MRiT na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego
08.09.2023
Debata dotycząca transformacji europejskiego przemysłu obronnego, wybór laureata nagrody dla najlepszego polskiego eksportera uzbrojenia, prezentacja systemu teleinformatycznego TRACKER 2.0, stoisko informacyjne dla polskich przedsiębiorców – to tylko część aktywności Ministerstwa Rozwoju i Technologii na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach.
Podczas targów wręczona została nagroda Specjalna Ministra Rozwoju i Technologii dla „Najlepszego Polskiego Eksportera Uzbrojenia”, która jest wyróżnieniem o wieloletniej tradycji, przyznawanym cyklicznie podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO). W tym roku nagrodę otrzymała firma Mesko S.A. producent rakiet i amunicji. Firma podniosła innowacyjność procesu produkcyjnego, wprowadziła standardy międzynarodowe do produkcji oraz pogłębiała aktywność w zakresie projektów badawczych i rozwojowych. Dostarczała także broń - dla walczącej z rosyjską agresją Ukrainy.
W naszym położeniu geograficznym innowacyjny przemysł zbrojeniowy jest nieodzownym warunkiem nie tylko siły gospodarczej, ale i wzmocnienia bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO i granicy UE. Jest to niezwykle istotne w obliczu agresji Rosji na Ukrainę oraz sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Serdecznie gratuluje tegorocznemu laureatowi Nagrody Specjalnej Ministra Rozwoju i Technologii. Dołączacie do bardzo prestiżowego grona. Dziękuję za zaangażowanie w rozwój polskiego przemysłu obronnego i tym samym zapewnianie bezpieczeństwa w regionie
– wskazuje minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Europa stoi w obliczu nowego wspólnego wyzwania, jakim jest wzmacnianie i rozwój potencjału europejskiej bazy technologiczno-przemysłowej sektora obronnego. Aby osiągnąć zamierzony cel, musimy stawiać na ukierunkowaną politykę Unii Europejskiej, skoordynowany rozwój oraz dialog przemysłowy. Kompas Strategiczny, będący ambitnym planem działań na poziomie Unii Europejskiej dla wzmocnienia polityki bezpieczeństwa i obrony w horyzoncie najbliższych 5–10 lat, wyznaczył jasny przekaz - musimy wykorzystać potencjał instrumentów finansowych Unii Europejskiej, aby efektywnie budować europejski przemysł w obszarach krytycznych dla zapewniania bezpieczeństwa
– zaznacza wiceminister Grzegorz Piechowiak
Debata „Transformacja europejskiego przemysłu obronnego”
Rozwój polityki przemysłowej Unii Europejskiej i rola sektora przemysłu obronnego, synergia z sektorem kosmicznym w wymiarze wyzwań gospodarczych i obronnych. To tylko niektóre z tematów debaty "Transformacja europejskiego przemysłu obronnego”, organizowanej przez MRiT. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele europejskiego sektora obrony oraz eksperci reprezentujący przemysł, instytucje i środowisko akademickie.
Rozmawiano także o zdolnościach obronnych Europy, po dziesięcioleciach pokoju, przerwanego wojną w Ukrainie. Jest to ogromne wyzwanie dla wszystkich państw europejskich co wiąże się z koniecznością nowych rozwiązań zarówno dla przemysłu jak i sił zbrojnych. Rodzi to wiele kluczowych pytań odnoszących się do sytuacji bezpieczeństwa, m.in. związanych z przewagą technologiczną, produkcją obronną w UE i efektywną współpracą UE i NATO. Ważnym zagadnieniem była także implementacja kompasu strategicznego, pakietu obronnego i kosmicznego, a także instrumentów finansowania projektów badawczych i rozwojowych na poziomie europejskiej bazy technologiczno-przemysłowej.
Wspieramy polski sektor obronny na całym świecie
Międzynarodowy Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach to jedna z najważniejszych imprez targowych branży obronnej na świecie. MRIT już od kilku lat organizuje stoisko informacyjne, gdzie przedsiębiorcy i goście targów mogą znaleźć podstawowe informacje na temat działalności oraz inicjatyw MRiT.
MSPO był okazją do promocji Portalu Przedsiębiorcy Sektora Obronnego prowadzonego przez MRiT. Na stronie Portalu przedsiębiorcy znajdą praktyczne informacje dotyczące sektora obronnego np. webinaria, targi przemysłowe i inne ważne wydarzenia zarówno w kraju jak i na świecie. Każda firma z tej branży może zgłosić swoją wizytówkę z danymi, co pomoże potencjalnym zagranicznym partnerom w nawiązaniu kontaktów.
Podczas targów miała również miejsce prezentacja systemu teleinformatycznego TRACKER 2.0, przygotowywanego w MRiT we współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz – Poznańskim Instytutem Technologicznym, wspierającego procedury uzyskiwania przez przedsiębiorców zezwoleń na obrót z zagranicą towarami o znaczeniu strategicznym.
Podczas tegorocznego MSPO Ministerstwo Rozwoju i Technologii zorganizowało także dwa seminaria dotyczące możliwości uczestnictwa polskich przedsiębiorców w zamówieniach publicznych organizacji międzynarodowych. Obejmowały one współpracę z NATO i armią USA stacjonującą w Polsce, a także zagadnienia pozyskiwania kontraktów ONZ, Banku Światowego, banków rozwojowych oraz instytucji humanitarnych, także w kontekście uczestnictwa w procesie odbudowy Ukrainy.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii zorganizowało także seminarium podczas, którego zostały omówione zagadnienia takie jak:
• podstawy prawne dotyczące kontroli obrotu z zagranicą towarów o znaczeniu strategicznym
• nowy system teleinformatyczny TRACKER służący do wspierania procesów licencjonowania obrotu z zagranicą towarami o znaczeniu strategicznym
• zasady wywozu i przywozu broni palnej części i istotnych komponentów oraz amunicji do broni palnej, przeznaczonych do celów cywilnych.