W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Rozwoju, Pracy i Technologii przyjął zmiany usprawniające procedury przeprowadzania postępowań kwalifikacyjnych dla kandydatów na rzeczoznawców majątkowych w sytuacjach kryzysowych

12.03.2021

Zdjęcie przedstawiające wejście do budynku ministerstwa. Na wejściem powiewające biało-czerwone flagi. Na elewacji godło i tabliczka z nazwą ministerstwa.

W dniu 11 marca 2021 roku w Dzienniku Ustaw opublikowane zostały zmiany dwóch rozporządzeń: rozporządzenia w sprawie nadawania uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości oraz rozporządzenia w sprawie opłaty za postępowanie kwalifikacyjne oraz wysokości wynagrodzenia członków Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej.

Cel nowelizacji

Nowelizacje mają na celu przede wszystkim zminimalizowanie wpływu pandemii COVID-19 na procedury dotyczące organizowania i przeprowadzania postepowań kwalifikacyjnych dla osób ubiegających się o nadanie uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości. W nowelizacjach wprowadziliśmy rozwiązania, które usprawnią przeprowadzanie egzaminów w sytuacjach kryzysowych, takich jak np. panująca w kraju pandemia koronawirusa, przy jednoczesnym należytym zabezpieczeniu ochrony zdrowia.

Co obejmują zmiany?

Rozwiązania koncentrują się głównie wokół kwestii proceduralnych związanych z organizowaniem i przeprowadzaniem egzaminów dla kandydatów na rzeczoznawców majątkowych, uelastyczniają procedury, co wychodzi naprzeciw potrzebom osóbzainteresowanym uzyskaniem uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości. Chodzi o zminimalizowanie zagrożenia zdrowotnego tych osób oraz wzmocnienie poczucia ich bezpieczeństwa.

W sytuacjach szczególnych (stan epidemii, przypadki losowe) możliwe będzie sprawniejsze odwołanie albo zmiana terminów postępowań. Minister będzie powiadamiał o tych decyzjach w komunikacie zamieszczonym w Dzienniku Urzędowym. Skrótową informację zamieścimy również na stronie internetowej ministerstwa. Zaproponowane rozwiązania ułatwią kandydatom na rzeczoznawców majątkowych uzyskanie informacji o odwołaniu albo zmianie terminu przeprowadzenia egzaminów.

Usprawniliśmy także procedurę zwrotów wniesionych przez kandydatów na rzeczoznawców majątkowych opłat w przypadku odwołania postępowania kwalifikacyjnego przez ministra właściwego. W takich sytuacjach opłaty będą zwracane z urzędu. Brak konieczności podejmowania jakichkolwiek działań ze strony kandydatów na rzeczoznawców majątkowych pozwoli więc na przyspieszenie zwrotów wniesionych opłat. Wciąż jednak kandydat będzie mógł wnioskować o zaliczenie wniesionej opłaty na poczet innego terminu egzaminu.

Przepisy uzupełniliśmy również o normę prawną umożliwiającą kandydatowi na rzeczoznawcę majątkowego wycofanie wniosku o nadania uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości albo wniosku o ponowne przystąpienie do egzaminu na każdym etapie postępowania kwalifikacyjnego.

Ponadto usystematyzowaliśmy procedury potwierdzania odbycia praktyk zawodowych przez kandydatów na rzeczoznawców majątkowych oraz składania wniosków o nadanie uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości, co powinno ułatwić ich stosowanie w praktyce.

Termin

Nowe przepisy wchodzą w życie w dniu 15 marca 2021 roku. 
 

{"register":{"columns":[]}}