia budziły przede wszystkim zapisy dotyczące:

  • Wprowadzenia zasady, że zezwolenia na pracę na rzecz polskiego podmiotu powierzającego pracę cudzoziemcowi mogą być wydawane tylko w razie zatrudnienia cudzoziemca na podstawie stosunku pracy.
  • Rozszerzenia katalogu wyłączeń, które umożliwiają organom kontrolnym przeprowadzenie kontroli w przedsiębiorstwie, bez konieczności informowania o takim zamiarze.
  • Bezzwrotnej opłaty za złożenie wniosku, nawet w przypadku, gdy przedsiębiorca nie będąc winny, otrzyma odmowę wydania zezwolenia na pracę lub odmowę dokonania wpisu oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi do ewidencji.
  • Określenia górnej granicy kwoty kary grzywny, która może być nałożona za naruszenie przepisów ustawy.

Wszystkie zmiany zaproponowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii zostały uzgodnione z przedstawicielami odpowiednich służb, tak by uwzględniały potencjalne zagrożenia oraz bezpieczeństwo państwa.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}