W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ministrowie i eksperci z MRPiT na Kongresie 590

06.05.2021

Wiceminister Anna Kornecka uczestniczyła w dwóch panelach dotyczących polskiej polityki energetycznej, a wiceminister Robert Tomanek rozmawiał o możliwości współpracy polskiej nauki z biznesem. Ideą Kongresu 590 jest uwolnienie potencjału polskiej gospodarki oraz promocja polskich produktów i usług.

Logo Kongresu 590 z kodem kreskowym, po prawej zdjęcie przedstawiające osobę analizującą wykresy makroekonomiczne

Polski przemysł potrzebuje energii – taniej, czystej i bezpiecznie dostępnej. Problem cen energii, a także emisyjności poszczególnych faz produkcji staje się warunkiem naszej konkurencyjności na rynkach międzynarodowych.  Mając to na względzie, musimy uruchomić system wsparcia przynoszący korzyści naszemu przemysłowi z transformacji energetycznej

– mówiła wiceminister Kornecka podczas debaty "Morska energetyka wiatrowa – jak zbudować łańcuch wartości dla polskiego przemysłu".

I dodała:

Obecnie najtańsza jest energia produkowana w elektrowniach wiatrowych. Czyste powietrze, gospodarka niskoemisyjna, rozwój OZE, energetyka rozproszona, energooszczędność to są wyznaczniki postępu transformacji energetycznej i w tym kierunku powinniśmy zmierzać. Mamy już wiele polskich firm, które funkcjonują w sektorze lądowej energetyki wiatrowej. Udział krajowych dostawców i poddostawców w cyklu życia instalacji wynosi ok. 40%. Staramy się rozwijać ten rynek.

Kontynuacją tematu był udział wiceminister Korneckiej w drugim panelu "Polski miks energetyczny i polityka energetyczna Polski".  

Robimy dwie rzeczy jednocześnie, z jednej strony przechodzimy z węgla na gaz. Poza tym inwestujemy w OZE. Warto spojrzeć na to z perspektywy całego systemu.  Gaz pomoże w transformacji energetycznej. Europa jest różna, trudno porównać Polskę do Hiszpanii i jej warunkach do wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych. Życząc dobrze OZE, musimy znaleźć sposób na bilansowanie systemu elektroenergetycznego. W ciągu najbliższych 10 lat zapotrzebowanie na gaz w Polsce wzrośnie o 50 procent. Gaz pozwoli na bezpieczną transformację energetyczną

 powiedziała wiceminister Kornecka. 

Prelegentem Kongresu 590 był także wiceminister Robert Tomanek. Podczas dyskusji "Organizacyjna synergia nauki i biznesu" stwierdził:

Polska musi przejść z produkcji pracochłonnych na produkcje wymagające wysokiego wkładu intelektualnego. To najwyższy czas, abyśmy za pomocą innowacji podnosili produktywność gospodarki. 

W kongresie uczestniczyli również eksperci Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii: dyrektor Departamentu Rynku Pracy Ewa Flaszyńska w debacie pt. "Kurs w stronę zawodów technicznych. Przyszłość czy już teraźniejszość na rynku pracy?", a wicedyrektor Departamentu Innowacji i Polityki Przemysłowej Piotr Zabadała w dyskusji pt. "Jaki wpływ na życie każdego z nas ma sektor kosmiczny? Transfer technologii z firm kosmicznych. Komercjalizacja".

Od dłuższego czasu obserwuje się na rynku pracy zapotrzebowanie na pracowników średniego szczebla technicznego oraz wykwalifikowanych robotników -  czyli absolwentów szkół branżowych, ale także inżynierów i absolwentów kierunków technicznych szkół wyższych. Dla części osób młodych wybór kształcenia branżowego może być bardziej korzystny niż wybór ścieżki średniego kształcenia ogólnego. Nie wszyscy bowiem absolwenci szkół ogólnokształcących kontynuują edukację na studiach i jeśli nie odbędą przeszkolenia zawodowego, są zagrożeni bezrobociem

 stwierdziła dyrektor Flaszyńska. W roku 2020 ponad połowa – około 56 proc. – absolwentów szkół podstawowych wybrało szkolnictwo branżowe. Jest to zmiana trendu idąca w pożądanym kierunku.

O Kongresie

Kongres 590 to cykliczne, coroczne wydarzenie gospodarcze, skupiające przedstawicieli polskiego biznesu, nauki, polityki i legislacji oraz gości zagranicznych. Jego nazwa pochodzi od prefiksu kodu kreskowego, którym oznaczane są towary wytwarzane lub dystrybuowane przez polskie przedsiębiorstwa.